Świat według Kiepskich
Ocena
serialu
9
Super
Ocen: 8992
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Świat według Kiepskich": Co dzisiaj robią gwiazdy serialu?

"Świat według Kiepskich" od niemal ćwierćwiecza bawił miliony widzów. Niedawno na antenę Polsatu trafiły finałowe odcinki serialu. Z kolei 12 października do księgarni trafi książka opisująca kulisy kultowego serialu. Z tej okazji przypominamy, jak się zmieniły gwiazdy serialu.

"Świat według Kiepskich": Premiera książki oraz ostatniego sezonu

"Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu" to bogato ilustrowany przewodnik po niezapomnianych scenach, kwestiach, absurdalnych konfliktach i czysto nonsensownych powiedzonkach, którymi przez ponad dwie dekady raczyli nas bywalcy wrocławskiej kamienicy przy ulicy Ćwiartki 3/4 i na stałe weszły do języka potocznego. Wydawnictwo trafi do księgarń 12 października.

"Ten sitcom, o rekordowej liczbie odcinków, stał się - czy się to komuś podoba, czy nie - częścią naszej kultury narodowej. Mogli to sprawić tylko ludzie nadzwyczaj zdolni, odważni, obdarzeni niebywałą determinacją. Twórcy dojrzale i szczerze mówią o swoich relacjach, wspominają też tych, którzy odeszli, pozostawiając po sobie pamięć i niebywałe kreacje aktorskie" - pisze we wstępie do książki Nina Terentiew.

Reklama

"Świat według Kiepskich": To koniec kultowego serialu. Nowa rola życiowa Renaty Pałys

Andrzej Grabowski: Nie tylko Kiepski

W rolę Ferdynanda Kiepskiego brawurowo wcielał się Andrzej Grabowski. Aktor ma na swoim koncie ponad 15 ról, jednak to właśnie z Kiepskim kojarzy go większość Polaków. Choć początkowo miał opory przed rolą nieroba i pijaka, to w ostatnich latach traktował wchodzenie na plan serialu jako coś niezwykle przyjemnego. "Przez ostatnich kilka lat, jak wchodziłem do tej samej dekoracji, to czułem się jak w domu. To był mój drugi dom. Może nie prawdziwy, bo wirtualny, ale drugi dom" - stwierdził nawet artysta.

"Zapewne niektórym trudno będzie w to uwierzyć, ale uważam ten sitcom za inteligentną produkcję, która świetnie pokazuje nasze przywary w kompletnie absurdalny sposób. Rozumiem jednak kogoś, kto sądzi, że to rozrywka na najniższym z możliwych poziomów" - Grabowski przyznawał w rozmowie z magazynem "To i Owo".

Od 2014 roku Grabowski jest jurorem w programie "Taniec z Gwiazdami". Aktor nie ukrywa, że na tańcu zupełnie się nie zna; w show Polsatu, zamiast oceniać taneczne umiejętności uczestników, koncentruje się na wymyślaniu częstochowskich rymowanek komentujących występy gwiazd.

Praca przy "Tańcu z Gwiazdami" oraz nieustanna obecność na planie "Świata według Kiepskich" nie przeszkadza Grabowskiemu w pojawianiu się na kinowym ekranie. Tylko w 2021 roku miało premierę aż dziesięć ekranowych produkcji z jego udziałem. W ostatnich latach stworzył wyraziste drugoplanowe kreacje m.in. w "Pod Mocnym Aniołem" Wojtka Smarzowskiego (doktor Granada), "Demonie" Marcina Wrony (ojciec panny młodej), "Na granicy" Wojciecha Kasperskiego (Lechu) oraz "Pokocie" Agnieszki Holland (prezes Wolski).

Andrzej Grabowski: "Kiepskich" kochałem i nienawidziłem

Marzena Kipiel-Sztuka: Radykalne zmiany w życiu aktorki

Marzena Kipiel-Sztuka zagrała Halinkę Kiepską, żonę Ferdka. Swoją karierę rozpoczęła ponad 30 lat temu, debiutując w roli salowej i sanitariuszki w "Szpitalu rejonowym" Christo Bojczewa w reżyserii Józefa Jasielskiego na scenie Teatru Dramatycznego w Legnicy. W 1997 roku wystąpiła w filmie "Krakter", a dwa lata później stała się Halinką Kiepską. I to właśnie ta postać przylgnęła do niej na stałe. Od ponad 20 lat bawi widzów serialu Polsatu.

Choć niektórzy bulwersują się, że "Świat według Kiepskich" jest serialem o "starym, leniwym pijaku" i promuje patologię, Marzena Kipiel-Sztuka zawsze staje w obronie produkcji: "Na tym polega cały urok, że Ferdek wciąż nie ma pracy, a Halina w kółko nabiera się na jego pomysły. Jednak nie uważam, że serial promuje nieróbstwo i alkoholizm! Bo gdy ona nazywa go 'jełopem', to nigdy nie używa tego słowa w obecności obcych. On przedstawia ją jako 'jego szanowną małżonkę Halinkę' i zawsze wraca do domu na noc. Nasza serialowa rodzinka, mimo że przedstawiona w krzywym zwierciadle, jest wzorcowa" - mówiła aktorka.

Fani "Świata według Kiepskich" wiele razy słyszeli znane polskie przeboje w wykonaniu Halinki Kiepskiej, a raczej wcielającej się w nią Marzeny Kipiel-Sztuki, która jest nie tylko znakomitą aktorką, ale też świetną wokalistką. "Śpiewam odkąd pamiętam i zawsze marzyłam o zrobieniu kariery muzycznej" - żartuje gwiazda uwielbianego przez widzów Telewizji Polsat serialu.

W 2020 roku aktorka wyznała, że jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Aktorka znalazła się w niej przez pandemię, która uniemożliwiła jej normalną pracę. Pomocną dłoń wyciągnął do niej Andrzej Grabowski. Szczęśliwie los się odmienił. W lipcu tego roku w rozmowie z "Twoim Imperium" wyznała, że "ostatnie tygodnie przyniosły radykalne zmiany". "W Poznaniu zagrałam w papilotach na głowie i różowym szlafroku w jednej z reklam. Kilka dni temu dostałam też wynagrodzenie za ubiegłoroczne powtórki 'Świata według Kiepskich', więc moja sytuacja finansowa już nie jest taka zła" - wyjaśniła.

Marzena Kipiel-Sztuka: Nie miała szczęścia w miłości. Romans na planie "Kiepskich" zakończył się tragicznie

Bartosz Żukowski: Ekstremalna metamorfoza

Bartosz Żukowski ponad dwie dekady temu zaczął występować w "Świecie według Kiepskich". Choć od tamtej pory zagrał w wielu filmach, serialach i spektaklach, przez publiczność jest kojarzony przede wszystkim właśnie z postacią Waldemara Kiepskiego. Rola w lubianym sitcomie przysporzyła aktorowi ogromnej popularności i niemałej sympatii widzów.

Życie prywatne aktora nie poukładało się tak, jak by tego oczekiwał. W 2004 roku poznał Polkę, mieszkającą w Niemczech i dla niej zrezygnował wówczas z roli Waldusia. W 2009 roku małżeństwo przywitało na świecie córkę - Polę Stefanię. Niestety, związek nie przetrwał próby czasu. W 2018 roku para złożyła papiery rozwodowe, a sądowa batalia o opiekę nad córką, jak podaje "Super Express", ciągnie się do dziś.

Bartosz Żukowski po zakończeniu serialu na ekranie pojawia się dosyć rzadko, zajął się jednak działalnością charytatywną. Przeszedł też metamorfozę wizerunkową. W ubiegłym roku aktor, który zajmuje się dziś działalnością charytatywną, nagrał spot dla jednej z fundacji na rzecz zwierząt i od razu trafił na czołówki plotkarskich pism i porali!

"Świat według Kiepskich": To oni mieli zagrać Kiepskich!

Barbara Mularczyk: Dorastała na oczach widzów

Barbara Mularczyk w "Kiepskich" zagrała szaloną Mariolkę. Aktorka niemal dorastała na oczach widzów. Rola w "Świecie według Kiepskich" była debiutem urodzonej w 1984 roku Barbary Mularczyk. W wywiadzie dla "Tele Tygodnia" wyznała: "Trafiłam do serialu dzięki tacie [aktor Jerzy Mularczyk - przyp. red.], który informację o castingu wypatrzył w lokalnej, wrocławskiej gazecie. Poszukiwano dziewczynek elokwentnych, niebojących się kamery. A ja zawsze byłam gadatliwym, otwartym dzieckiem. Wspólnie z bratem i kuzynem często organizowaliśmy przedstawienia rodzinne, w ten sposób zbieraliśmy na czekoladę i różne łakocie".

W Mariolkę Kiepską, córkę pielęgniarki Halinki i bezrobotnego Ferdka, wciela się nieprzerwanie od pierwszych odcinków. Jest to jej główne zajęcie zawodowe. W międzyczasie pojawiała się na ekranie w innych produkcjach jedynie epizodycznie. Widzowie mogli ją zobaczyć w niezależnym filmie "D.I.L" (2002 rok) czy serialach "Pierwsza miłość" i "Sama słodycz". W 2017 r. pojawiła się w jednym z odcinków "Sprawiedliwi - Wydział Kryminalny", a ostatnio (2020) w "Lombardzie. Życiu pod zastaw". Oprócz tego gra na scenie teatralnej. Od 2006 roku związana jest bowiem z wrocławskim Ad Spectatores. 

Aktorka cały czas niezmiennie cieszy się ogromną sympatią widzów, jednak od czasu do czasu zdarzają się nieprzyjemne komentarze dotyczące jej wyglądu. Na przestrzeni lat serialowa Mariolka ze szczupłej nastolatki przeistoczyła się w dojrzałą kobietę o pełnych kształtach. Metamorfoza gwiazdy nie do końca przypadła do gustu niektórym internautom, a na aktorkę wylał się hejt.

"Żre dużo, ale przytyła, widać że jest to osoba, która podjeść lubi", "Ojej, ciocia ponton!"- pisali nienawistni internauci. Gwiazdy "Kiepskich" bronili jej fani: "Basia Mularczyk jest królową polskich aktorek, piękna i seksowna".Na szczęście gwiazda nie przejmuje się komentarzami i wciąż idzie przez życie z uśmiechem. 

"Świat według Kiepskich": Barbara Mularczyk, serialowa Mariolka: "Kiepscy stali się moją rodziną" [wywiad]

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Świat według Kiepskich
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy