Naczelny skandalista polskiego show-biznesu? Miał szansę na wielką karierę

W ostatnich miesiącach o Antku Królikowskim było szczególnie głośno. Mało kto dziś pamięta o jego obiecujących aktorskich początkach, a także o tym, że próbował swoich sił również po drugiej stronie kamery.

  • Antoni Królikowski był wręcz skazany na aktorstwo. Na ekranie po raz pierwszy wystąpił mając zaledwie cztery lata.
  • Kilka lat temu Królikowski zaczął często pojawiać się w filmach sygnowanych nazwiskiem Patryka Vegi, stając się w pewnym momencie ulubionym aktorem reżysera. 
  • Przez wielu uznawany za największego skandalistę show-biznesu, a media huczały o jego wybrykach oraz romansach.

Antoni Królikowski: Na ekranie od dziecka

Antoni Królikowski urodził się 17 lutego 1989 roku w Łodzi jako syn pary aktorskiej - Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej i Pawła Królikowskiego. Ma czwórkę młodszego rodzeństwa: braci - Jana i Ksawerego oraz siostry - Julię i Marcelinę. W 2008 ukończył XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Warszawie w klasie filmowej. Już wtedy wiedział, że podobnie jak rodzice swoją przyszłość zwiąże z aktorstwem.

Reklama

Zwłaszcza, że po raz pierwszy przed kamerą pojawił się w wieku zaledwie... czterech lat. Wcielił się w młodego Wolfa Hausera (dorosłego bohatera grał jego stryj - Rafał Królikowski) w dramacie telewizyjnym Michała Dudziewicza "20 lat później". Swoją karierę kontynuował jako nastolatek. Początkowo zaliczał epizody w w popularnych wówczas w Polsce serialach: "Wiedźmy", "Dylematu 5", "Pogoda na piątek", "Twarzą w twarz", "Kryminalni", "39 i pół", "Agentki" czy "Czas honoru".

Wówczas po raz pierwszy spróbował również swoich sił po drugiej stronie kamery. Za scenariusz i reżyserię etiudy "Złote Pióro" otrzymał w 2007 roku nawet kilka nagród. Trzy lata później zrealizował film krótkometrażowy "Noc życia" (2010), do którego muzykę skomponował jego brat Jan. Produkcja zdobyła m.in. wyróżnienie w konkursie "Młode Kino Polskie" za "poczucie humoru i przewrotne potraktowanie stereotypów" na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W kolejnych latach Królikowski zaczął często pojawiać się w filmach sygnowanych nazwiskiem Patryka Vegi, stając się w pewnym momencie ulubionym aktorem reżysera. Zagrał w jego "Polityce" (2019), "Bad Boyu" (2020) oraz "Pętli" (2020). Nigdy nie stronił również od komedii. W ostatnich latach stał się to wręcz jego ulubiony gatunek, a jego zdolności rozśmieszania widzów mogliśmy podziwiać w produkcjach: "Swingersi" (2020), "Samiec Alfa" (2022), "Kryptonim Polska" (2022), "Szczęścia chodzą parami" (2022) i "Porady na zdrady 2" (2023).

Mimo skandali i wizerunkowych kryzysów, aktor nie może narzekać na brak pracy. Obecnie gra w serialu "Uroczysko". Na ekranie tworzy duet z Katarzyną Ucherską. Królikowski wciela się w komisarza Filipa Ziomeckiego. "Jest nieco zagubiony w życiu prywatnym, przez co ucieka w pracę, w dodatku to typowy wieczny singiel" - tak mówił o swoim bohaterze. Niedawno do kin trafił również film "Jak ukradłem 100 milionów".

Antoni Królikowski: Skandale to jego specjalność?

Od lat jest uznawany za największego skandalistę show-biznesu, a media huczały o jego wybrykach oraz romansach. W wieku 22 lat głośno było o tym, jak w 2011 roku podczas jednej z suto zakrapianych imprez został zatrzymany przez policję z powodu awantury. Podczas zatrzymania obraził policjantów, zwyzywał ich, a nawet powiedział, że "jego papuga ich zje". Później musiał się gęsto z tego zajścia tłumaczyć. W trakcie konfrontacji ze stróżami prawa miał prawie 2 promile alkoholu we krwi.

Później masę negatywnych komentarzy zebrał za zachowanie podczas konferencji prowadzonej wraz z Mariką, popularną wokalistką. Kiedy prowadzący zapowiadali program zatytułowany "SuperSTARcie" młody Królikowski obraził  Jana Melę, znanego podróżnika i działacza społecznego z niepełnosprawnością. "Wiadomo, teraz w modzie w różnych programach rozrywkowych są ubytki fizyczne, ale u nas wszystko w komplecie" - powiedział Królikowski podczas programu.

Wiosną 2022 roku wywołał olbrzymi skandal związany z organizowaną przez niego freak fight MMA. Aktor założył własną federację i już na pierwszej konferencji prasowej wywołał falę oburzenia. Walkę wieczoru mieli ze sobą stoczyć sobowtóry Władimira Putina i Wołodymyra Zełeńskiego. W czasie, gdy trwa wojna w Ukrainie pomysł ten został ostro skrytykowany przez całe środowisko. W wyniku kontrowersji związanych z programem MMA aktor na chwilę zniknął z mediów społecznościowych.

W styczniu 2024 roku sąd Rejonowy Warszawa -Wola uznał aktora za winnego prowadzenia samochodu pod wpływem niedozwolonych substancji. Wyjaśniał przed sądem, że powodem jego zatrzymania "nie były okoliczności związane z nieprawidłową jazdą samochodem, ale anonimowy donos". Wskazał, że stężenie leczniczej substancji utrzymuje się przez wiele dni w organizmie od ostatniego zażycia. "Zostałem publicznie zlinczowany i postawiony na równi z nietrzeźwymi kierowcami i tymi pod wpływem narkotyków" - powiedział w sądzie. Dopytany przez sąd, czy lecznicza marihuana została zaordynowana mu przez lekarzy odparł, że to jego "inicjatywa prywatna".

Ostatecznie sąd uznał go za winnego i wymierzył mu karę 1 roku ograniczenia wolności z obowiązkiem prac społecznych w wymiarze 20 godzin w miesiącu oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat. Sąd nakazał mu też zapłatę 7 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej i pokrycie kosztów sądowych.

Antoni Królikowski szczerze o chorobie

W 2022 roku Antoni Królikowski zaskoczył wyznaniem o tym, że jest nieuleczalnie chory.Tajemnicę udało mu się ukrywać przez lata. Dopiero w jednym z odcinków programu "Przez Atlantyk" wyznał, że choruje na stwardnienie rozsiane i każdego dnia "walczy o to, żeby być szczęśliwym człowiekiem". "Jak upadałem, wstawałem, otrzepywałem się i szedłem dalej. Nadal będę tak żył. Dopóki będę mógł (...) Pamiętam, na scenie nagle poczułem, że gdzieś z trzewi wychodzi coś do gardła aż do samego mózgu. Paraliż na całej lewej stronie twarzy. 6 grudnia na Mikołaja dostałem taki prezent w postaci diagnozy SM, czyli stwardnienie rozsiane. Nieuleczalna choroba centralnego układu nerwowego. No i żyję z tym. Ze świadomością tej diagnozy żyję od 2016 (...)".

Jak tłumaczył Królikowski, wszystkie jego nietypowe zachowania spowodowane były zażywaniem leków. "Mam to od lat, że ludzie postrzegają mnie, że "widać, że naćpany, że na*ebany" i tak mnie oceniają. Bywa to mega denerwujące, ale to tym bardziej, jeżeli już los tak chciał. To mam poczucie, że jestem to winien światu, żeby pokazać, że mimo choroby można żyć, mieć syna, spełniać się zawodowo" - mówił. Niektórzy, szczególnie ci bardziej "złośliwi" komentujący, są zdania, że wyznanie o chorobie ma zatuszować wybryki Królikowskiego i pomóc w naprawie wizerunku aktora.

Joanna Opozda i Antek Królikowski: Krótkie małżeństwo, długi rozwód

W ostatnich latach media rozpisują się o romansach Antoniego Królikowskiego. Aktor był związany m.in. z Laurą Breszką, Katarzyną Dąbrowską, Katarzyną Sawczuk, Julią Wieniawą. W centrum zainteresowania znalazło się również jego małżeństwo i rozstanie z Joanną Opozdą (oraz problemy rodzinne). O parze aktorów głośno jest już od 2020 roku. To właśnie wtedy aktorka znana m.in. z "Pierwszej miłości" i gwiazdor filmów Patryka Vegi oficjalnie ogłosili, że są parą. Ich związek od początku był jednak burzliwy. Para rozstawała się i wracała do siebie, by zaledwie po roku poinformować fanów o zaręczynach.

Ślub Opozdy i Królikowskiego odbył się w sierpniu 2021 roku i był jednym z najgorętszych medialnych wydarzeń ostatnich lat. Zaledwie kilka tygodni po hucznym weselu małżonkowie ogłosili, że spodziewają się dziecka. Aktorka bardzo ciężko zniosła ciążę, borykała się z problemami zdrowotnymi i jak donoszą media ze wszystkim radziła sobie bez wparcia partnera. Antek Królikowski w tym czasie miał imprezować, zdradzać, a ostatecznie, na kilka dni przed porodem, zostawić małżonkę dla jej sąsiadki, Izabeli. Zaraz po narodzinach ich syna, Vincenta, Opozda wniosła pozew o rozwód, a całkowitą winą o rozpad związku obarczyła męża. Od tamtej pory byli małżonkowie dość regularnie wchodzą ze sobą w publiczne dyskusje. 

Obecnie aktor układa sobie życie u boku wspomnianej Izabeli. Para przestała się ukrywać i coraz śmielej pokazują razem na branżowych imprezach oraz social mediach. Chociaż przez chwilę krążyły plotki o rozstaniu pary, ale wszystko wskazuje na to, że przetrwali kryzys. Wygląda na to, że Antek i Izabela połączyli siły i chcą dalej budować swój związek. Jednak póki co skupiają się na spłaceniu byłej żony aktora. "Są wdzięczni za to, że mogli wrócić do pracy, pojawiły się ciekawe projekty i mogą przy nich razem działać, co im bardzo służy. Antek dostaje kolejne propozycje i już nie wyobraża sobie nie uwzględniać w nich Izy. Są niemal nierozłączni i świetnie się uzupełniają, bo on jest energiczny i ma masę kreatywnych pomysłów, a ona jest bardziej logiczna, poukładana i pomaga mu je właściwie realizować" - donosił jesienią portal Show News.

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Antek Królikowski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy