"Kryminalne śledztwa PRL": Wstrząsające zbrodnie lat 70. Jak dotrzeć do prawdy?
2. sezon "Kryminalnych śledztw PRL" powraca do najciekawszych milicyjnych dochodzeń w sprawach wstrząsających zbrodni z lat 70. i 80. Każdy odcinek pokazuje, jak wyglądały dochodzenia prowadzone bez nowoczesnych technologii, telefonów i komputerów, gdy najlepszym sposobem na dotarcie do prawdy było chodzenie od drzwi do drzwi i zbieranie informacji. Najważniejszymi narzędziami pracy milicjantów były obserwacja, wnikliwość, spryt i wytrwałość.
Bohaterami programu są ci, którzy doprowadzili do rozwiązania spraw: emerytowani milicjanci, prokuratorzy, adwokaci, lekarze medycyny sądowej. Niektórzy po raz pierwszy publicznie opowiadają o swojej pracy. Obok nich pojawiają się eksperci, m.in. prof. Zbigniew Lew-Starowicz, Jan Gołębiowski, Łukasz Wroński i Marcin Myszka.
Wśród przedstawianych śledztw są te wszczęte po zaginięciach dzieci oraz takie, które zaczęło się od znalezienia walizek z fragmentami ciała. Dochodzenia prowadzone w miastach wielkoprzemysłowych i na wsiach. Śledztwo, które przy dzisiejszej technologii skończyłoby się schwytaniem sprawcy znacznie szybciej - i takie, które zostało utrudnione przez strajki sierpniowe.
W odcinku otwierającym 2. sezon serii przenosimy się do Łodzi, do stycznia 1986 roku. Poćwiartowane ciało znalezione w dwóch walizkach przy torach kolejowych na trasie Łódź - Skierniewice zostaje rozpoznane jako szczątki poborcy skarbowego, który nie wrócił z pracy. Udaje się zidentyfikować właścicielkę walizek - lecz wraz ze swoim konkubentem ucieka przed milicją. Poszukiwania tej pary w całym kraju i jej odnalezienie, wykluczające się zeznania, koniec wielkiej miłości w chwili konfrontacji z prokuratorem, a w końcu proces ujawniający zaskakujące okoliczności - to wszystko sprawi, że sprawa zabójstwa komornika stanie się jedną z najgłośniejszych spraw kryminalnych w Łodzi w końcu lat 80.
W 1980 roku w Suwałkach ginie 2,5 letnia Ania. Jej szczątki zostają odnalezione po kilku miesiącach. Śledztwo w sprawie uprowadzenia i zabójstwa utyka w martwym punkcie. Rok później w lesie w Augustowie zostaje znalezione ciało innej zaginionej dziewczynki - 9-letniej Agaty. Sekcja zwłok wykazuje uduszenie i gwałt. Próbując odtworzyć ostatnie godziny życia dziewczynki, funkcjonariusze przepytują jej szkolne koleżanki. Tak wpadają na trop 30-letniego mężczyzny, którego 9-latka nazywała... swoim chłopakiem. Gdy podejrzany zostanie zidentyfikowany i osadzony w areszcie, pozostanie udowodnienie mu dwóch morderstw - co wcale nie będzie łatwe.
Trzy zbrodnie dokonane na dwóch dziewczynkach i kobiecie na Podlasiu w latach 70. dobitnie ukazują, z jakimi ograniczeniami borykali się tutejsi milicjanci. W roku 1971 we wsi Widowa zaginęła 9-letnia Tosia. W 1976 roku w Siemiatyczach, po zaginięciu 14-letniej Tereski, ktoś podrzucił do kościoła anonimowy list z informacją o miejscu ukrycia jej zwłok. I choć milicja znajduje ciało we wskazanym miejscu, nie odnajduje ani autora listu, ani mordercy. W listopadzie 1977 w Bielsku Podlaskim po zabójstwie 19-letniej Basi na podstawie zeznań świadka zostaje zatrzymany mężczyzna widziany wcześniej w mundurze marynarza. Dzisiejsze technologie i narzędzia być może pozwoliłyby milicji połączyć sprawy znacznie wcześniej i schwytać mordercę już po dokonaniu pierwszej zbrodni.
Lato 1980 roku - Polska jest sparaliżowana trwającymi strajkami. Gdy wszyscy świętują podpisanie porozumień sierpniowych, w Łodzi dochodzi do serii ataków na młode kobiety i dziewczynki - w mieście grasuje seryjny morderca. Dwie z zaatakowanych przeżyły. Gdy mężczyzna zostanie schwytany, biegli sądowi podczas wielomiesięcznych badań psychologicznych i seksuologicznych będą starali się dociec, co doprowadziło go do agresji na taką skalę.
W lipcu 1988 roku w Piotrkowie Trybunalskim ginie trójka chłopców. Ich spalone ciała, owinięte w różne materiały z inicjałami M.T., zostają odnalezione w pobliskim lesie. Intensywne, obejmujące całą Polskę śledztwo w sprawie tej zbrodni prowadzi specjalnie powołana grupa operacyjna "Chłopcy". Wkrótce podejrzanym staje się Mariusz T. - były nauczyciel WF, niedawno zwolniony z więzienia, w którym odbywał karę za molestowanie seksualne nieletnich. Jego mieszkanie okazuje się miejscem zbrodni. W trakcie przesłuchań przyznaje się do zabójstwa jeszcze jednego chłopca. Proces pedofila-mordercy odbija się szerokim echem w całym kraju To do dziś jedna z najgłośniejszych zbrodni w Polsce.
Premiera 2. sezonu serii "Kryminalne śledztwa PRL" odbędzie się w poniedziałek 11 kwietnia o 22:00 na antenie CBS Reality. Kolejne odcinki w poniedziałki o 22:00 do 9 maja.
Zobacz też:
"Mask Singer": Kim jest Bocian? Nie ma już prawie żadnych wątpliwości
Kaja Paschalska narzeka na Polaków! Chodzi o... okulary przeciwsłoneczne