Adam Giza to człowiek wielu pasji. Co wiemy o nowym prezenterze „Panoramy”?

Pochodzący ze śląskich Rydułtów 35-letni prezenter TVP Adam Giza kilka dni temu dowiedział się, że od czerwca dołączy do grona gospodarzy głównych wydań „Panoramy” oraz – jak powiedział Wirtualnym Mediom nowy dyrektor TAI Michał Adamczyk - wzmocni zespół „Wiadomości” i będzie przygotowywał materiały o... zdrowiu. Nie jest to dla niego nic nowego, bo przecież dzięki tzw. dziennikarstwu medycznemu wypłynął na szerokie wody w czasie pandemii.

"Kochani... Zainteresowanie tematem moich nowych zawodowych wyzwań trochę mnie przerosło. Reasumując: istotnie, do zadań zawodowych dołączają nowe. Widzieć się będziemy o 18:00 w "Panoramie", którą będę miał zaszczyt współprowadzić. Słyszeć i widywać się będziemy w reporterskich materiałach medycznych, o zdrowiu w "Wiadomościach" o 19:30 TVP1. Spokojnie, w TVP Info też się spotkamy!" - napisał Adam Giza na Instagramie niedługo po tym, jak dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Michał Adamczyk ogłosił, że awansował go i powierzył mu nowe zadania.

Reklama

Adam Giza to jeden z najbardziej lubianych dziennikarzy związanych z Telewizją Polską, na antenach której pojawiał się na przestrzeni ostatnich kilku lat w wielu różnych rolach - był "pogodynkiem", prowadzącym tzw. śniadaniówki oraz autorem i gospodarzem emitowanych w czasie pandemii telewizyjnych programów poradnikowych na temat koronawirusa.

Adam Giza: Musiał zrzucić 10 kilogramów, żeby wejść na wizję

Swoją przygodę z dziennikarstwem Adam Giza rozpoczął już jako nastolatek od współpracy z katowicką Telewizją Silesia. Wcześniej marzył o karierze sportowca - należał do Kadry Polski Juniorów w triathlonie, zdobył nawet tytuł wicemistrza Polski Juniorów Młodszych podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w 2005 roku i brał udział w Mistrzostwach Europy Juniorów we Włoszech i w Grecji. W sumie ma na swoim koncie aż czternaście medali na zawodach triathlonowych.

Po ukończeniu politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i logopedii w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz stażu w Telewizji Silesia Adam Giza dostał w 2017 roku propozycję zostania prezenterem pogody w emitowanym w TVP1 "Dzień dobry, Polsko". Uznał, że - to jego słowa - "facet w pogodzie to urokliwa rzecz" i przyjął ofertę.

Zanim Adam po raz pierwszy stanął przed kamerą TVP, musiał sporo schudnąć.

Pół roku po debiucie na ogólnopolskiej antenie Adam Giza awansował na jednego z gospodarzy porannego programu Jedynki, a wkrótce potem zaczął współtworzyć i prowadzić - razem z Anną Popek - program "Wstaje dzień" w TVP Info oraz dołączył do grona gospodarzy "Halo Polonia" w TVP Polonia.

W 2019 roku u boku Marty Manowskiej prowadził wakacyjny cykl "Lato z Jedynką".

Adam Giza: Od kilku lat ma drugi zawód. Jest... logopedą

Jedną z największych pasji Adama Gizy jest medycyna. Był dzieckiem, kiedy zakochał się w niej pod wpływem serialu "Na dobre i na złe", którego do dziś jest wielkim fanem.

Gdy wiosną 2020 roku szefowie TVP Info szukali prezentera, który mógłby poprowadzić program "Koronawirus. Poradnik", trafili przypadkiem na filmiki poradnikowe, które Adam Giza nagrywał dla szpitalnych stacji Telewizja Zdrowie i Doktor TV. Nikt nie miał wątpliwości, że to właśnie on powinien zostać twarzą programów TVP na temat COVID-19. Były "pogodynek" prowadził też programy "Alert COVID", "Walka z koronawirusem" i "Koronawirus. Szczepionka" oraz emitowany na antenie TVP3 i skierowany do młodzieży cykl "Szkoła. Poradnik".

Adam Giza dostał za swe zaangażowanie w walkę o zdrowie Polaków tytuł Medycznego Dziennikarza Roku 2020.

"Marzy mi się wielki show medyczny z widownią w jednym z głównych kanałów TVP" - dodał.

Medycznym Dziennikarzem Roku Adam Giza został okrzyknięty także w 2021 roku. W 2022 roku Stowarzyszenie Dziennikarzy dla Zdrowia nadało mu natomiast tytuł honorowy Mistrza Telewizyjnego Przekazu.

Adam Giza: Najważniejsza jest rodzina

W czerwcu Adam Giza i jego żona Wiola (jest z zawodu dietetyczką) będą świętować 10. rocznicę ślubu. Oboje są do szaleństwa zakochani w swoich dwóch pociechach: 9-letnim Wiktorze i 7-letniej Alicji.

"Rodzina jest dla mnie najważniejsza. Dość szybko ją założyłem, bo miałem 25 lat. Wiola pracuje i realizuje się zawodowo, ja również spełniam się w moim zawodzie, a przy tym oboje mamy czas na życie rodzinne" - powiedział "Plejadzie".

Zobacz też:

Serialowy gwiazdor pokonał nowotwór gardła. "To doświadczenie mnie zmieniło"

Karol Strasburger: Miał romans z niemiecką aktorką? Po latach przyznał się do zauroczenia

Teść Jana Englerta był lekarzem rodziny Wojtyłów. Leczył też papieża!

Źródło: AIM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama