Netflix: Seriale
Ocena
serialu
7,6
Dobry
Ocen: 688
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Krakowskie potwory" od 18 marca w Netfliksie [zwiastun]

Na 18 marca zaplanowana jest premiera serialu Netfliksa "Krakowskie potwory" . Pojawiła się właśnie teaserowa zapowiedź produkcji w reżyserii Olgi Chajdas i Kasi Adamik.

Dręczona przeszłością młoda kobieta (Barbara Liberek) dołącza do tajemniczego profesora (Andrzej Chyra), jego prawej ręki (Stanisław Linowski) i grupy studentów, którzy badają zjawiska paranormalne i walczą z demonami - tak przedstawia się zarys fabularny "Krakowskich potworów".

"Krakowskie potwory" to ośmioodcinkowy serial z gatunku fantasy w reżyserii Kasi Adamik i Olgi Chajdas, którego akcja dzieje się w Krakowie. Autorkami scenariusza są Magdalena Lankosz, Anna Sieńska, Gaja Grzegorzewska. Główna bohaterka, studentka medycyny - Alex - poznaje tajemniczego profesora i jego elitarną grupę uczniów. Ku swojemu zdumieniu odkrywa, że pod przykrywką badań naukowych, grupa zajmuje się zupełnie czymś innym.

Reklama

Alex zostaje wplątana w intrygę, która konfrontuje ją ze światem słowiańskich wierzeń, pradawnych potworów i żądnych krwi bóstw. "Krakowskie potwory" to historia oparta na mitologii słowiańskiej i legendach dawnego Krakowa, a także na tym, co owe legendy i mity przemilczały. To także uniwersalna opowieść o dorastającej kobiecie, która musi określić swoją tożsamość i odnaleźć to, co jest jej wewnętrzną życiową siłą.

"Krakowskie potwory", czyli "Niesamowita Słowiańszczyzna"

"'Krakowskie potwory' to jest historia, która powstała na początku w głowie Kasi Adamik. Kasia wyobraziła sobie, że żyjemy we współczesnym świecie, współczesnym Krakowie, 2021 roku. I oto skądś wypełzają dawne słowiańskie stwory" - zdradziła scenarzystka Magdalena Lankosz.

Twórczynie serialu "Krakowskich potworów" znalazły inspiracje w "Niesamowitej Słowiańszczyźnie" Marii Janion. Magdalena Lankosz odnalazła również niepublikowany rękopis "Bożycy" Bronisława Trentowskiego, w którym autor opisywał przedchrześcijańskie wierzenia Słowian.

"Żeby urodziły się 'Krakowskie potwory' musiałam zmierzyć się z tym, czym właściwie jest ta słowiańszczyzna" - dodaje, opowiadając o tym, jak szukała źródeł, inspirowała się badaniami z XIX wieku, pracami naukowymi - badaniami baśni, pieśni ludowych. Magdalena Lankosz sięgnęła również do utworów Mickiewicza i Słowackiego.

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Netflix: Seriale
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy