Wielka woda
Ocena
serialu
9,4
Super
Ocen: 203
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Wielka woda": Zapis tragicznej historii. Życie przeniosło się na dachy

"Nie da się opowiedzieć wszystkiego o powodzi w jednym serialu, ani w dwóch, ani w trzech" - mówi Jan Holoubek o serialu "Wielka woda". W najnowszym materiale filmowym wraz z Mieczysławem Michalakiem opowiadają o tajnikach produkcji i ludzkich historiach, które zapoczątkowały serial. Uwaga, spoilery.

"Wielka woda": Jan Holoubek o serialu

Magda Mołek, która relacjonowała wydarzenia z 1997 roku i stała się inspiracją dla serialowej dziennikarki Ewy w "Wielkiej wodzie", w rozmowie z reżyserem Janem Holoubkiem oraz fotografem Mieczysławem Michalakiem rozmawiają o tym, jak przedstawić prawdziwe wydarzenia i pozostać szczerym wobec odbiorców; jak wyglądało zbieranie materiałów podczas powodzi i zapisywanie historii; o chęci pomocy i pomysłowości wrocławian podczas tych trudnych chwil.

Centralną historią nie jest jednak sama powódź - to raczej temat poboczny, który jest pretekstem do ukazania ludzkich historii, rodzinnej katastrofy i tego, jak bohaterowie próbują w pewien sposób scalić ją z powrotem.

Reklama

Zobacz też: "Wielka woda": Anna Dymna szokuje metamorfozą!

"Wielka woda": Wydarzenie formujące wspólnotę

Powódź dla wrocławian była wydarzeniem formującym wspólnotę. Twórcy starali się w pewien sposób udokumentować wydarzenia, które okazały się bardzie szokujące niż wymyślona historia. Jan Holoubek i Mieczysław Michalak mówią m.in. o tym, jak życie wrocławian przeniosło się na dachy budynków.

Dachy służyły również do komunikacji - były tam "czytane informacje" np. o tym, że był potrzebny tlen. Ludzie wyprowadzali psy na dach, spędzali tam czas; za pomocą dachów przemieszczali się pomiędzy budynkami. W wywiadzie Jan Holoubek wspomina również o postaciach kobiecych w serialu oraz tym, jak bardzo wszyscy bohaterowie są zróżnicowani i jak m.in. ich pochodzenie wpływa na to, jak reagują na powódź i inne zdarzenia.

"Wielka woda": Tomasz Schuchardt o swoim bohaterze

"Jakub Marczak  zmienia się jako człowiek, ale z czego to wynika? Z tego, że sytuacja wokół niego się zmienia, a on zawsze podchodzi do wszystkiego raczej szczerze. Nieszczere są jednak niektóre osoby, które go otaczają. Marczak jest postacią uwikłaną w politykę; jest wicewojewodą, a jak wiadomo polityka - to jednak ciągła elastyczność; częste zmienianie swoich przekonań. Tu można dyskutować, czy jest to dobre czy złe, ale jednak tak jest, że zmienia się swoje podejścia do pewnych rzeczy. Czasami Kuba jest spolegliwy, czasami idzie na kompromis, a czasami nie może nic zrobić. Marczak jest między młotem a kowadłem. Ma  dobre serce, ponieważ widzimy jego relacje z córką, z obecną partnerką, z byłą partnerką, z niedoszłą teściową. To ukazuje tę postać przede wszystkim jako człowieka, który ma prywatne dylematy, ma własne emocje. Bardzo staraliśmy się, żeby pokazać go od strony ludzkiej, pomimo tego stanowiska, które piastuje" - mówi aktor w wywiadzie dla Interii.

Zobacz też: Blanka Kot podbija Netfliksa. Córka Tomasza Kota zagrała w serialu "Wielka woda"

"Wielka woda": O czym opowiada serial?

"Wielka woda": Opowieść o powodzi 1997 roku Lipiec 97 roku, wielka fala powodziowa zbliża się do Wrocławia. Lokalne władze w poszukiwaniu rozwiązania ściągają do miasta wykwalifikowaną hydrolożkę, Jaśminę Tremer. Czy Jaśmina poradzi sobie z żywiołem, biurokracją i mętną przeszłością?

"Wielka woda": Główni bohaterowie

Agnieszka Żulewska wciela się w rolę Jaśminy Tremer - hydrolog, która po wielu latach wraca do rodzinnego Wrocławia, aby pomóc władzom miasta przygotować się na nadchodzącą powódź. Tomasz Schuchardt gra Jakuba Marczaka - urzędnika z dużymi ambicjami, samotnie wychowującego nastoletnią córkę.

Obsadę uzupełniają: Ireneusz Czop (jako Andrzej Rębacz, który walczy, aby nie dopuścić do zniszczenia wału przeciwpowodziowego w pobliżu jego rodzinnej wsi), debiutująca na ekranie Blanka Kot (Klara Marczak) oraz Anna Dymna (Lena Tremer) i Jerzy Trela (ojciec Rębacza).

"Wielka woda": Gdzie i kiedy oglądać?

Serial "Wielka woda" jest dostępny na Netflix od 5 października 2022 roku.

Zobacz też:

"Wielka woda": Emocjonująca opowieść o ludzkich dramatach

"Wielka woda": Światowa premiera serialu Netfliksa odbyła się we Wrocławiu

"Wielka woda": Polityk z sercem. Tomasz Schuchardt o roli w hicie Netfliksa!

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Netflix: Seriale | Wielka woda | Jan Holoubek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy