Viaplay: Seriale
Ocena
serialu
8,4
Bardzo dobry
Ocen: 20
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Litwinienko": David Tennant jako Aleksandr Litwinienko! Nowy serial Viaplay

Już w styczniu 2023 roku swoją premierę będzie miał serial ‘Litwinienko’, gdzie David Tennant wcieli się w rolę słynnego oficera FSB, który w wyniku zatargu z rosyjskimi władzami padł ofiarą otrucia radioaktywnym polonem-210. Właśnie udostępnione zostało pierwsze zdjęcie promujące produkcję, na którym szkocki aktor do złudzenia przypomina rosyjskiego dysydenta.

Aleksandr Litwinienko: Wróg Kremla

Aleksandr Litwinienko był podpułkownikiem FSB, który jako jeden z pierwszych ujawnił bezprawne działania, jakich podejmowały się rosyjskie służby pod koniec lat 90-tych. W związku z tym został kilkukrotnie aresztowany, mimo to udało mu się wyjechać z kraju i otrzymać azyl polityczny w Wielkiej Brytanii krótko po objęciu władzy przez Władimira Putina. Kiedy pod koniec 2006 roku Litwinienko prowadził prywatne dochodzenie w sprawie zastrzelenia rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej, nagle źle się poczuł. Początkowo objawy były przypisywane zatruciu, jednak dalszy ciąg tej historii pokazał, że przyczyną zatrucia była radioaktywny polon-210, którą podano mu podstępem. W wyniku otrucia zmarł w listopadzie 2006 roku Londynie. W związku z jego śmiercią wszczęto jedno z najbardziej skomplikowanych i niebezpiecznych dochodzeń w historii londyńskiej policji.

Reklama

W najnowszej oryginalnej produkcji dostępnej od stycznia na Viaplay zobaczymy brytyjską gwiazdę filmową Davida Tennanta (‘Broadchurch’, ‘Dr Who’), który wcieli się w postać Aleksandra Walterowicza Litwinienki.

Serial powstał przy wsparciu kluczowych postaci powiązanych ze śledztwem, w tym rodziny Aleksandra i policjantów, którzy prowadzili to ważne śledztwo - Clive'a Timmonsa i Brenta Hyatta. W postacie śledczych wcielili się Mark Bonnar (‘Shetland’), oraz Neil Maskell (‘Mały Topór’, ‘Utopia’). Reżyserią zajął się Jim Field Smith (‘Criminal’, ‘Endeavour’), a za scenariusz odpowiada George Kay (‘Lupin’, ‘Obsesja Eve’). Zdjęcia do produkcji odbywały się w Londynie i okolicach.

"Litwinienko": Fabuła serialu

Akcja serialu rozpoczyna się w momencie, gdy policjanci zostają wezwani do kliniki University College Hospital w Londynie, by porozmawiać z pacjentem cierpiącym na trudne do zidentyfikowania schorzenie. Okazuje się Aleksandr Litwinienko, rosyjski dysydent, który twierdzi, że został otruty przez rosyjskich agentów na bezpośrednie polecenie prezydenta Rosji Władimira Putina. Historia pokazuje policjantów z New Scotland Yard prowadzących śledztwo w sprawie zabójstwa Litwinienki poszukując sprawców, którzy mogą jednocześnie zagrażać również innym uciekinierom z Rosji i nie tylko.

Marina Litwinienko: Kto zagra ją w serialu?

Obraz tej historii nie byłby jednak pełny bez wyjątkowej postaci jaką jest Marina Litwinienko. Serial śledzi losy żony byłego oficera FSB, która niestrudzenie walczyła o przekonanie brytyjskiego rządu do upublicznienia nazwisk zabójców Aleksandra i potwierdzenia roli Kremla w całej sprawie. W tę wyjątkowo waleczną postać wcieli się aktorka rosyjskiego pochodzenia Margarita Levieva, znana z takich produkcji, jak nominowane do Złotego Globu ‘Kroniki Times Square’ czy uhonorowany nagrodą Emmy serial ‘Czarna Lista’.

"Litwinienko": Kiedy i gdzie oglądać?

Czteroodcinkowy serial ‘Litwinienko’ będzie miał swoją premierę już w styczniu. Produkcja i będzie dostępna wyłącznie na platformie streamingowej Viaplay.

Zobacz też:

Agnieszka Fitkau-Perepeczko ma żal do TVP. Chodzi o jej męża

Marta Wierzbicka w śmiałej sesji. Te zdjęcia robią furorę w sieci

Karolina Gilon spędziła weekend z uczestnikiem "Love Island". "To będzie para roku"

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Viaplay: Seriale
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy