Reklama

Polsat Viasat: Seriale

Ocena
serialu
5,4
Przeciętny
Ocen: 5
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Podziemna armia": Polski ruch oporu podjął walkę z okupantem! Zmienili przebieg wojny

"Podziemna armia" to seria dokumentalna opowiadająca o tym, jak polski ruch oporu podjął walkę z okupantem i zmienił przebieg II wojny światowej. Polska, pierwszy kraj zaatakowany przez nazistowskie Niemcy, w trakcie II wojny światowej nie poddała się i walczyła z okupantem, tworząc podziemne struktury, w tym Armię Krajową – największą w Europie, choć mało rozpoznawalną formację ruchu oporu. Dzięki wykorzystaniu bogatych materiałów archiwalnych i wypowiedzi znanych historyków, czteroodcinkowy serial „Podziemna armia” stanowi wyczerpującą opowieść o tym, jak Polskie Państwo Podziemne podjęło walkę z okupantem.

"Podziemna armia": O czym opowie trzeci odcinek?

W 3. odcinku widzowie będą mogli poznać między innymi: kulisy działań likwidatorów z Państwa Podziemnego oraz funkcjonowania podziemnych sądów, planowania i dokonywania akcji dywersyjnych, a także historię utworzenia oddziałów specjalnych, czyli Cichociemnych.

Jest rok 1941 i Niemcy kontynuują podbój Europy. W Polsce zaczynają działać podziemne sądy, które mają zwalczać kolaborację i dbać o bezpieczeństwo Państwa Podziemnego. Ich działalność pomogła zapobiec współpracy z okupantem na dużą skalę, rozpatrzono około pięć tysięcy spraw i wydano ponad trzy tysiące wyroków śmierci. Polskie Państwo Podziemne wydaje także wyroki przeciwko wysokim urzędnikom niemieckim, sądzonym za zbrodnie wojenne - najsłynniejszym z nich jest likwidacja jednego z katów niemieckiej machiny terroru, generała Franza Kutschery. Jest to szok dla Niemców, którzy w odwecie nakładają na Polaków najwyższą karę finansową w historii II wojny światowej.

Reklama

"Podziemna armia": Czym była "operacja Wieniec"?

Armia podziemna stosuje wyrafinowany sabotaż, realizując akcje dywersyjne, w tym "operację Wieniec" - atak na niemieckie transporty kolejowe w październiku 1942 roku. Natomiast w Warszawie w sierpniu 1943 roku ma miejsce "akcja Góral" - atak na konwój przewożący pieniądze z najważniejszego banku Generalnego Gubernatorstwa. Armia podziemna w zaledwie dwie minuty kradnie ponad 106 milionów złotych. Dziś to równowartość ponad trzech miliardów złotych. To przykłady jednych z tysięcy takich akcji.

Przyjaźń, zaufanie i chęć ryzykowania życia dla przyjaciół i rodziny leżą u podstaw ruchu oporu. Kiedy jeden z dowódców młodego pokolenia, Jan Bytnar "Rudy" zostaje aresztowany i przesłuchiwany przez Gestapo, rozpoczyna się akcja odbicia go z transportu więziennego - "akcja pod Arsenałem" jest jedną z najsłynniejszych operacji Polskiego Państwa Podziemnego. Polski ruch oporu tworzy także oddziały specjalne - Cichociemni to polscy komandosi szkoleni w Wielkiej Brytanii.

Przeszkolonych jest około 600 Cichociemnych, z których ponad 300 przylatuje do Polski i staje się elitą polskiego podziemia. Odgrywają znaczącą rolę w sabotażu i akcjach armii podziemnej przeciwko okupantowi, a jedna z najbardziej znanych operacji przeprowadzona zostaje w więzieniu w Pińsku, skąd uwolnieni zostają żołnierze Armii Krajowej. Tradycja Cichociemnych jest kontynuowana przez polskie jednostki specjalne GROM.

"Podziemna armia": Kiedy i gdzie oglądać?

Premiera 3. odcinka serii "Podziemna armia" w poniedziałek 15 sierpnia o 22:00 na kanale Polsat Viasat History, a o 21:00 powtórka 2. odcinka.

Zobacz też:

"Surowi rodzice" znów w telewizji. Kontrowersyjny program powraca po latach

Marta Manowska straciła pracę w TVP? "Niewykluczone, że to nie koniec zmian"

Jarosław Jakimowicz znów ma kłopoty. Prezenter TVP miał obrażać internautów

Filip z "Rodziny zastępczej", czyli Sergiusz Żymełka, po latach. Co u niego?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy