Netflix: Seriale

Ocena
serialu
7,4
Dobry
Ocen: 357
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Brokat": Prostytucja w PRL-u. Jest zwiastun nowego serialu Netfliksa

14 grudnia na Netfliksie premierę będzie miał "Brokat", polski serial opowiadający o prostytucji w czasach PRL-u. Jest już zwiastun tej produkcji. "Brokat" ukazuje historię trzech kobiet, które w latach 70. - w momencie, gdy Polska powoli otwiera się na zachodnią kulturę i obyczaje - decydują się zarabiać na życie, świadcząc usługi seksualne.

"Brokat": Co to za serial?

Ten fabularyzowany serial, mimo że nie jest dokumentem, został wyprodukowany z wyjątkową wnikliwością historyczną. Jego scenariusz konsultowała Anna Dobrowolska - autorka książki "Zawodowe dziewczyny". Ta lektura opowiadająca o prostytucji i pracy seksualnej w latach 1945-1989, nie tylko analizuje fakty, ale również opisuje proces upodmiotowienia pracownic seksualnych oraz ukazuje nieznaną historię obyczajów w czasach PRL-u.

W głównych rolach w "Brokacie" występują: Magdalena Popławska ("Osiecka"), Wiktoria Filus ("W głębi lasu") oraz Matylda Gniegżno ("Powrót").

Reklama

"Brokat": Magdalena Popławska w jednej z głównych ról

Zanim Magdalena Popławska zdecydowała się na studiowanie aktorstwa, myślała o zostaniu... księgową. Chodziła do liceum ekonomicznego i może się pochwalić dyplomem z finansów i rachunkowości. Początkowo nie chciała iść śladami swej starszej siostry - Aleksandry Popławskiej - bo po prostu bała się porównań.

Po ukończeniu krakowskiej szkoły teatralnej Magdalena Popławska kilka lat czekała na swój czas... Popularność przyniósł jej udział w serialach "Glina" i "Ekipa", ale dopiero role w telewizyjnych hitach "39 i pół", "Usta Usta" oraz "Przepis na życie" uczyniły z niej gwiazdę. Zagrała również w "Nie rób scen", "Krew z krwi", "Diagnozie" oraz wcieliła się w Agnieszką Osiecką w serialu TVP "Osiecka".

Magdalena Popławska ma na swoim koncie wiele wyróżnień. W 2011 roku została uhonorowana prestiżową Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego za kreację w "Prostej historii o miłości", w 2017 roku dostała nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za drugoplanową rolę w "Ataku paniki", a w 2018 roku doceniło ją jury Festiwalu Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu, przyznając jej "Złotego Szczeniaka" za występ w "53 wojnach".

"Brokat": Wiktoria Filus gwiazdą młodego pokolenia

Wiktoria Filus dała się widzom poznać także w filmie "Sala samobójców. Hejter", "Nic nie ginie", "Reakcja łańcuchowa" czy serialu "Belfer 2"; etiudach szkolnych czy czwartym sezonie popularnego serialu TVN "Usta usta". Później przyszły takie produkcje jak "Wiarołomni", "Jeszcze na chwilę", "Bo we mnie jest seks", "Słoń". W przyszłym roku na ekranie zadebiutuje kolejny film z udziałem Wiktorii Filus zatytułowany "Cały ten seks".

Swego czasu w wywiadzie dla Newseria Lifestyle mówiła:

"Bardzo marzy mi się teatr. Tak mi się ułożyło, że nie robiłam dyplomu teatralnego, ale właśnie filmowy, w związku z czym w zasadzie jeszcze nigdy nie grałam przed publicznością w teatrze. A w zasadzie zaczynałam szkołę głównie z myślą o teatrze. Tak się jednak złożyło, że dostałam się do szkoły filmowej i tam tę sytuację planową pokochałam i teraz nie wyobrażam sobie nie robić filmów. Ale jednak teatr daje bezpośredni kontakt z publicznością i ciągłe kształcenie warsztatu".

"Brokat": Matylda Giegżno w nowej roli

Matylda Giegżno szerokiej publiczności jest znana z roli Gabi Wejman w bardzo dobrze przyjętym "Klangorze". Pojawiła się także w "Pięknej sierpniowej nocy", "Nocy w tramwaju". Dużą rolę zagrała w serialu "Powrót", a w 2023 roku zobaczymy ją w filmie "Kos".

"Brokat": Twórcy serialu

W obsadzie znaleźli się również: Jędrzej Hycnar, Bartłomiej Kotschedoff, Stanisław Linowski, Łukasz Simlat i Szymon Piotr Warszawski. Za reżyserię odpowiadają Marek Lechki i Anna Kazejak, a za scenariusz Maciej Kubicki i Sławek Lonisk.

Zobacz też:

"The Last of Us": Ruszyła machina promocyjna! Nowe wieści i materiały

"Cień i kość": Drugi sezon zadebiutuje wiosną 2023 roku

"Kruk. Jak tu ciemno": Emocjonujący finał historii. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć przed premierą

swiatseriali

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy