Ci aktorzy ubrali sutannę! Kto najlepiej wcielił się w postać księdza?

Postać księdza pojawiła się w najpopularniejszych polskich serialach. Widzowie kojarzą "Ranczo", "Plebanię", czy "Ojca Mateusza" z duchownymi, którzy zagrali główne role. Kto z nich okazał się najbardziej charyzmatyczny i najlepiej zapadł w pamięci?

"Ojciec Mateusz": Ksiądz Mateusz Żmigrodzki

"Ojciec Mateusz" to serial, który bawi i wzrusza już od prawie 15 lat. Pierwszy odcinek historii o księdzu-detektywie pojawił się na telewizyjnych ekranach w listopadzie 2008 roku, a od tamtej pory spora grupa widzów z wypiekami na twarzach czeka na dalsze losy księdza Żmigrodzkiego i spółki.

W rolę księdza-detektywa od lat wciela się Artur Żmijewski

"Ranczo": Ksiądz Piotr Kozioł

Ksiądz Piotr Kozioł to jeden z kilku księży, których widzowie oglądali w kultowym już serialu "Ranczo". Piotr jest bratem bliźniakiem Pawła Kozioła, wójta gminy Wilkowyje. W obydwie postaci wcielił się Cezary Żak

Reklama

"Ranczo": Ksiądz Robert

Ksiądz Robert (Bartłomiej Kasprzykowski) w serialu przeszedł metamorfozę - z radykała zmienił się w pełnego empatii i zrozumienia wikarego, który podbił serca wszystkich parafian. I choć serial "Ranczo" zakończył się już kilka lat temu, postać księdza Roberta do dziś jest wspominana przez wielu widzów z nostalgią.

"Ranczo": Ksiądz Maciej

Ksiądz Maciej to nieśmiały wikary, zakochany w literaturze i filozofii. Choć grany przez 24-letniego wówczas Mateusza Rusina bohater był inteligentny i oczytany początkowo zupełnie nie mógł złapać kontaktu ani z proboszczem Koziołem i Michałową, ani z parafianami. Z czasem jednak wikary przeszedł metamorfozę i zyskał sympatię mieszkańców Wilkowyj, którzy doceniali jego zaangażowanie w rozwiązywanie problemów lokalnej społeczności.

"Plebania": Ksiądz Antoni Wójtowicz

Serial "Plebania" był emitowany w TVP1 od 5 października 2000 do 27 stycznia 2012. Jedną z głównych postaci był ksiądz Antoni Wójtowicz, grany przez Włodzimierza Matuszaka. Był proboszczem parafii w Tulczynie (1978–2009) i w Hrubielowie (od 2009).

"Młody papież": Lenny Belardo / papież Pius XIII

"Młody papież" to serial HBO w reżyserii Paolo Sorrentino, który opowiada o pierwszym amerykańskim papieżu w historii Kościoła. W rolę Lenny'ego Belardo, który później przyjął imię Pius XIII wcielił się Jude Law. Jego bohater nie był tradycyjnym księdzem - nie stronił od papierosów i przeklinania.

"Nowy papież": Sir John Branox / papież Jan Paweł III

"Nowy papież" to kontynuacja "Młodego papieża". Tym razem serial skupia się na wyborze następcy Piusa XIII. Sir John Brannox (John Malkovich) to uroczy i wyrafinowany angielski arystokrata, który po objęciu stanowiska papieża przyjmuje imię Jan Paweł III. 

"Współczesna dziewczyna": Ksiądz

W drugim sezonie serialu "Współczesna dziewczyna" pojawia się postać Księdza (Priest, w tej roli Andrew Scott), który miesza w życiu uczuciowym głównej bohaterki. Fleabag (Phoebe Waller-Bridge) zmienia partnerów jak rękawiczki, ale gdy na jej drodze staje Ksiądz, nie może oprzeć się jego czarującemu urokowi osobistemu. Między dwójką nawiązuje się uczucie, lecz problem stanowi celibat Księdza.

Zobacz też:

Netflix w grudniu. Jakie premiery przygotowała platforma?

"1899": Mroczna fabuła i zagmatwana układanka [recenzja]

"Wednesday": Najsmutniejsza dziewczyna, jaką znasz [recenzja]

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Ojciec Mateusz | Ranczo | Plebania | Młody papież | Nowy papież

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy