Zarobki zwalają z nóg. Jakie stawki mają popularni prezenterzy TVP?

Prezenterzy telewizyjni często stają się gwiazdami i wizytówkami stacji. Mogą liczyć nie tylko na sławę i popularność, ale również sporą wypłatę. Chociaż znani dziennikarze nie lubią opowiadać o swoich wypłatach, to wiadomo, że nie mają powodów niezadowolenia. Zobaczcie, na jakie stawki mogą liczyć twarze TVP.

Finansowy ratunek dla TVP

Zarobki osób publicznych od zawsze budzą ogromne zainteresowanie. Dotyczy to zwłaszcza pracowników telewizji polskiej, którzy opłacani są z państwowych pieniędzy. Sprawa ogromnych dofinansowań dla TVP nadal wzbudza kontrowersje. W 2020 roku rząd przekazał prawie 2 mld zł rekompensaty dla TV oraz Polskiego Radia. 

Środki te miały zostać przeznaczone na realizowanie misji publicznej. Posłowie PiS przekonywali, że rekompensata dla mediów publicznych musi być zapewniona, by mogły się one rozwijać; opozycja proponowała, żeby pieniądze te zostały przeznaczone na ochronę zdrowia, na przykład na leczenie onkologiczne.

Reklama

To niejedyne pieniądze, jakie w ostatnich latach trafiło do TVP w celu ratowania stacji. Według doniesień "Business Insidera" stacja od wielu lat notowała duże straty. W 2015 r. było to 36,6 mln złotych. Rok później aż 176,8 mln. W 2017 roku Telewizja Polska otrzymała 800 mln złotych pożyczki wydatki programowe i rozwojowe oraz zatrudnienie etatowych dziennikarzy. Z tych pieniędzy opłacone zostały również gwiazdy stacji.  

Więcej pieniędzy dla pracowników stacji

Według analiz portalu Wirtualnemedia.pl średnie wynagrodzenie pracownika TVP w 2020 roku wynosiło 9 832 zł, co daje prawie 3 procentowy wzrost wobec poprzedniego roku. Jest to stawka nieobejmująca nagród indywidualnych i jubileuszowych, odpraw emerytalnych, wynagrodzeń z klauzuli konkurencyjnej i honorariów z umów o dzieło. 

Wynagrodzenie zarządu wyniosło z kolei 2,17 mln zł. Łączne nakłady na wynagrodzenia zwiększyły się o 6,2 proc. do 545,19 mln zł. Według strony Howmany.eu ogólne zarobki prezenterów telewizyjnych specjalistów wynoszą średnio 35 000 zł brutto. Minimalna pensja pracownika TVP to 4 200 zł brutto, a maksymalna aż 150 000 zł brutto.

Ulubieniec Jacka Kurskiego oskarżony o hipokryzję do kwadratu! O co chodzi?

Jacek Kurski znowu zmienia ramówkę. Wszystko przez widzów?

Gwiazdorskie wynagrodzenia?

O gwiazdorskich wynagrodzenia na najpopularniejszych pracowników stacji, mówi się od dawna. Jedną z najnowszych gwiazd TVP jest Jarosław Jakimowicz. Aktor dołączył do Magdaleny Ogórek i razem prowadzą "W kontrze". Program jest hitem TVP Info. Każdy z odcinków śledzi średnio 341 tys. widzów, czyli o 6 tys. osób więcej niż rok wcześniej. 

W najbliższym czasie program będzie nadawany od piątku do niedzieli. Rozdzielona zostanie również główna para prowadzących. U boku Jakimowicza pojawi się Agnieszka Oszczyk. Według doniesień jednego z tabloidów gwiazdor lat 90. może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 1500 zł za jeden odcinek programu. Jarosław Jakimowicz miesięcznie ma zarabiać nawet 18 tysięcy złotych. 

O wiele więcej zarabia podobno Magdalena Ogórek. Była kandydatka SLD na prezydenta, ma otrzymywać nawet 50 tysięcy złotych miesięcznie. Do wysokości jej wynagrodzenia odniósł się Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Kilka lat temu "Dziennik Gazeta Prawna" ujawnił zarobki prezenterów "Wiadomości". Danuta Holecka i Michał Adamczyk, mieli zarabiać 40 tys. złotych netto, z kolei pracujący jeszcze wtedy w "Wiadomościach" Krzysztof Ziemiec, nieco ponad 33 tys. złotych. Adrian Klarenbach miesięcznie otrzymywał około 30 tys. zł, zaś Michał Rachoń 25 tys. zł. Do tych doniesień odniósł się również Jacek Kurski. 

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Jarosław Jakimowicz | Magdalena Ogórek | Danuta Holecka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy