Reklama

TVP musi przeprosić środowisko LGBT! Zapadł wyrok

Jak donosi serwis press.pl, w Sądzie Okręgowym w Warszawie zapadł wyrok w sprawie filmu dokumentalnego TVP "Inwazja", mówiącego m.in. o marszach LGBT. Zgodnie z decyzją Sądu, TVP ma wystosować przeprosiny w głównym wydaniu "Wiadomości" oraz wpłacić ponad 35 tys. zł na rzecz organizacji LGBT.

Materiał "Inwazja", w którym pokazano między innymi, marsze LGBT, został wyemitowany 10 października 2019 r. po "Wiadomościach" TVP 1 i wzbudził ogromne kontrowersje. Twórcami dokumentu są Marcin Tulicki (reżyseria) i Przemysław Wenerski (scenariusz). 

Pokazano w nim środowisko LGBT jako organizację gorszącą innych, zabierającą ludzi na marsze, atakującą Kościół i wspierającą pedofilię. Film dokumentalny nie obył się bez echa.

Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił wyrok

Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie, materiał "Inwazja" narusza dobra osobiste Magdaleny Świder, Moniki Tichy, Elżbiety Podleśnej, Karola Opica, Krzysztofa Listowskiego, Pawła Szamburskiego i Pawła Ziemby, którzy zostali przedstawieni w filmie. 

Reklama

Serwis press.pl donosi, że Sąd nakazał TVP zapłatę ponad 35 tys. zł. zadośćuczynienia na rzecz organizacji społecznych działających na rzecz osób LGBT w Polsce. Stacja będzie musiała także zapłacić zadośćuczynienie dla powodów. Ponadto, Telewizja Polska w głównym wydaniu "Wiadomości" ma opublikować przeprosiny za naruszenie dóbr osobistych osób przedstawionych w filmie. Dalsza dystrybucja dokumentu "Inwazja" została zakazana.

Ogłaszając wyrok, sędzia Rafał Wagner stwierdził, że celem filmu było "zohydzenie środowiska LGBT". 

Telewizja Polska stwierdza, ze wyrok nie jest prawomocny i zapowiada, że stacja zamierza podjąć decyzję o apelacji - twierdzi serwis Press.pl.

Zobacz też:

Kamil Durczok oczerniony przez TVN? KRRiT zbadało sprawę

Złość na TVN? Na antenie padło niewygodne pytanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL