Omenaa Mensah: Jak gwiazdy pomagają ukraińskim dzieciom?
Od początku wojny w Ukrainie do Polski przybyło ponad 2 mln uchodźców, a wśród nich - dzieci. Polskie społeczeństwo solidarnie pomaga Ukrainie jak tylko może - organizując zbiórki czy przyjmując Ukraińców pod swój dach. Pomoc niosą również celebryci oraz fundacje, które starają się zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym.
Omenaa Mensah, dziennikarka i prezenterka telewizyjna, od 2014 roku jest prezesem fundacji Omenaa Foundation, która niesie pomoc charytatywną oraz propaguje tolerancję i szacunek wobec drugiego człowieka. W ostatnim czasie z inicjatywy dziennikarki rozpoczęto budowę szkoły w Temie (miasto portowe w Ghanie), w której uczą się dzieci z Ghany czy dostarczanie domom dziecka komputerów potrzebnych do nauki zdalnej podczas pandemii koronawirusa.
Omenaa Mensah, gwiazdy polskiego kina, celebryci oraz sportowcy równie intensywnie zaangażowali się w pomoc ukraińskim dzieciom. Fundacja Mensah pomaga obecnie dzieciom z Ukrainy kontynuować naukę w polskich szkołach i zapewnić im bezpieczeństwo m.in. poprzez stworzenie w Ustroniu centrum edukacyjnego, gdzie dzieci z Ukrainy będą miały opiekę psychologów oraz możliwość nauki. Oprócz tego, fundacja postanowiła zaangażować się w pomoc ukraińskim domom dziecka, znajdując dla ich podopiecznych nowy dom w Polsce.
O planach fundacji i sesji zdjęciowej promującej tę akcję Omenaa Mensach opowiedziała swego czasu na łamach "Jastrząb Post".
W projekcie wzięły udział takie gwiazdy jak Radosław Majdan, Małgorzata Rozenek-Majdan, Cezary Pazura, Wojciech Sikora, Borys Szyc, Dorota Gardias, Zosia Ślotała-Haidar.
W związku z wojną w Ukrainie w Polsce uruchomiono instytucje i procedury, które zapewnią najmłodszym bezpieczne schronienie ale także wsparcie psychologiczne. Na wsparcie wykwalifikowanych psychologów mogą liczyć ukraińscy uczniowie w polskich szkołach; mogą również zadzwonić na specjalne numery telefonów zaufania, które działają w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Ważne jest również uruchomienie zajęć opiekuńczo-wychowawczych; okazanie poczucia wspólnoty i życzliwość.
Jak mówi dr Magdalena Śniegulska (psycholog i psychoterapeutka) mówiąc o trudnej rozmowie z dziećmi o wojnie oraz podejmowaniu tego tematu w szkole na łamach "Strefy Edukacji" zauważa, że (...) "paradoksalnie w tej trudnej sytuacji dzieci bardzo potrzebują normalności i równowagi".
W pomoc dzieciom zaangażowała się także Grupa Polsat Plus, która zmieniła Centrum Konferencyjne Ossa (znajdujące się w okolicach Rawy Mazowieckiej) w bezpieczne miejsce dla kilkuset podopiecznych ukraińskich domów dziecka. Centrum zostało przygotowane na potrzeby najmłodszych - otrzymują wsparcie zarówno psychologiczne jak i medyczne oraz materialne. Dzięki zbiórce udało się zebrać ponad 10 mln złotych, a Centrum stało się według słów Tomasza Wierczewskiego (prezes Centrum Konferencyjnego Ossa), największym domem dziecka w Europie.
Zobacz też:
Mikołaj Krawiecki o koszmarze wojny. "Wynosiliśmy martwe dzieci ze szkoły"
Prezenterka CNN rozpłakała się na wizji! Rozmawiała z mężczyzną, który stracił żonę i dzieci
Rosyjska gwiazda TV Lilia Gildiejewa uciekła z Rosji! "Sumienie powoli się budzi"