Rosyjska gwiazda TV Lilia Gildiejewa uciekła z Rosji! "Sumienie powoli się budzi"

Po ataku Rosji na Ukrainę znani Rosjanie podzielili się na dwie frakcje. Większość milczy albo publicznie popiera działania Władimira Putina, inni protestują przeciwko wojnie. Tych drugich jest zdecydowanie mniej. Część znanych osób zdecydowała się nawet na... ucieczkę. Taką decyzję podjęła m.in. dziennikarka Lilia Gildiejewa, która jeszcze nie tak dawno odbierała nagrody od Putina.

Protest na antenie prorządowej stacji

Od początku wojny, którą Rosja prowadzi w Ukrainie, Rosjanie są karmieni propagandowym przekazem o przebiegu działań. Rosjanom wmawia się, że wojny nie ma, a działania Putina w Ukrainie to "specjalna operacja wojskowa". Kreml odrzuca również wszystkie zarzuty, jakoby na miejscu dokonywane były zbrodnie wojenne. Od kilku dni głośno jest o Marinie Owsiannikowej wkroczyła do studia z transparentem z hasłami przeciwko wojnie. Wcześniej nagrała materiał, w którym tłumaczy swoje motywy.

Dziennikarka została natychmiast zatrzymana. Pojawiały się m.in. spekulacje o areszcie domowym i oskarżeniu dziennikarki w oparciu o nowe rosyjskie prawo, które zakłada, że za hasła krytykujące rosyjskie działania w Ukrainie może grozić nawet do 15 lat więzienia. Ostatecznie została ukarana przez sąd karą grzywny w wysokości 30 tys. rubli, czyli ok. 1,2 tys. zł. Tak niska kara jak na rosyjskie standardy, spowodowała, że w sieci pojawiły się głosy twierdzące, że cała sytuacja była ustawką władz. 

Reklama

"Oczywiście nie mamy na to 100 proc. pewności, ale jednak sam fakt, że nie została ona ukarana wieloletnim więzieniem, zesłaniem do łagru na przykład. Za taki czyn na pewno łagr mógłby jej grozić, przecież nowa ustawa to zakładała" - stwierdziła Anna Kalczyńska, która wcześniej nazwała Owsiannikową bohaterką. 

Rosyjskie gwiazdy, które potępiły Putina i… nagle zniknęły!

Gwiazda telewizji uciekła z Rosji

Gdy świat śledził losy Owsiannikowej, inna rosyjska dziennikarka postanowiła potajemnie uciec z kraju. Lilia Gildiejewa jest znaną i lubianą twarzą prorządowej stacji NTV (która od 2001 roku jest właścicielem Gazpromu). Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl we wtorek wieczorem dziennikarka pośpiesznie opuściła Rosję. O swojej decyzji poinformowała przełożonego dopiero po przekroczeniu granicy. W krótkim oświadczeniu stwierdziła, że bała się, iż nie otrzyma zgody na wyjazd ani na odejście z pracy.

Lilia Gildiejewa z rosyjską telewizją związana była od 16 lat. Za swoją pracę była doceniana przez najwyższe kręgi władzy. Jak poinformował na Twitterze rosyjski opozycjonista Andriej Piwowarow, zaledwie rok temu otrzymała nagrodę z rąk samego Putina. "Rok temu Putin nagrodził ją (okazał wdzięczność) za sumienną pracę, ale teraz postanowiła porzucić i pracę i kraj. Sumienie powoli się budzi" - napisał Piwowarow.

Paweł Deląg ostro o sytuacji w Rosji. "Putinowska władza całkowicie zdominowała przekaz w mediach"

Dziennikarze wśród ofiar wojny

W czasie gdy rosyjscy dziennikarze karmią obywateli propagandą, w Ukrainie giną ich zagraniczni koledzy po fachu. Od momentu agresji rosyjskiej na Ukrainie zginęło już pięcioro dziennikarzy. Wśród ofiar są: ukraiński korespondent wojenny Wiktor Dudar (zginął pod Mikołajowem), operator ukraińskiego kanału telewizyjnego Live Jewhen Sakun (zginął podczas ostrzału rakietowego w Kijowie) oraz amerykański dziennikarz Brent Renaud (zabity w Irpieniu w obwodzie kijowskim).

We wtorek doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował o śmierci operatora telewizji Fox News Pierre Zakrzewskiego i ukraińskiej dziennikarki Ołeksandry Kuwszynowej, którzy zginęli w rosyjskim ostrzale artyleryjskim. Zakrzewski i Kuwszynowa jechali jednym samochodem z dziennikarzem Fox News Amerykaninem Benjaminem Hallem, który został ranny i lekarze musieli amputować mu część nogi. Z rąk żołnierzy rosyjskich poszkodowanych zostało co najmniej 36 dziennikarzy.

Dwoje dziennikarzy zginęło na wojnie w Ukrainie

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Lilia Gildiejewa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy