Linda krytykuje polski Kościół. Nie tylko on ma z nim problem

W ostatnich miesiącach osoby publiczne coraz częściej komentują wpływy duchownych na polską władzę oraz społeczeństwo. Teraz dołączył do nich Bogusław Linda. Aktor w programie "Niechaj gadają" w ostrych słowach wypowiedział się o polskim Kościele.

Bogusław Linda krytykuje działania Kościoła

W rozmowie z Magdaleną Domagalik Bogusław Linda przyznał, że jest patriotą, ale nie oznacza to, że zgadza się z decyzjami rządzących. Dodał również, że chociaż jest osobą wierzącą, to nie patrzy bezkrytycznie na poczynania kościelnych władz. Kościół wprost nazywa narzędziem do kontroli społeczeństwa, który buduje swoją pozycję na strachu, naiwności i niewiedzy wiernych.

"Ekler": Krytykujemy biblijną "mamonę" a nie Boga!

Reklama

"Z Kościołem już dawno się pożegnałem"

Dla wielu osób wiara jest osobistym i delikatnym tematem. Nie wszyscy chcą publicznie o niej opowiadać. Są jednak osoby, które dumnie przyznają się do swojej wiary, albo wręcz przeciwnie - mówią o jej braku. Coraz więcej osób decyduje się również na apostazję, czyli oficjalne odejście z Kościoła. Od kilku lat z roku na rok rośnie liczba decydujących się na ten krok. Wśród nich nie brakuje również znanych twarzy. 

Kilka miesięcy temu społeczną dyskusję wzbudził post Artura Barcisia. Aktor nigdy nie ukrywał swoich poglądów, ale nie lubi rozmawiać o swoim życiu prywatnym w mediach. Media często przyklejały mu łatki, które nie do końca pokrywają się z rzeczywistością. W niedawnym wywiadzie opowiedział o swoim stosunku do Kościoła. Barciś odniósł się do poglądów jakoby miał być żarliwym katolikiem. 

Artur Barciś odszedł z Kościoła. "Dawno się pożegnałem"

Gwiazdy odwracają się od Kościoła

Od Kościoła odeszła również Natalia Kukulska, która jeszcze kilka lat wcześniej nie kryła swojego przewiązania do wiary. Piosenkarka przyznała niedawno w rozmowie z Żurnalistą, że nie zgadza się z jego polityką. Jedną z największych antyklerykałek w polskim show-biznesie była Kora Jackowska. Legendarna wokalistka już wiele lat temu opowiedziała o doświadczeniach, które spowodowały, ze zdecydowała się odejść z Kościoła. Gwiazda pięć lat spędziła w domu dziecka. Była tam molestowana przez księży. 

Od polskiego Kościoła odeszła również Natalia Siwiec. Celebrytka nie zgadza się z jego działalnością oraz poglądami. Z tego samego powodu również Małgorzata Rozenek. Gwiazda telewizji nigdy nie ukrywała, że poddała się zabiegowi in vitro, którego nie akceptuje Kościół. Rozenek nie zdecydowała się również na chrzest swojego najmłodszego syna. W jednym z wywiadów przyznała, że to jemu pozostawia tę decyzję. Chce, by podjął ją w pełni świadomie. 

Anna Mucha znana jest z dosadnego wyrażania swoich opinii. Aktorka była jedną z pierwszych osób publicznych, które negatywnie wypowiadały się na temat działalności polskich duchownych. Od dawna nie ukrywała, że jest ateistką. Krytykowała również tuszowanie kościelnych skandali seksualnych oraz  hipokryzję niektórych wierzących. 

Na apostazję już kilka lat temu zdecydowała się Katarzyna Warnke, która mocno angażuje się w prawa kobiet, m.in. legalny dostęp do aborcji. Do aktorki dołączyły również inne gwiazdy telewizji, w tym Aleksandra Domańska, Zofia Zborowska czy Matylda Damięcka, która w jednym ze swoich internetowych postów napisała krótko: "Kochani, szczerze wierzący, życzę wam siły i żelaznej konsekwencji na drodze do uzdrowienia waszego domu. Apostazja". Z kolei Renata Dancewicz już w 2012 roku planowała odejść z Kościoła. Nie ukrywała, że jest osobą niewierzącą. 

Czytaj również:

Bogusław Linda: Tak żyje dziś gwiazdor!

"Jasne błękitne okna" w reżyserii Bogusława Lindy: O uczuciach i chorobie

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Artur Barciś | Bogusław Linda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy