Reklama

Odsłonięto pomnik Piotra Machalicy. Wzruszające słowa wdowy po aktorze

W grudniu 2020 roku odszedł jeden z najzdolniejszych polskich aktorów. Piotr Machalica zmarł 14 grudnia 2020 roku w Warszawie. Śmierć 65-letniego aktora wstrząsnęła jego bliskimi, ale również fanami. Machalica należał do grona uwielbianych artystów. 1 lipca odsłonięty został pomnik aktora.

Piotr Machalica: Kariera

Uwielbiany aktor pochodził z artystycznej rodziny. Był synem aktora Henryka Machalicy, bratem także aktora Aleksandra Machalicy i stryjem aktora Adama Machalicy. Piotr Machalica urodził się 13 lutego 1955 roku w Pszczynie. W 1981 roku ukończył warszawską PWST. Najpierw był związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie, później z teatrami Krystyny Jandy - Teatrem Polonia, a także Och Teatrem. Grał w wielu filmach (m.in. "Sztuka kochania", "Zabij mnie glino", "Dzień świra"), był też wykonawcą piosenki aktorskiej.

Pierwszą ważną rolą Piotra Machalicy była kreacja księdza Wawrzyniaka w serialu "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy" (1981). W kolejnych latach oglądaliśmy go w wielu kinowych produkcjach; aktor stale współpracował z dwójką reżyserów: u Jacka Bromskiego wystąpił w "Ceremonii pogrzebowej", "Zabij mnie, glino" (milicjant Popczyk) i "Sztuce kochania" (seksuolog Pasikonik), z kolei Feliks Falk zaangażował go do m.in. "Maskarady" (asystent reżysera filmu "Mistrz sportu"), "Bohatera roku" (redaktor Tadeusz Odyniec) czy filmu "Kapitał, czyli jak zrobić pieniądze w Polsce.

Reklama

Ostatnie chwile razem

Machalica zmarł zaledwie trzy miesiące po ślubie z o 21 lat młodszą Aleksandrą Sosnowską. Podczas uroczystości pogrzebowej Cezary Żak odczytał w jej imieniu list. Wdowa po aktorze opisała w nim ostatnie chwile męża. Podziękowała również personelowi medycznemu, który do końca walczył o życie aktora. "Przed intubacją 11 grudnia pozwolili mu lekarze wykonać ten telefon do mnie. Dziękuję za tę ostatnią rozmowę, pożegnanie i ostatnie słowo kocham cię" - przeczytał łamiącym się głosem Cezary Żak.

W pierwszą rocznicę Aleksandra Sosnowska opublikowała zdjęcie, które wykonała na kilka dni przed śmiercią Machalicy. Fotografia przedstawiała aktora pozującego na tle choinki. Małżonkowie nie mogli wtedy przypuszczać, że będzie to jedna z ostatnich chwil, które spędzą wspólnie. "14.12.2020...szary rok, rok bez jutra. Spojrzenie dotyka bólu" - napisała wdowa. 

"Złotopolscy": Serial, który pokochały miliony!

Piotr Machalica: Zmarł krótko po ślubie

Burzliwy związek Edyty Olszówki i Piotra Machalicy. Dlaczego się rozstali?

Ku pamięci

1 lipca odsłonięty został pomnik aktora. Ławeczka z sylwetką Piotra Machalicy znajduje się przy III Alei NMP w Częstochowie. To właśnie z tym miastem aktor związał swoje ostatnie lata. "Absolutnie od początku byłam przekonana, że to musi być ławeczka. Dlatego, że Piotruś uwielbiał siedzieć w ogródkach kawiarni i patrzeć na ludzi. A jeszcze jak udało się uzyskać zgodę na tę lokalizację, bo to był ulubiony kawałek alei Piotra, gdzie najczęściej przesiadywał, to jestem szczęśliwa" - przyznała podczas uroczystego odsłonięcia Aleksandra Sosnowska-Machalica.

Odsłonięcie pomnika nastąpiło w ramach inauguracji pierwszej edycji Festiwalu im. Piotra Machalicy, który odbywa się w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie. Aktor był jego dyrektorem artystycznym w latach 2006-2018. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL