Aktorki z wyższym wykształceniem i pasją do nauki

Od wielu lat zachwycają na ekranach kin i telewizorów. Ich twarze zdobiły niezliczoną ilość okładek magazynów. Chociaż większość kojarzy je ze światem filmu, to te aktorki mają również smykałkę do nauki i mogą się pochwalić poważnymi tytułami naukowymi. Jedna z opisanych poniżej pań wymyśliła system wykorzystywany dziś m.in. w telefonach komórkowych.

Te gwiazdy mogą się pochwalić bogatym CV oraz rolami, które przyniosły im ogromną popularność. Są nie tylko utalentowane i piękne, ale również wykształcone. W drodze do sławy nie zapomniały, jak ważna jest odpowiednia edukacja. Chociaż od lat są obecne na ekranach, to w rubryce "wykształcenie" niekoniecznie wpisują "aktorka". Często mają zupełnie inne wyuczone zawody. 

Agnieszka Wagner

Agnieszka Wagner wcale nie miała zamiaru zostać zawodową aktorką. Po maturze zdała pomyślnie egzaminy wstępne na wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Gdy kończyła studia, miała już na koncie udział w filmach Andrzeja Wajdy ("Pierścionek z orłem w koronie") i Stevena Spielberga ("Lista Schindlera"). Schowała więc dyplom ekonomistki do szuflady i poświęciła się aktorstwu. "Nie można być księgową, gdy wcześniej zagrało się w filmach Andrzeja Wajdy, Stevena Spielberga i Andrzeja Żuławskiego" - żartowała w jednym z wywiadów. 

Reklama

Jest jedną z najlepiej wykształconych polskich gwiazd. Gdy postanowiła na poważnie związać się z aktorstwem, zapisała się do Europejskiej Akademii Filmowej w Berlinie. Ukończyła również historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Do tego jest poliglotką, co ułatwiło jej zagraniczną karierę. "Dość dobrze znam angielski, francuski i rosyjski" - wylicza. "I z każdym z tych języków zmierzyłam się w pracy. Ale grałam również w paru językach, które są mi zupełnie obce. Choćby macedońskim, albańskim czy niemieckim. Jednak chyba najdziwniejszym doświadczeniem było granie w filmach czeskich".

Hedy Lamarr

Hedy Lamarr była jedną z największych gwiazd złotej ery Hollywood. Była córką bogatego bankiera. Rodzice zapewniali swojej jedynaczce wszystko, co tylko zapragnęła. A gdy uznała, że chce zostać aktorką, opłacili jej lekcje u najlepszych filmowców. W wieku 18 lat wywołała małe trzęsienie ziemi, występując w filmie "Ekstaza". W latach 30. i 40. należała do najlepiej opłacanych gwiazd USA, ale w historii kina nigdy nie zajęła takiej pozycji jak Greta Garbo czy Marlena Dietrich. 

Aktorstwo wcale nie było dla niej najważniejsze. Jej prawdziwą pasją były wynalazki. Wymyśliła m.in. automatycznie zamykające się pojemniki na zużyte chusteczki higieniczne, fosforyzujące obroże dla psów i kotów oraz urządzenia umożliwiające bezpieczne wchodzenie i wychodzenie z wanny osobom starszym i niezbyt sprawnym fizycznie. W trakcie II wojny światowej wspólnie z przyjacielem, kompozytorem Georgiem Antheilem, dokonała swojego najważniejszego wynalazku. Opracowali nowatorski sposób sterowania torpedami. Obecnie jej odkrycie wykorzystywane jest w nowoczesnych systemach bezprzewodowej komunikacji. Między innymi w sieciach radiowych, telefonii GSM, urządzeniach GPS, a nawet skanerach kodów kreskowych.

Natalie Portman

Natalie Portman w show-biznesie obecna jest od dziecka. Międzynarodową sławę zdobyła mając 13 lat dzięki roli Matyldy w "Leonie Zawodowcu". Mimo wczesnej kariery, aktorka zdecydowała się na prestiżowe studia. Laureatka Oscara ukończyła psychologię na Uniwersytecie Harvarda. Oprócz tego biegle włada czterema językami - angielskim, francuskim, japońskim i hebrajskim. W 2002 roku była współautorką artykułu naukowego "Frontal lobe activation during object permanence: data from near-infrared spectroscopy", który opublikowała pod swoim prawdziwym nazwiskiem, Natalie Hershlag. 

Aktorka chętnie inwestuje swoje pieniądze w rozwojowe projekty. W ubiegłym roku została inwestorką założonego przez inżynierów Harvardu startupu Tender Food, który wprowadza na rynek swoje realistyczne, wegańskie mięso. Wspólne wysiłki firmy i znanej inwestorki doprowadziły do zebrania tej pokaźnej 12 milionowej sumy. Na początku tego roku gwiazda pomogła także francuskiemu startupowi La Vie zebrać 28 milionów dolarów, aby wspólnie wprowadzić na rynek wegański boczek. Artystka jest także inwestorem bezmlecznej marki Oatly wraz z innymi celebrytami - w tym Oprah Winfrey i Roc Nation - agencją rapera Jaya-Z.

Eva Longoria

Eva Longoria, którą fani seriali znają przede wszystkim jako Gabrielle Solis z "Gotowych na wszystko", jest jedną z nielicznych aktorek, która nie tylko gra w serialach i odnosi sukcesy, ale też aktywnie działa na rzecz swojej społeczności. Pomaga Latynoskom, walczy o prawa uchodźców, równouprawnienie; udziela się politycznie (wzięła udział w demonstracji przeciwko polityce antyemigracyjnej Donalda Trumpa).

Zanim została aktorką zapisała się na Texas A&M University w Kingsville, gdzie zdobyła licencjat z kinezjologii (gałęź nauki zajmującą się ruchem ciała człowieka). Po zakończeniu studiów planowała rozpocząć karierę naukową, ale po wygranej konkursu konkursu talentów wyjechała do Los Angeles. Po zakończeniu przygody z "Gotowymi na wszystko" Eva Longoria poświęciła się innym projektom. Stanęła po drugiej stronie kamery, wyprodukowała kilka seriali, otworzyła restaurację dla kobiet, a nawet znalazła czas na ukończenie studiów.

Aktorka dołączyła do kolegów z California State University podczas uroczystości wręczenia dyplomów. 38-letnia wówczas Longoria, odziana w przepisową togę i biret, uzyskała tytuł zawodowy magistra z dziedziny Chicano Studies, czyli amerykańskiej kultury pogranicza Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Pośród osób, które pogratulowały Longorii ukończenia studiów znalazł się były prezydent USA - Bill Clinton. "Dziękuję, że inspirujesz innych, by nigdy nie rezygnowali z edukacji!" - napisał Clinton na Twitterze.

Ada Fijał

Ada Fijał, barwna postać polskiej telewizji, z wykształcenia jest stomatologiem. Aktorka studiowała stomatologię w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Przez chwilę pracowała w wyuczonym zawodzie, ale show-biznes szybko się o nią upomniał. W 2002 roku ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W rozmowie z "Twoim Stylem" przyznała, ze uważała stomatologię za jedną z najbardziej męczących prac i nie za bardzo ją lubiła. 

"Ukończyłam medyczne studia, ale od zawsze ciągnęło mnie w kierunku artystycznych wyzwań, więc dostałam się do krakowskiej PWST. Ta stomatologia wzięła się stąd, że moi rodzice zawsze mocno stąpali po ziemi i byli nadopiekuńczy, więc zależało im, żeby córka miała jakiś porządny zawód. Trzeba pamiętać, że wtedy - w latach dziewięćdziesiątych - show-biznes nie był tak rozwinięty jak teraz, i aktor mógł zaistnieć wyłącznie w teatrze, o ile w ogóle dostał tam etat" - dodała gwiazda. 

Lisa Kudrow

Zanim Lisa Kudrow dostała rolę w kultowych "Przyjaciołach" zajmowała się w życiu czymś innym niż tylko aktorstwem. Ojciec przyszłej gwiazdy był naukowcem i lekarzem. Kudrow postanowiła pójść w jego ślady. Ukończyła studia biologiczne w Vassar College i jest dyplomowanym lekarzem specjalizującym się w leczeniu bólów głowy. Przed rozpoczęciem kariery aktorskiej osiem lat pracowała w zespole naukowym, którym kierował jej ojciec.

Decyzję o pozostaniu aktorką Lisa Kudrow podjęła z czystego przypadku - usłyszała w radiu reklamę serialu i od razu pomyślała, żeby nigdy nie robić tak, jak aktor w przytaczanym dialogu. To była jedna myśl, ale utkwiła jej w głowie na tyle, że wkrótce zapisała się do szkoły aktorskiej.

Mayim Bialik

Mayim Bialik rozpoczęła swoją karierę jeszcze w latach 80. Jednak międzynarodowa publiczność pokochała ją za rolę Amy w serialu "Teoria wielkiego podrywu". Bialik równocześnie do aktorstwa rozwijała swoją pasje do nauki. Aktorka została przyjęta na Uniwersytet Harvarda oraz Uniwersytet Yale, ale zdecydowała się na Uniwersytet Kalifornijski, ponieważ nie chciała się... przeprowadzać zbyt daleko. W 2000 obroniła licencjaty z neurobiologii, judaizmu i języka hebrajskiego, a osiem lat później mogła pochwalić się dyplomem doktora neurobiologii. 

Danica Mckellar

Danica McKellar zasłynęła jako bohaterka kultowej w latach 80. XX wieku amerykańskiej telewizyjnej produkcji "Cudowne lata" i ukochana serialowego Kevina Arnolda. Po zakończeniu emisji serialu zagrała jeszcze w kilku produkcjach, jednak zdecydowanie kolejne kreacje nie przyniosły jej rozgłosu. Pojawiła się m.in. w "Teorii wielkiego podrywu", "Jak poznałem waszą matkę", "Strażnik Teksasu" czy "Prezydencki poker". Wystąpiła również w kilkudziesięciu filmach klasy B ("Cięcie" i "Rok, który nas zmienił", "Wrong Woman").

Niewiele osób wie, że Danica McKellar ukończyła matematykę na Uniwersytecie Kalifornijskim, wykłada i pisze książki. Jest autorką sześciu pozycji popularnonaukowych - "Math Doesn't Suck", "Kiss My Math", "Hot X: Algebra Exposed", "Girls Get Curves: Geometry Takes Shape", "Goodnight, Numbers, "Do Not Open This Math Book". Stara się zachęcić młode dziewczyny do nauki matematyki, zarazić pasją i chęcią do studiowania przedmiotów ścisłych.

McKellar nie porzuciła jednak całkowicie aktorstwa i do dziś od czasu do czasu pojawia się na ekranie. Zwykle otrzymuje jednak epizodyczne role. W 2021 roku widzowie mogli ją podziwiać w dwóch filmach, choć trzeba przyznać, że były to produkcje kina klasy B. McKellar zagrała w kryminale "MatchMaker Mysteries: The Art of the Kill" oraz w romansie ze świętami w tle - "You, Me & The Christmas Trees".

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy