"The Crown": Te wątki z serialu wydarzyły się naprawdę w rodzinie królewskiej
Serial "The Crown", opowiadający historie z życia rodziny królewskiej zyskał wielu nowych widzów po śmierci królowej Elżbiety II. Fani mogą się zastanawiać, czy produkcja wiernie oddała rzeczywistość? Oto wątki, które wydarzyły się naprawdę, a także te, które zostały przekłamane w serialu.
Podczas gdy książę Filip (Matt Smith) w "The Crown" lata samolotami i zabawia się w męskich klubach, królowa Elżbieta II spędza czas, zajmując się stadniną koni wraz ze swoim przyjacielem z dzieciństwa Porchie, znanym również jako Lord Porchester, a później Hrabia Carnarvon (Joseph Kloska).
Serial sugeruje, że przyjaźń Elżbiety II z Porchie mogła przerazić się w głębsze uczucie. Ich relacja prowadzi do kłótni z księciem Filipem.
W rzeczywistości, Porchie był bardzo blisko związany z królową. Chociaż krążyły pogłoski, że Porchie i monarchini mieli romans, a niektórzy twierdzili, że jest biologicznym ojcem księcia Andrzeja, nie istnieje żaden dowód na ich bliższą relację. Podobnie jak w serialu, Porchie poślubił Jean Margaret Wallop, a para miała troje dzieci - Henry'ego, Carolyn i George'a. Porchie i Elżbieta II pozostali blisko aż do jego śmierci w 2001 roku.
W pierwszych sezonach "The Crown" wiele mówi się o tym, że książę i księżna Windsoru (Alex Jennings i Lia Williams) mają prześmiewcze przydomki dla rodziny królewskiej – od tak okrutnych jak "Cookie" (kucharzyk) lub "the Scottish Cook" (szkocki kucharz) dla królowej Matki (Victoria Hamilton) po docinki dotyczące urody jak "Shirley Temple" dla królowej.
Okazuje się, że przezwiska są jak najbardziej trafne - w listach opublikowanych w 1988 roku książę i księżna używali tych pseudonimów i kilku innych, mówiąc o rodzinie królewskiej i brytyjskich politykach (Churchilla nazywano "Cry Baby" (beksa)). Listy podkreślały też inny wątek pokazany w "The Crown" - chłodną relację między księciem a resztą rodziny królewskiej. Odwiedzając Anglię po śmierci Jerzego VI, książę nazwał dwie Elżbiety i królową Marię "ice-veined bitches" (s*** z zimną krwią), po tym, jak odkrył, że został odcięty od pieniędzy.
Podczas gdy wielki smog londyński odgrywa główną rolę w jednym z odcinków "The Crown", panika, jaką pokazuje serial, nie była dokładnie oddana. Podczas gdy prawdziwy wielki smog był gęstszy i trwalszy niż poprzednie "mgły", długoterminowe skutki zostały zauważone dopiero kilka tygodni – a nawet lata – później, ponieważ londyńczycy byli już przyzwyczajeni do złej jakości powietrza.
Mimo, że wielki smog nie wywołał powszechnej paniki ani kryzysu politycznego, miał niszczycielski wpływ na środowisko i ludność. Spowodował słabą widoczność, powszechne choroby i zgony. Wielki smog wpłynął również na ustawodawstwo dotyczące ochrony środowiska, w tym ustawy o czystym powietrzu z 1956 i 1968 r., które doprowadziły do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.
Bliskość księcia z jego wujem, lordem Mountbattenem (Greg Wise) jest przyczyną dworskich plotek w "The Crown", głównie dlatego, że nie jest mile widziane, aby rodzina Mountbatten przejęła kontrolę nad Windsorami. W prawdziwym życiu lord Mountbatten miał znaczny wpływ na księcia i wszedł w rolę ojca po tym, jak w wieku 7 lat został on porzucony po wygnaniu z Grecji.
Mountbatten był blisko ojca Elżbiety II, króla Jerzego VI (Jared Harris) i zaaranżował pierwsze spotkanie ówczesnej księżniczki i Filipa, gdy rodzina królewska zwiedzała Royal Naval College w 1939 roku. Lord Mountbatten pozostawał w pobliżu Filipa i rodziny królewskiej, zwłaszcza księcia Karola, aż do tragicznej śmierci w 1979 roku.
Relacja między młodszą siostrą królowej Elżbiety II, Małgorzatą (Vanessa Kirby) i znacznie starszym Peterem Townsendem (Ben Miles) jest jednym z głównych wątków fabuły pierwszego sezonu "The Crown". Ich związek w rzeczywistości miał miejsce. Podobnie jak w serialu, Małgorzata musiała uzyskać zgodę na małżeństwo od królowej i parlamentu. Churchill poinformował, że gabinet i parlament nie zatwierdzą związku, ponieważ Townsend był rozwiedziony.
Podobnie jak jej wujek, miała możliwość rezygnacji z życia królewskiego (oraz królewskich dochodów i tytułów), jeśli nadal chciała poślubić Townsenda, ale zamiast tego zdecydowała się zakończyć związek, o czym Townsend później wspomniał w swojej autobiografii z 1978 r.
Małgorzata poślubiła fotografa Anthony'ego Armstrong-Jonesa, lecz to niestabilne małżeństwo zakończyło się skandalicznym rozwodem w 1978 roku.
Podobnie jak w "The Crown", obawiano się, że dzieci królowej Elżbiety II przyjmą wybrane przez Filipa nazwisko Mountbatten. Nadałoby to zbyt dużą wagę rodzinie Mountbatten nad Windsorami. W 1952 roku Elżbieta II ogłosiła, że jej dzieci będą używać nazwiska "Windsor" w razie potrzeby, chociaż w 1958 po cichu zmieniła nazwisko na "Mountbatten-Windsor". Na tym wątku szczególnie skupiono się w jednym z odcinków serialu.
Podczas gdy książę Filip walczył z tradycją w kwestiach rodzinnych, takich jak nazwiska swoich dzieci i ich wykształcenie, zrozumiałby i uszanował znaczenie klęknięcia przed królową Elżbietą II podczas jej koronacji.
W serialu ten wątek został mocno poruszony. Pokazano, że książę Filip nie chciał uklęknąć przed królową. W rzeczywistości, było to mało prawdopodobne.
Zobacz też:
"The Crown": Śmierć królowej Elżbiety II przyciąga nowych widzów
"The Crown": Co wiemy o 5. sezonie hitu Netflixa?
"The Crown": Doradcy Elżbiety II sugerowali, by pozwała Netfliksa do sądu