The Crown

Ocena
serialu
8,8
Bardzo dobry
Ocen: 175
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"The Crown": Doradcy Elżbiety II sugerowali, by pozwała Netfliksa do sądu

Królowa Elżbieta II była jedną z bohaterek serialu Netfliksa "The Crown". Monarchini podobał się pierwszy sezon produkcji, niestety, kolejne odcinki zdenerwowały ją sposobem przedstawienia księcia Filipa. Jej doradcy sugerowali nawet, by pozwała Netfliksa do sądu.

Pierwszy sezon serialu Netfliksa "The Crown" przedstawiał historię królowej Elżbiety II (grana przez Claire Foy), która jako 25-latka stawia czoła temu, że wkrótce będzie rządzić najsłynniejszą monarchią świata i musi ułożyć sobie relacje z dominującym premierem Winstonem Churchillem. Sytuacja Wielkiej Brytanii pogarsza się, w świecie politycznym panuje zupełny nieład, a do tego młoda kobieta zasiada na tronie...

Reklama

Właśnie tak rozpoczyna się nowa era. Peter Morgan, brytyjski scenarzysta, odkrywał przed widzami polityczną walkę i osobiste intrygi.

Serial "The Crown" został stworzony na podstawie sztuki "The Audience" i opowiadał historię wczesnego panowania królowej Elżbiety II, intryg, miłosnych historii i politycznych machinacji stojących za wydarzeniami, które ukształtowały drugą połowę dwudziestego wieku.

Serialowa opowieść o losach królowej Elżbiety II i jej bliskich zyskała potężne grono fanów. "The Crown" docenili także krytycy, którzy w swoich recenzjach chwalili fenomenalną scenografię, doskonałą grę aktorów i imponującą dbałość o szczegóły.  

W trzecim i czwartym sezonie "The Crown" w postać Elżbiety II wcieliła się Olivia Colman. W czekającym na premierę piątym sezonie show  rolę Elżbiety II przejęła Imelda Staunton.

Królowa Elżbieta II obejrzała serial "The Crown"

Vanessa Kirby, odtwórczyni roli księżniczki Małgorzaty, w rozmowie z "The Telegraph" przypomniała rozmowę zasłyszaną przez jej przyjaciela. "Mój przyjaciel był na imprezie i nikogo nie znał, więc podszedł do tej grupy, w której mówili o "The Crown" i wtedy ktoś powiedział: "Cóż, moja babcia to ogląda i naprawdę to lubi". Powoli dotarło do niego, że ta dziewczyna to księżniczka Eugenia, a jej babcia jest królową".

Królowa Elżbieta II miała obejrzeć pierwszy sezon w towarzystwie księcia Edwarda i księżnej Sophie. Serial miał zrobić na niej duże wrażenie, ale nie ukrywa, że wiele wydarzeń zostało przerysowanych i wyolbrzymionych na potrzeby scenariusza. Królowa doskonale wiedziała, że media i show-biznes rządzą się swoimi prawami. Niestety, drugo sezon serialu już nie przypadł jej tak do gustu. 

Królowej nie spodobało się, jak został poprowadzony wątek relacji księcia Filipa oraz Karola. "Królowa zdaje sobie sprawę z tego, że wielu widzów, oglądających 'The Crown', traktuje to jako realistyczny obraz rodziny królewskiej. Była zdenerwowana tym, że książę Filip został przedstawiony jako niewrażliwy na dobro syna. Była szczególnie zirytowana sceną, w której Filip jest obojętny na rozpacz Karola, bo tak po prostu się nie wydarzyło" - powiedział informator "The Daily Express".

Media wielokrotnie donosiły, że członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej byli oburzeni tym, w jaki pokazano w serialu wydarzenia z ich życia. Pod koniec zeszłego roku mówiło się nawet o tym, że doradcy Elżbiety II sugerowali, by pozwała Netflix do sądu. Szczególnym niepokojem napawa royalsów nadchodzący piąty sezon produkcji, który opowie o wyjątkowo bolesnych doświadczeniach związanych m.in. ze śmiercią księżnej Diany.

Helen Mirren: Specjalistka od ról Elżbiety II

Zanim postać Elżbiety II stała się jedną z głównych bohaterek serialu Netfliksa "The Crown", w filmie "Królowa" wcieliła się w nią Helen Mirren.

Monarchini nie chciała jednak wracać pamięcią do najbardziej bolesnego weekendu jej 55-letniego panowania, czyli śmierci księżnej Diany w sierpniu 1997 roku, a właśnie o tym okresie opowiadał film Stephena Frearsa.

"Ciężko jej nawet oglądać archiwalne nagrania z tamtego okresu, a co dopiero patrzeć, gdy kto inny odgrywa wydarzenia z sierpnia 1997 roku" - przyjaciółka królowej  zdradziła w rozmowie z "Daily Telegraph".

"Królowa nie jest wielką miłośniczką kina. Co prawda w Buckingham Palace oraz jej domach w Sandringham i Balmoral znajdują się małe salki kinowe, ale rzadko z nich korzysta" - dodała informatorka dziennika.

"Jeśli królowa nie widziała filmu, to jest to z jej strony bardzo rozsądne podejście" - skomentował scenarzysta "Królowej" Peter Morgan.

Helen Mirren ponownie zagrała Elżbietę II w teatralnej sztuce "Oskarżona" autorstwa... Petera Morgana.

Pracując nad sylwetką brytyjskiej monarchini, aktorka zauważyła, że Elżbieta II porzuciła swój wytworny akcent i w jej wypowiedzi wkradają się elementy mowy potocznej.

"Jej głos się zmienił" - mówiła aktorka. "Co prawda, jej akcent nie brzmi jeszcze tak zwyczajnie, jak u jej wnuków, ale słychać naleciałości języka jej poddanych".

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: The Crown | Królowa Elżbieta II

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama