Outlander
Ocena
serialu
9,8
Super
Ocen: 810
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Outlander": Jakie znaczenie ma "The Skye Boat Song"? Odzwierciedla historię Claire

Pieśń "The Skye Boat Song" ma swoje początki jeszcze w XVIII wieku. Jakie znaczenie ma dla serialu "Outlander", jego bohaterki i dlaczego wykorzystano ten utwór na muzyczny motyw produkcji?

"Outlander": Znaczenie pieśni "The Skye Boat Song"

Pieśń "The Skye Boat Song" ma swoje początki jeszcze w XVIII wieku, kiedy to William Ross skomponował i napisał słowa szkockiego utworu "Cuachag nan Craobh" ("Cuckoo of the Tree"). Później tekst (już w XIX wieku) został zmieniony przez Harolda Boultona, który tym sposobem opisał ucieczkę pod osłoną nocy Karola Stuarta na wyspę Skye po porażce powstania jakobickiego z 1745 roku. Kolejną wersją pieśni napisał najprawdopodobniej w 1885 r. Robert Louis Stevenson.

Aby odzwierciedlić losy głównej bohaterki "Outlandera", Claire Fraser (Caitriona Balfe), tekst pieśni został nieco zmieniony.

Reklama

Wraz z kolejnymi sezonami zmienia się wykorzystana w czołówce serialu "The Sky Boat Song". Pieśń stanowi niejako wstęp do każdej z odsłon Claire i Jamiego (Sam Heughan), więc z każdą nową odsłoną twórcy przygotowują świeży motyw muzyczny.

W pierwszym sezonie "Outlander" głowny utwór wykonuje Raya Yarbrough i możemy w nim usłyszeć szkockie instrumenty. W drugiej serii część pieśni wykonywana jest w języku francuskim; w trzeciej - pojawiają się motywy muzyczne z Jamajki. W szóstym sezonie po raz pierwszy utwór wykonuje duet - Raya Yarbrough oraz Griogair Labhruidh.

"Outlander": Sinead O’Connor zaśpiewa nową wersję ikonicznego utworu

Wraz ze startem siódmego sezonu po raz kolejny zmieniła się aranżacja ikonicznego utworu. Tym razem piosenkę zaśpiewała Sinead O’Connor.

"Fakt, że Sinead O’Connor zaśpiewa 'The Skye Boat Song' to dla nas zaszczyt" - powiedział showrunner serialu Matthew B. Roberts. "Jej wersja przypomina mi o wszystkim, co jest piękne w 'Outlanderze'. Jej talent jest nie do opisania. Jej głos przebija serce i duszę oraz ucieleśnia ducha serialu".

Zobacz też:

"Outlander": Caitriona Balfe o pracy z Samem Heughanem. Przyjaźń na lata? 

Miał być hit: serial "Metropolis" od Apple TV+ skasowany

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Outlander | Caitriona Balfe | Sam Heughan | Netflix: Seriale
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy