Outlander

Ocena
serialu
9,8
Super
Ocen: 547
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Caitriona Balfe: Karierę zawdzięcza "Outlanderowi", ale zaczynała jako modelka

Caitríona Balfe światową sławę zyskała za sprawą roli Claire Fraser w serialu historycznym "Outlander". Za tę kreację została wyróżniona szeregiem nagród, była także czterokrotnie nominowana do Złotych Globów. Nie wszyscy pamiętają dziś, że irlandzka aktorka zaczynała karierę jako wzięta modelka.

Caitriona Balfe urodziła się w Dublinie w 1979 roku, ale wychowywała się poza miastem (Tydavnet), była czwartym z pięciorga dzieci. 

Balfe zaczęła pracować jako modelka po tym, jak została odkryta przez agenta, gdy zbierała pieniądze na cele charytatywne w lokalnym centrum handlowym. Gdy miała 18 lat, zaledwie po kilku miesiącach pracy w Dublinie, wyjechała rozwijać swoją karierę w Paryżu. 

Miała okazję otwierać i zamykać pokazy mody tak prestiżowych marek jak: Chanel, Givenchy, Dolce & Gabbana, Moschino, Alberta Ferretti i Louis Vuitton. W ciągu trzech lat wystąpiła w ponad 250 pokazach. U szczytu swojej kariery w modelingu Balfe była uważana za jedną z dwudziestu najbardziej pożądanych modelek na świecie. Mieszkając w Nowym Jorku, zagrała niewielką rolę pracownicy magazynu Runway w filmie "Diabeł ubiera się u Prady" z 2006 roku.

Reklama

Caitriona Balfe: Powrót do aktorstwa

Po 10-letniej karierze w modelingu Balfe wróciła do aktorstwa, którym chciała zajmować się od dzieciństwa. Przeniosła się z Nowego Jorku do Los Angeles. Pierwsze półtora roku w mieście spędziła wyłącznie na zajęciach aktorskich. Najpierw w Warner Loughlin Studios, a następnie w Sanford Meisner Center i Judith Weston Studios.

We wrześniu 2013 roku Balfe została obsadzona jako główna bohaterka - Claire Beauchamp Randall Fraser - w serialu telewizyjnym Starz "Outlander", opartym na powieściach napisanych przez Dianę Gabaldon. Serial miał swoją premierę w sierpniu 2014 roku. 

Aktorka w produkcji wciela się w służąca podczas II wojny światowej sanitariuszkę, która niespodziewanie zostaje przeniesiona 200 lat w przeszłość. Serial zapewnił jej nagrodę British Academy Scotland, Irlandzką Nagrodę Filmową i Telewizyjną, dwie nagrody People's Choice Awards i trzy nagrody Saturna. 

"Outlander": O czym opowie siódmy sezon?

Siódmy sezon "Outlandera" przedstawi wydarzenia z szóstej i siódmej części sagi Diany Gabaldon - odpowiednio "Tchnienie śniegu i popiołu" i "Kość z kości". Fabuła tej ostatniej rozgrywa się w latach 1776 - 1778. Podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Jamie (Sam Heughan) znajdzie się po drugiej stronie barykady niż jego przyjaciel - lord John (David Berry). Dowiemy się również, kto zabił Malvę (Jessica Reynolds), a Brianna (Sophie Skelton) będzie musiała podjąć z Rogerem (Richard Rankin) decyzję o tym, gdzie (i kiedy) wychować dzieci.

Sam Heughan poinformował fanów o postępie prac na planie siódmego sezonu "Outlandera". Serialowy Jamie napisał na Twitterze, iż zakończono już zdjęcia do połowy odcinków. W najnowszej serii fani mogą spodziewać się wielu wyjątkowych scen, a na odcinki będzie warto czekać.

Siódmy sezon "Outlandera" ma zadebiutować na ekranie latem 2023 roku.

Caitríona Balfe w filmie "Belfast"

Czarno-biały "Belfast" opowiada historię rodziny Branaghów, którzy w trakcie zamieszek, jakie wybuchły w 1969 roku, podjęli trudną decyzję o przeniesieniu się do Anglii. W roli 9-letniego Kennetha Branagha wystąpił Jude Hill. W pozostałych rolach w filmie "Belfast" występują Jamie Dornan, Judi Dench, Ciaran Hinds oraz Caitriona Balfe.

Ma (Caitríona Balfe) jest matką Jude i jego starszego brata Willa. Jest mamą z klasy robotniczej z Belfastu, która się śmieje i szybko wpada w złość, kochającą żoną, która nie waha się rzucić talerzem lub dwoma, gdy się wścieka  na męża, jest oddana dzieciom. Kocha ulice Belfastu, na których dorosła i ma rodzinę i przyjaciół. Ma subtelny urok, który bardzo nieznacznie oddziela ją od tłumu. Mimo ograniczeń budżetowych i dostępności mody, udaje jej się ubierać w sposób prosty i swobodny, ale stylowy.

"To wspaniała i dość złożona postać" - mówi Catríona Balfe. "Jest mistrzynią we własnym królestwie i siłą, z którą należy się liczyć w jej zwartej społeczności. Poradzi sobie z większością rzeczy, ale ma też ograniczenia, ponieważ stara się wyjrzeć poza ten mały skrawek, który tak dobrze zna, a fakt, że w jej świecie zachodzą ogromne zmiany, bardzo ją przeraża".

Ma jest ważna dla Catriony ze względu na podobną sytuację w życiu jej mamy. "Mieszkaliśmy w pobliżu jej rodziny, ale mój ojciec został wtedy przeniesiony do miejsca blisko granicy z Irlandią Północną i mama została zmuszona do przeprowadzki. Scenariusz sprawił więc, że dużo myślałam o tym, jak się wtedy czuła" - tłumaczy aktorka.

"Opuściłam Irlandię, gdy miałam 18 lat i nigdy więcej tam nie mieszkałam, więc scenariusz bardzo głęboko do mnie przemówił - cała idea dotarcia do punktu w twoim życiu, kiedy zatrzymasz się i spojrzysz wstecz na swoje dzieciństwo oraz na ludzi i miejsca, które cię stworzyły taką jaka jesteś teraz. Myślałam, że to piękny scenariusz i miał bardzo silny wpływ na moje wspomnienia, więc mogę sobie wyobrazić, jak emocjonujące musiało być dla Kennetha Branagha kręcenie tego filmu. Jednak przyjął to doświadczenie i przekształcił je w coś, co jest również wypełnione radością, śmiechem i miłością, nie tracąc przy tym żadnego dramatu chwili" - wyjaśniła Balfe.

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Caitriona Balfe | Outlander

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy