Netflix: Seriale
Ocena
serialu
7,5
Dobry
Ocen: 587
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera": Okrutne zbrodnie kanibala

Evan Peters wcielił się w postać seryjnego mordercy w serialu "Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera". Kanibal z Milwaukee był nie lada wyzwaniem dla aktora. Wyznał on, że zagranie Jeffreya Dahmera była najtrudniejszą rzeczą, którą musiał zrobić w życiu.

Jeffrey Dahmer to jeden z najsłynniejszych amerykańskich seryjnych morderców. Znany jako kanibal z Milwaukee przestępca był oskarżony o zabicie i zgwałcenie siedemnastu młodych mężczyzn, ostatecznie został skazany za piętnaście morderstw na 937 lat więzienia. Dahmer zapraszał przyszłe ofiary do swojego mieszkania, gdzie dokonywał makabrycznych czynów.

Jeffrey Dahmer: Kim był?

Jeffrey Lionel Dahmer urodził się 21 maja 1960 roku w Milwaukee w Stanach Zjednoczonych. Już od wczesnych lat dzieciństwa fascynowały go martwe zwierzęta. Jako dziecko, stworzył kryjówkę, w której ukrywał czaszkę psa. Miał także niepokojące hobby, które polegało na obserwowaniu rozkładających się szczątek zwierząt.

Reklama

Postanowił pójść na studia, lecz jego przygoda z uniwersytetem szybko się zakończyła. Został wydalony, a następnie zapisany przez ojca do wojska na okres sześciu lat. Dahmer popadł wówczas w alkoholizm i po dwóch latach został wyrzucony za nadużywanie alkoholu. 

Jego historia popełniania morderstw rozpoczęła się, gdy miał zaledwie 18 lat. Pierwszą ofiarą był Steven Hicks, autostopowicz, którego Dahmer zaprosił do swojego domu. Morderca uderzył mężczyznę w głowę, gdy ten chciał opuścić jego dom, następnie go ogłuszył i udusił. Po latach mówił, że zrobił to, bo nie chciał, aby gość wyszedł. Zwłoki ofiary poćwiartował i przez cały następny dzień oddzielał tkankę od kości pod schodami swego domu. Wnętrzności i skórę zapakował do czarnych, grubych worków na śmieci, które wywiózł na wysypisko, a kości rozbił na malutkie kawałeczki młotkiem i porozrzucał w pobliskim lesie.

Po tym morderstwie, przez 9 lat nie zabił nikogo, lecz popełniał inne przestępstwa. W 1982 roku w wieku 22 lat został aresztowany za obnażanie się w miejscu publicznym. W 1986 roku został przyłapany na masturbowaniu się w miejscu publicznym w obecności dwóch niepełnoletnich chłopców. Dwa lata później policja aresztowała go z zarzutem o molestowanie seksualne 13-letniego chłopca, za co dostał rok prac społecznych i został zarejestrowany jako przestępca seksualny. 

Kolejne morderstwo popełnił w 1987 roku, a po nim w podobny sposób zabił jeszcze 15 osób.

"Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera": Nowy serial Netfliksa opowie o słynnym kanibalu

Zwiastun serialu "Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera" to pierwsza okazja do zobaczenia Evana Petersa w roli Dahmera. Zapowiedź tej dziesięcioodcinkowej produkcji stawia też nacisk na postać sąsiadki Dahmera granej przez Niecy Nash, która jako jedna z pierwszych zwróciła uwagę na niepokojące sygnały - odór i krzyki - dochodzące z mieszkania sąsiada. Została jednak zignorowana przez organy ścigania, które w tej historii odegrały niezbyt chlubną rolę.

Serial ujawni zbrodnie Dahmera, koncentrując się na ofiarach, które pochodziły ze społeczności dotkniętych systemowym rasizmem, a także na błędach policji, które pozwoliły przez ponad dekadę kontynuować swoje mordercze szaleństwo jednemu z najbardziej znanych amerykańskich seryjnych morderców - czytamy w oficjalnym opisie serialu.

Twórcami serialu "Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera" są Ryan Murphy ("American Horror Story") i Ian Brennan ("Glee"). W role rodziców Dahmera, Lionela i Joyce wcielili się Richard Jenkins ("Kształt wody") oraz Penelope Ann Miller ("Życie Carlita"). Przybraną matkę mordercy, Shari, zagrała Molly Ringwald ("Szesnaście świeczek"). Pierwszy odcinek serialu wyreżyserował Carl Franklin ("Mindhunter").

Evan Peters: "Byłem bardzo przerażony tym wszystkim, co zrobił Dahmer"

W rozmowie z Netfliksem Evan Peter przyznał, że zagranie seryjnego mordercy było najtrudniejszą rzeczą, którą musiał zrobić w życiu.

Podkreślił, że ekipa na planie i twórcy byli bardzo pomocni w tym niesamowicie trudnym wyzwaniu.

"Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera": Gdzie i kiedy oglądać?

10-odcinkowy serial "Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera" jest dostępny na Netfliksie.

Zobacz też:

"Skanerzy": Powstanie remake kultowego horroru Davida Cronenberga

"Wednesday": Niespodzianka dla fanów. Można dołączyć do Akademii Nevermore

"Andor": Prace nad drugim sezonem rozpoczną się jeszcze w tym roku

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy