Kultowe seriale
Ocena
serialu
8,2
Bardzo dobry
Ocen: 10381
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Boża podszewka": 25 lat temu serial podzielił społeczeństwo

Wokół serialu "Boża podszewka" nie milkły kontrowersje już od samego początku. Produkcja opowiadająca o dramatycznych losach rodziny Marianny Jurewiczówny oraz mieszkańców Wileńszczyzny w latach 1900-1944 była wielokrotnie bojkotowana, lecz to nie przeszkodziło twórcom w nakręceniu drugiej części. Mija 25 lat od premiery pierwszego odcinka.

"Boża podszewka": Kontrowersje wokół serialu

"Boża podszewka" powstała na podstawie książki Teresy Lubkiewicz-Urbanowicz. W swojej debiutanckiej powieści opisywała dramatyczne losy rodziny Marianny Jurewiczówny oraz mieszkańców Wileńszczyzny w latach 1900-1944. Chociaż książka zachwyciła czytelników, to serial podzielił społeczeństwo.  

Pierwszy odcinek "Bożej podszewki" został wyemitowany 23 listopada 1997 roku. Przedstawiciele Kresowiaków szturmowali gabinet ówczesnego szefa TVP. Twierdzili, że produkcja w krzywdzący sposób przekłamuje historię i przedstawia nieprawdziwy, pozbawiony patriotyzmu obraz życia mieszkańców Wileńszczyzny.

Reklama

Krytycy "Bożej podszewki" uważali, że serial wyśmiewa się z tradycji i szarga świętości. 

Żądano, by reżyserka Izabella Cywińska publicznie przeprosiła za swoje dzieło. Porównywano ją do Wandy Wasilewskiej - pisarki i działaczki komunistycznej. 

Stwierdziła, że szum wokół serialu był dla niego darmową reklamą. Kilka lat później zrealizowała jego drugą część.

"Boża podszewka": Widzowie żądali przeprosin

Do sprawy włączyli się nawet członkowie Młodzieży Wszechpolskiej. Podczas spotkań z reżyserką wznosili sztandary z hasłami "Boża podszewka - gwałt na tradycji" i "Łata to nie podszewka". Do TVP spływały listy z żądaniami. Rada Programowa TVP wezwała władze stacji, by przeprosiły urażonych widzów. Izabella Cywińska broniła swojego działa. Podkreślała, że serial został doceniony przez krytyków i innych filmowców. 

Serial zebrał prawdziwie gwiazdorską obsadę. Danuta StenkaAndrzej GrabowskiHanna ŚleszyńskaKatarzyna HermanAdam FerencyJoanna Fraszyńska to tylko część znanych nazwisk, które pojawiły się na ekranie. Początkującym aktorom serial dał szansę na zaistnienie, tym bardziej znanym na pokazanie się od innej strony. 

"Boża podszewka": Agnieszka Krukówna nie chciała zagrać w drugiej części

Główną bohaterką "Bożej podszewki" była Marianna Jurewiczówna. Rolę tytułowej "bożej podszewki" (niechcianego, najmłodszego dziecka, które na dodatek było wcześniakiem) powierzono Agnieszce Krukównie. Aktorka przed kamerą występowała od 12 roku życia. Popularność przyniosła rola w młodzieżowym serialu "Janka". 

Po studiach okrzyknięto ją najzdolniejszą aktorką młodego pokolenia i nadzieją polskiego kina. Praktycznie nie schodziła z planu filmowego. "Boża podszewka" przyniosła jej uznanie widzów i krytyków. Rola Maryśki była dla niej ogromnym wyzwaniem. Wymagała od niej wiele wysiłku fizycznego oraz psychicznego. Agnieszka Krukówka miała do zagrania wiele trudnych scen. W każdej dawała popis aktorstwa najwyższych lotów. Po latach okazało się, że dla Krukówny sukces miał słony smak.

"Boża podszewka": Sukces Krukówny miał słony smak

W 2005 roku powstała druga część serialu. Fani nie mogli się doczekać powrotu Agnieszki Krukówny do kultowej roli. Jednak aktorka odmówiła udziału w drugiej serii. Pojawiło się wiele teorii na temat decyzji aktorki. Plotkowano, że rola Maryśki wymagała od aktorki zbyt wiele. Jej znajomi wspominali, że za bardzo wchodzi w swoje role. W ramach przygotowań do "Bożej Podszewki" przebywała z pacjentami zakładu dla psychicznie chorych. Do tego doszły problemy w życiu osobistym. 

Aktorka nie mogąc poradzić sobie z problemami popadła w uzależnienie. 

Oddaliła się od znajomych, nie przychodziła do pracy. Stała się cieniem samej siebie. W końcu zupełnie zniknęła z ekranów i życia publicznego. Wróciła po jakimś czasie, mocno poobijana przez los. Miała za sobą wiele przykrych wydarzeń: nieszczęśliwą miłość, depresję i uzależnienie od alkoholu i narkotyków.

Powrót do serialu mógł być dla niej ogromną szansą. Nie skorzystała z niej. Według niektórych Agnieszka Krukówna miała uznać, że nie jest w stanie kolejny raz tak bardzo poświęcić się dla roli. Według twórców serialu do współpracy nie doszło przez różnice artystyczne. 

Po latach aktorka w jednym z wywiadów wyznała, że sprawa rozbiła się o... pieniądze. 

Ostatecznie rolę Maryśki "przejęła" Kinga Preis.  

Agnieszka Krukówna uporała się ze swoimi uzależnieniami. Dzisiaj czuje się już o wiele lepiej. Chociaż nie pojawia się już tak często na planie filmowym, to wróciła do swojego ukochanego teatru. Unika za to świateł reflektorów i pozowania na ściankach. 

Czytaj więcej: Marian Kociniak: Franek Dolas i nie tylko. Aktor, który nigdy nie udzielał wywiadów

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy