Klan

Ocena
serialu
7,2
Dobry
Ocen: 13178
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Miłość w filmowym świecie: Agnieszka Kotulanka i Jacek Sas-Uhrynowski

Niezapomniana Krystyna Lubicz z "Klanu", czyli Agnieszka Kotulanka zmarła pięć lat temu. Wiele mówiło się o jej romansie z Pawłem Wawrzeckim, lecz niewiele osób pamięta jej pierwszego męża, Jacka Sasa-Uhrynowskiego. Para pobrała się w 1980 roku, lecz ich małżeństwo nie przetrwało. Kotulanka po rozwodzie ledwo wiązała koniec z końcem.

Agnieszka Kotulanka zyskała sławę dzięki "Klanowi"

Agnieszka Kotulanka w 1980 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Dyplom zrobiła rok później. W tym samym roku pojawiła się po raz pierwszy na ekranie - w epizodycznej roli w serialu Jana Łomnickiego "Dom".

Od razu zadebiutowała również w Teatrze Telewizji - rolą Letty w inscenizacji dramatu "Śmierć komiwojażera" Arthura Millera w reżyserii Kazimierza Karabasza, u boku m.in. Tadeusza Łomnickiego i Barbary Krafftówny. W latach 1981-1989 była aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie. Następnie wyjechała do Kanady, gdzie mieszkała przez dwa lata. Sporadycznie występowała dla tamtejszej Polonii.

Reklama

Najważniejszą w swej karierze decyzję Agnieszka Kotulanka podjęła w 1997 roku, kiedy producenci powstającego wtedy "Klanu" zaproponowali jej, by dołączyła do obsady nowej telenoweli i wcieliła się w Krystynę Lubicz.

Nikt nie przypuszczał wówczas, że "Klan" okaże się najdłużej emitowanym w TVP serialem wszech czasów. 16 stycznia 2000 roku Agnieszka Kotulanka odebrała podczas gali w Teatrze Polskim Telekamerę "Tele Tygodnia" dla najlepszej aktorki.

Niestety w 2014 roku aktorkę dopadły problemy spowodowane alkoholem. Gwiazda wpadła w szpony nałogu i zaczęła tracić kontrolę nad  swoim życiem. Twórcy "Klanu", mając na względzie wielki wkład aktorki w sukces serialu, przez rok czekali na jej powrót do formy, ale wieści o tym, że Agnieszka Kotulanka - zamiast walczyć o swe zdrowie - coraz bardziej pogrąża się w nałogu, zmusiły ich w końcu do podjęcia decyzji o zakończeniu wątku granej przez nią Krystyny Lubicz. Zmarła w 2018 roku w wieku 62 lat.

Agnieszka Kotulanka i Jacek Sas-Uhrynowski: Jak się poznali?

Agnieszka Kotulanka była pierwszą wielką miłością Jacka Sasa-Uhrynowskiego. Para poznała się w młodzieńczych latach, na studiach. Mimo że początkowo nie wydawali się dobraną parą z powodu różnic charakteru, zakochali się w sobie i stworzyli rodzinę.

Pobrali się w 1980 roku, owocem ich związku jest syn Michał i córka Katarzyna. Kariera aktorska Jacka Sasa-Uhrynowskiego wówczas nabierała rozpędu. W 1985 roku wystąpił w jednej z najpopularniejszych jego kreacji w filmie "C.K. Dezerterzy" jako Giuseppe Baldini. Natomiast Agnieszka Kotulanka dostała rolę w kultowym "Domie".

Agnieszka Kotulanka i Jacek Sas-Uhrynowski: Wyjazd do Kanady zniszczył ich związek?

W 1989 roku Agnieszka Kotulanka i Jacek Sas-Uhrynowski wraz z synem wyjechali do Kanady. Aktorka niechętnie opuściła kraj, bowiem musiała zostawić małą Kasię, którą wychowywali dziadkowie.

Mimo że Kotulanka występowała dla Polonii, narzekała na nudę i brak aktorskich propozycji. "Nie za wiele było tego grania, więc się nudziłam. Poza tym bardzo doskwierała mi monotonia tamtejszego życia. Kanadyjczycy nie są zbyt towarzyscy, żyją zamknięci w swoich domach" - cytuje aktorkę "Viva!".

Po zaledwie dwóch latach podjęła dwie kluczowe decyzje. Postanowiła wrócić do kraju i... rozwieść się z Jackiem. "Zrozumiałam, że tylko tu jestem na swoim miejscu. I przestałam myśleć o Kanadzie" - mówiła.

Życie po rozwodzie nie należało do najłatwiejszych. Ledwo wiązała koniec z końcem aż do momentu, gdy zaproponowano jej rolę w "Klanie" w 1997 roku.

"Nie miałam etatu w żadnym teatrze. Pamiętam, jak zabrałam na spacer z psem trzy pilotowe odcinki "Klanu". Usiadłam pod drzewem i — nastawiona na "nie" — zaczęłam czytać. Scenariusz był pomysłowy i zręcznie osadzony w polskich realiach. Podobała mi się też Krystyna" - cytuje aktorkę portal encyklopediateatru.pl.

Czytaj więcej: Agnieszka Kotulanka: Na jej pogrzebie wybuchł skandal. Aktorka odeszła pięć lat temu

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Agnieszka Kotulanka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy