Przebojowa komedia o ekscentrycznej detektyw. Serial Disney+ podbija serca widzów
"Biuro", "Ghosts" i teraz "Genialna Morgan". Te trzy seriale można bez problemu wymienić obok siebie jako najlepsze amerykańskie wersje popularnych europejskich produckji. "Ghosts" stacji CBS to remake kultowego brytyjskiego seriali, a "Genialna Morgan" - nowa wersja kolorowej opowieści o ekscentrycznej konsultantce policji.
Francuski serial "Genialna Morgane" była trzecim z najchętniej oglądanych europejskich seriali w 2021 roku oraz trzecim w historii francuskiej telewizji. Niektórzy twierdzą, że połączenie komedii oraz kryminału z wyjątkowo kolorową oraz żywiołową bohaterką o wysokim ilorazie inteligencji przypomina nieco "Detektywa Monka" oraz "Na wariackich papierach".
Nie da się zaprzeczyć, że trochę inspiracji zaczerpnięto z "Candice Renoir". Jedno jest pewne - serial zdecydowanie wyróżniał się na tle innych produkcji z tego gatunku.
Sukces serialu sprawił, podobnie jak w przypadku innych europejskich serii, że tytułem zainteresowali się producenci zza oceanu. W 2024 roku na antenie zadebiutowała amerykańska wersja "Genialnej Morgane" z Kaitlin Olson w roli głównej.
"Genialna Morgan", serial autorstwa Drew Goddarda z Kaitlin Olson w roli głównej, "opowiada o obdarzonej wyjątkowym umysłem samotnej matce, której niekonwencjonalny talent do rozwikływania zbrodni prowadzi do niezwykłej i bezkonkurencyjnej współpracy z doświadczonym detektywem o dość podręcznikowym podejściu". Amerykańskie wersje europejskich seriali, za wyjątkiem "Biura" oraz "Ghosts", rzadko zachowują urok oryginału, jednak w przypadku "Genialnej Morgan" całkowicie się to udało.
Choć widzowie mogli na razie zaznajomić się tylko z czterema odcinkami, serial wyróżnia lekkość, humor oraz niesamowita energia Kaitlin Olson.
Zobacz też: "Genialna Morgane": Bohaterka nietuzinkowa. Jak połączyć komedię i kryminał [wywiad]
Kaitlin Olson jest amerykańską aktorką znaną z takich telewizyjnych hitów jak "U nas w Filadelfii" czy fantastycznych "Hacks" HBO (za rolę DJ otrzymała zresztą dwie nominacje do Emmy). Na przestrzeni lat zagrała także w takich produkcjach jak "Pierwszaki", Champions", "Oświadczyny po irlandzku" czy "Cioteczka Mick". Jej Morgan to ekscentryczna geniuszka i matka wychowująca trójkę dzieci, której nie wiedzie się w związkach. Kiedy przez przypadek jej niezwykłe talenty i intelekt pomagają rozwikłać jedno ze śledztw, kobieta rozpoczyna pracę jako konsultantka policji, wspierając detektywów w rozwiązywaniu najtrudniejszych spraw kryminalnych.
Podobnie jak oryginał serial zachowuje równowagę pomiędzy powagą niektórych spraw, rozwojem postaci samej Morgan, który powoli uczy się zasad panujących w policji (a powiedzieć, że zasad nie lubi i ma problem z instytucją władzy jako takiej, to powiedzieć mało) i komediowymi elementami serialu. Morgan dalej paraduje po posterunku w kolorowych, przyciągających uwagę ubraniach, nie do końca przejmuje się normami i nawija z prędkością stu słów na minutę.
Pod cotygodniowymi sprawami scenarzyści zaczynają przemycać dłuższe wątki - w tym najważniejszy, związany z zaginięciem pierwszego partnera Morgan. Na razie możemy zobaczyć cztery odcinki i czekać na rzeczy, czyli m.in. większe zaangażowanie drugiego planu, które miejmy nadzieję pojawią się wkrótce.
"Genialna Morgan" w Stanach Zjednoczonych okazała się hitem, który oglądają miliony, a serial w krótkim czasie stał się najchętniej oglądaną produkcją stacji ABC w ciągu ostatnich sześciu lat. Serial wznowiono na drugi sezon już w styczniu 2025.
Zobacz też: Prace nad scenariuszem zakończone. Nowe wieści z planu "Szoguna"
Nowe odcinki "Genialnej Morgan" debiutują na Disney+ co tydzień - w czwartki.
Zobacz też: Wstrząsająca historia oparta na kłamstwie. Tak udało się jej nabrać miliony