Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera

Ocena
serialu
7,9
Dobry
Ocen: 20
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera": Nieetyczne zachowanie Netfliksa?

"Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera" to jedna z serialowych nowości Netfliksa, opowiadająca prawdziwą historię "kanibala z Milwaukee". Twórców produkcji zaatakował kuzyn jednej z ofiar Dahmera, oskarżając Netfliksa o "retraumatyzowanie" doświadczeń rodzin kanibala.

Serial ujawnia zbrodnie Dahmera, koncentrując się na ofiarach, które pochodziły ze społeczności dotkniętych systemowym rasizmem, a także na błędach policji, które pozwoliły przez ponad dekadę kontynuować swoje mordercze szaleństwo jednemu z najbardziej znanych amerykańskich seryjnych morderców - czytamy w oficjalnym opisie serialu.

"Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera" hitem Netfliksa

Twórcami serialu "Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera" są Ryan Murphy ("American Horror Story") i Ian Brennan ("Glee"). W role rodziców Dahmera, Lionela i Joyce wcielili się Richard Jenkins ("Kształt wody") oraz Penelope Ann Miller ("Życie Carlita"). Przybraną matkę mordercy, Shari, zagrała Molly Ringwald ("Szesnaście świeczek"). Pierwszy odcinek serialu wyreżyserował Carl Franklin ("Mindhunter").

Reklama

W rozmowie z Netfliksem Evan Peter przyznał, że zagranie seryjnego mordercy było najtrudniejszą rzeczą, którą musiał zrobić w życiu.

"Byłem bardzo przerażony tym wszystkim, co zrobił Dahmer. Zanurzenie się w to i próba zaangażowania się w tę postać było absolutnie jedną z najtrudniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek zrobiłem w moim życiu. Chciałem, żeby mój Dahmer był bardzo autentyczny" - powiedział aktor.

Podkreślił też, że ekipa na planie i twórcy byli bardzo pomocni w tym niesamowicie trudnym wyzwaniu. "Muszę powiedzieć, że załoga odegrała kluczową rolę w utrzymywaniu mnie w ryzach. Nie wiem, jak mam im dziękować, bez nich nie odegrałbym tej roli" - przyznał Peter.

Kuzyn ofiary Dahmera atakuje twórców serialu

Twórców serialu zaatakował na Twitterze  Eric Perry, kuzyn jednej z ofiar Dahmera - Errola Lindseya.

"Nie mówię nikomu, co ma oglądać, wiem, że format 'true crime' jest popularny, ale jeśli faktycznie jesteś ciekawy (historii) ofiar... Moja rodzina (Isbellowie) jest wkurzona na ten serial" — napisał mężczyzna, zwracając uwagę, że dla ofiar Dahmera emisja serialu to powtórka z traumy. "Ilu jeszcze filmów/programów/dokumentów potrzebujemy?" - zapytał.

"Odtwarzanie traumy mojej kuzynki przechodzącej załamanie nerwowe w sądzie, gdy stała twarzą w twarz z człowiekiem, który torturował i zamordował jej brata, jest szaleństwem" - dodał Perry.

Mężczyzna przyznał też, że twórcy produkcji Netfliksa nie skontaktowali się z jego rodziną przed realizacją serialu, mimo iż w oficjalnych materiałach prasowych zapewniają, że "Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera" powstał "z szacunku dla ofiar".

"Moi kuzyni budzą się co kilka miesięcy z telefonami i wiadomościami, wiedząc, że jest kolejny odcinek serialu o Dahmerze. To jest okrutne" — zakończył Perry.

Kim był Jeffrey Dahmer?

Jeffrey Dahmer to jeden z najsłynniejszych amerykańskich seryjnych morderców. Znany jako kanibal z Milwaukee przestępca był oskarżony o zabicie i zgwałcenie siedemnastu młodych mężczyzn, ostatecznie został skazany za piętnaście morderstw na 937 lat więzienia. Dahmer zapraszał przyszłe ofiary do swojego mieszkania, gdzie dokonywał makabrycznych czynów.

Jeffrey Lionel Dahmer urodził się 21 maja 1960 roku w Milwaukee w Stanach Zjednoczonych. Już od wczesnych lat dzieciństwa fascynowały go martwe zwierzęta. Jako dziecko, stworzył kryjówkę, w której ukrywał czaszkę psa. Miał także niepokojące hobby, które polegało na obserwowaniu rozkładających się szczątek zwierząt.

Postanowił pójść na studia, lecz jego przygoda z uniwersytetem szybko się zakończyła. Został wydalony, a następnie zapisany przez ojca do wojska na okres sześciu lat. Dahmer popadł wówczas w alkoholizm i po dwóch latach został wyrzucony za nadużywanie alkoholu. 

Jego historia popełniania morderstw rozpoczęła się, gdy miał zaledwie 18 lat. Pierwszą ofiarą był Steven Hicks, autostopowicz, którego Dahmer zaprosił do swojego domu. Morderca uderzył mężczyznę w głowę, gdy ten chciał opuścić jego dom, następnie go ogłuszył i udusił. Po latach mówił, że zrobił to, bo nie chciał, aby gość wyszedł. Zwłoki ofiary poćwiartował i przez cały następny dzień oddzielał tkankę od kości pod schodami swego domu. Wnętrzności i skórę zapakował do czarnych, grubych worków na śmieci, które wywiózł na wysypisko, a kości rozbił na malutkie kawałeczki młotkiem i porozrzucał w pobliskim lesie.

Po tym morderstwie, przez 9 lat nie zabił nikogo, lecz popełniał inne przestępstwa. W 1982 roku w wieku 22 lat został aresztowany za obnażanie się w miejscu publicznym. W 1986 roku został przyłapany na masturbowaniu się w miejscu publicznym w obecności dwóch niepełnoletnich chłopców. Dwa lata później policja aresztowała go z zarzutem o molestowanie seksualne 13-letniego chłopca, za co dostał rok prac społecznych i został zarejestrowany jako przestępca seksualny. 

Kolejne morderstwo popełnił w 1987 roku, a po nim w podobny sposób zabił jeszcze 15 osób.

"Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera": Gdzie i kiedy oglądać?

10-odcinkowy serial "Dahmer - Potwór: Historia Jeffreya Dahmera" jest dostępny na Netfliksie.

7 października Netflix pokaże też dokumentalny serial "Rozmowy z mordercą: Taśmy Jeffreya Dahmera" w reżyserii Joego Berlingera, w którym znajdą się niepublikowane wcześniej nagrania wywiadów z Dahmerem i jego zespołem obrońców. Zagłębiając się w wypaczoną psychikę mordercy, twórcy dokumentu przez pryzmat współczesności próbują odpowiedzieć na trudne pytania dotyczące odpowiedzialności policji.

swiatseriali

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama