Daniel Olbrychski
Biografia
Na ekranie debiutował w 1963 roku rolą w filmie "Ranny w lesie" (1963) Janusza Nasfetera. Jako aktor filmowy pracował ze znanymi polski i zagranicznymi reżyserami. Zagrał m.in. w takich filmach jak: "Popioły" (1965), "Brzezina" (1970), "Zemsta" (2002) Andrzeja Wajdy, "Małżeństwo z rozsądku" (1966) Stanisława Barei, "Pan Wołodyjowski" (1969), "Potop" (1974), "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana, "Blaszanym bębenku" (1979) Volkera Schlöndorffa, "Nieznośnej lekkości bytu" (1988) Philipa Kaufmana i w "Salt" (2010) Philipa Noyce'a.
Na deskach teatralnych występowal m.in. w Teatrze Powszechnym i Narodowym w Warszawie. Wykreował wiele znakomitych ról m.in. w takich spektaklach jak: "Hamlet", "Beniowski", "Trzy po trzy" i "Mąż i żona" w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, "Zemsta" i "Geniusz i szaleństwo" w reżyserii Andrzeja Łapickiego, "Noc listopadowa. Sceny dramatyczne" w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego.
W teatrze TV zagral do tej pory kilkadziesiąt ról. M.in. w: "Otello" i "Warszawiance" w reżyserii Andrzeja Chrzanowskiego, "Makbecie" w reżyserii Krzysztofa Nazara, "Zbrodni i karze" w reżyserii Andrzeja Łapickiego, "Odbitej sławie" w reżyserii Janusza Zaorskiego i w "Umarłych ze Spoon River" Jolanty Ptaszyńskiej.
Zagrał także w wielu serialach. Mogliśmy go oglądać m.in. w: "Przygodach Pana Michała", "Z biegiem lat, z biegiem dni", "Napoleonie", "Starej baśni", "Dwóch stronach medalu" i "Czasie honoru".
Jako aktor dubbingowy użyczył swojego głosu m.in. w filmach: "Artur i Minimki", "Auta" oraz "Asterix na olimpiadzie", a także w grach komputerowych, m.in. w: "Heroes of Might and Magic V" i "Red Orchestra 2: Bohaterowie Stalingradu".
Był trzykrotnie żonaty: z Moniką Dzienisiewicz, z którą ma syna Rafała. Później z Zuzanną Łapicką, z którą ma córke Weronikę. A od 2004 roku z Krystyną Demską. Ze związku z Barbarą Sukową ma syna Wiktora.
Wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą. M.in. w 1998 Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2003 roku Krzyżem Zasługi I Klasy Orderu Zasługi RFN, i w 2006 Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".