"Ludzie i bogowie": Sukces TVP. Serial cieszy się dobrą oglądalnością
Wygląda na to, że Jacek Kurski znowu miał nosa. Okazało się, że najnowsza propozycja TVP1, serial historyczny „Ludzie i bogowie”, to kolejny hit stacji.
"Ludzie i bogowie": Sukces TVP. Serial cieszy się dobrą oglądalnością 8
zobacz zdjęcia
"Ludzie i bogowie": Sukces TVP. Serial cieszy się dobrą oglądalnością
Wygląda na to, że Jacek Kurski znowu miał nosa. Okazało się, że najnowsza propozycja TVP1, serial historyczny „Ludzie i bogowie”, to kolejny hit stacji.
1 / 8
Jak podał portal wirtualnemedia.pl po emisji kilku pierwszych odcinków wyniki prezentują się bardzo dobrze. Produkcję we wrześniu śledziło średnio 2,5 mln widzów.
Przed ekranem zasiadało więc o wiele więcej widzów niż przed rokiem kiedy w tym samym paśmie nadawano inny historyczny serial, czyli „Wojenne dziewczyny”.
2 / 8
„Ludzie i bogowie” są więc kolejnym produkcją przedstawiającą historię Polski, która cieszy się popularnością wśród odbiorców. Poprzednie dobrze przyjęte przez widzów serie to m.in. "Czas Honoru”, "Wojenne dziewczyny" czy "Stulecie winnych".
3 / 8
Dla porównania, nowy sezon „M jak miłość” ogląda średnio 3,57 mln widzów. Inne powracające jesienią seriale TVP jak np. „Na dobre i na złe” śledzi 2,20 mln widzów, „Ojca Mateusza” – 2,13 mln, „Na sygnale” – 1,28 mln, a „Koronę królów” – 882 tys.
Nową serię „Usta Usta” TVN przyciągnął zaledwie 775 tys., a „Chyłka – Kasacja” – 1,02 mln osób.
4 / 8
Wydarzenia w serialu „Ludzie i bogowie” zainspirowane zostały prawdziwymi akcjami, o których głośno było w okupowanej Warszawie - od wykonania wyroku na znanym aktorze i dyrektorze Theater der Stadt Warschau volksdeutschu Igo Symie, który zadenuncjował między innymi Hankę Ordonównę, po spektakularny zamach na niemieckiego komisarza warszawskich przedsiębiorstw komunalnych i bezwzględnego polakożercę Ernsta Dürrfelda.
5 / 8
Twórcy serialu starają się pokazać ludzi wykonujących funkcję katów, ich postawy i wybory moralne, konsekwencje tego rodzaju aktywności odkładające się na ich psychice. - To mnie właśnie ekscytuje i interesuje. Psychologia tych bohaterów, psychika, wiara i brak wiary.
6 / 8
Głównymi bohaterami „Ludzi i bogów” są dwaj przyjaciele: dowódca oddziału "Pazur", Leszek Zaremba, ps. "Onyks" i Tadeusz Korzeniewski ps. "Dager".
Pierwszy - sumienny i opanowany, wykonuje swoje zadania ze stuprocentową precyzją i skutecznością. Z każdym dniem jednak, ma coraz więcej wątpliwości dotyczących moralnego wymiaru swoich czynów.
U drugiego, wręcz przeciwnie, okupacyjna rzeczywistość budzi coraz większe pragnienie odwetu na Niemcach, legitymuje posługiwanie się złem w imię wyższych celów. Coraz częściej zaczyna działać samowolnie, bez rozkazu, na granicy psychozy.
Serial to opowieść o ludziach, których historia obarczyła ciężarem decydowania o życiu i śmierci innych.
7 / 8
W rolach głównych wystąpią: Jacek Knap, Dawid Dziarkowski, Marianna Zydek, Anna Karczmarczyk, Tomasz Schuchardt, Julian Świeżewski, Aleksandra Justa, Patryk Szwichtenberg, Katarzyna Dorosińska, Bartłomiej Kotschedoff.
8 / 8
"Idzie nowość - fantastyczny serial historyczny: "Ludzie i bogowie" - czegoś takiego jeszcze w polskim kinie nie było. Nie tylko od strony dylematów moralnych, ale też pokazania, jak człowiek dźwiga ciężar tego, co zrobił.
Najciekawsza będzie nowa formuła techniczna, technologiczna i wizualna - takiego serialu, tak nowocześnie zrobionego jeszcze nie było – mówił podczas prezentacji jesiennej oferty Jacek Kurski, prezes TVP.
Źródło: Getty Images
Autor: SZYMON STARNAWSKI / POLSKA PRESS