"Rozbite marzenia. 1918-1939": Międzynarodowa produkcja w styczniu w Dwójce
7 stycznia widzowie TVP2 będą mogli obejrzeć jeden z najważniejszych seriali europejskich ostatnich lat. "Rozbite marzenia. 1918-1939" to historia odradzającej się po I Wojnie Światowej Europy, widziana z perspektywy autentycznych postaci. W produkcję zaangażowało się kilkanaście europejskich telewizji publicznych, w tym Telewizja Polska. W rolę Poli Negri wcieliła się Michalina Olszańska, a jej matkę zagrała Małgorzata Zajączkowska.
"Rozbite marzenia. 1918-1939" to portret dramatycznych zdarzeń lat dwudziestych i trzydziestych. Wciągająca, 8-odcinkowa historia niezwykłych mężczyzn i kobiet z Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwecji i Polski, którzy starają się odnaleźć w nowej, powojennej Europie. Chcą żyć, kochać i walczyć o to, aby świat po Wielkiej Wojnie okazał się lepszy i bardziej sprawiedliwy. Niektórym towarzyszy smutek, rozczarowanie, stare lęki i nienawiść, ale pojawiają się również nowe marzenia i nadzieje.
Klimat tamtych czasów poznamy m.in. dzięki zapisanym w dziennikach wspomnieniom oraz fragmentom listów, telegramów oraz artykułów prasowych z epoki. Sceny fabularne osadzone są w kontekście wydarzeń historycznych i zostały wzbogacone unikatowymi materiałami archiwalnymi. Serial przedstawia losy bohaterów, którzy poprzez swoje wybory i przekonania zostają wciągnięci w konflikt dwóch najgroźniejszych XX-wiecznych ideologii: komunizmu i faszyzmu.
Premiera "Rozbitych marzeń. 1918-1939", przypada w 100. rocznicę rozpoczęcia Kongresu Wersalskiego, zakończonego traktatem pokojowym, ustanawiającym nowy ład w Europie.
W środę 2 stycznia wieczorem TVP1 przypomni film w reżyserii Mariusza Kotowskiego "Pola Negri - Życie gwiazdy". Barwny, pełen archiwalnych fotografii i nagrań dokument o Poli Negri - gwieździe ery kina niemego i jednej z głównych bohaterek serialu TVP2 "Rozbite marzenia".
"Rozbite marzenia. 1918-1939" od 7 stycznia w TVP2, godz. 21.55.