"Brokat": Serial o prostytucji w PRL-u obali stereotypy? To opowieść o trudnych wyborach
Serial "Brokat", opowiadający o prostytucji i pracy seksualnej w PRL-u, trafił na platformę Netflix i spotkał się z dużym zainteresowaniem widzów. Konsultantką produkcji była Anna Dobrowolska - autorka książki "Zawodowe dziewczyny". W ostatnim wywiadzie autorka opowiedziała m.in. o tym, w jaki sposób warto podejść do tego seansu.
"Ludzie mają w głowie bardzo określony sposób myślenia o seksie, a o usługach seksualnych w szczególności. Od dzieciństwa formatuje nas społeczeństwo, szkoła, wpływ Kościoła na dyskurs publiczny. Trudno się od tych założeń oderwać. Moim zdaniem, żeby podważać te przekonania, potrzebujemy właśnie indywidualnych historii, wejścia głębiej w psychologię postaci" - podkreśliła konsultantka merytoryczna serialu Anna Dobrowolska w rozmowie z portalem Onet.
Autorka zwróciła też m.in. uwagę na głęboki i wielowymiarowy aspekt psychologiczny tej produkcji. "'Brokat' to nie jest serial historyczny, za to bardzo głęboko wchodzi w psychologiczne konteksty decyzji podejmowanych przez bohaterki i myślę, że właśnie tym przełamuje ramę voyeuryzmu - bo nie skupia się na paniach sprzedających seks czy na seksie jako ciekawym temacie, tylko raczej na trudnych, wielowymiarowych wyborach" - stwierdziła.
Ekspertka podzieliła się także refleksją o tym, w jaki sposób jej zdaniem warto podejść do seansu tego serialu. "Fajnie byłoby, gdyby osoby oglądające 'Brokat' podeszły do niego z otwartą głową. Bez założeń wstępnych. Żeby spróbowały na chwilę zapomnieć o dyskusji, która się teraz w Polsce toczy na temat pracy seksualnej, wróciły do niej dopiero po obejrzeniu serialu i wtedy zastanowiły się, jak jedno się na drugie nakłada" - zachęca Anna Dobrowolska w rozmowie z Emilią Padoł.
Ten fabularyzowany serial, mimo że nie jest dokumentem, został wyprodukowany z wyjątkową wnikliwością historyczną. Anna Dobrowolska jest autorką książki "Zawodowe dziewczyny". Ta lektura opowiadająca o prostytucji i pracy seksualnej w latach 1945-1989, nie tylko analizuje fakty, ale również opisuje proces upodmiotowienia pracownic seksualnych oraz ukazuje nieznaną historię obyczajów w czasach PRL-u.
W głównych rolach w "Brokacie" występują: Magdalena Popławska ("Osiecka"), Wiktoria Filus ("W głębi lasu") oraz Matylda Gniegżno ("Powrót").
W obsadzie znaleźli się również: Jędrzej Hycnar, Bartłomiej Kotschedoff, Stanisław Linowski, Łukasz Simlat i Szymon Piotr Warszawski. Za reżyserię odpowiadają Marek Lechki i Anna Kazejak, a za scenariusz Maciej Kubicki i Sławek Lonisk.