Pod koniec lat 80. zrobili furorę! Jak dziś wyglądają gwiazdy pierwszej polskiej telenoweli?

Telenowela "W labiryncie" była jednym z najważniejszych seriali w Polsce. Od premiery minęło już wiele lat, a aktorzy, którzy wcielali się w niezapomniane role, przeszli znaczące zmiany. Zobacz, jak wyglądają dzisiaj i co dzieje się w ich karierach!

"W labiryncie": pierwsza polska telenowela

"W labiryncie" to pierwszy polski serial o cechach amerykańskiej opery mydlanej, wyprodukowany przez TVP i emitowany od 25 grudnia 1988 do 26 czerwca 1991 roku w TVP2 (wówczas TP2). Serial, w reżyserii Pawła Karpińskiego, liczył 120 odcinków i był emitowany regularnie co tydzień. Jego oglądalność sięgała nawet 16 milionów widzów, co czyniło go jednym z najpopularniejszych programów tamtych lat. Choć TVP określało "W labiryncie" jako telenowelę, produkcja ta wprowadzała nowe standardy w polskiej telewizji, czerpiąc inspiracje z amerykańskich soap oper. 

Reklama

Fabuła "W labiryncie" skupiała się na losach Ewy Glinickiej, granej początkowo przez Agnieszkę Robótkę-Michalską, a następnie przez Beatę Rakowską. Ewa, absolwentka farmacji, po odejściu narzeczonego podejmuje pracę w pracowni farmakologii. Serial wprowadzał widzów w świat naukowców i lekarzy, ukazując ich codzienne zmagania z problemami zawodowymi oraz osobistymi. Tłem wydarzeń były dynamiczne przemiany gospodarcze i społeczne, jakie miały miejsce w Polsce pod koniec lat 80. i na początku lat 90.

Obsada serialu składała się z wielu znanych polskich aktorów. Wśród głównych postaci znalazł się Marek Kondrat jako Adam Racewicz, Sławomira Łozińska w roli Joanny Racewicz, a także Jan Jankowski jako Paweł Hanisz. Na ekranie pojawiali się także Piotr Skarga, Renata Pękul, Barbara Horawianka oraz Piotr Pawłowski. Serial był kręcony w naturalnych wnętrzach, co nadawało mu realizmu, a jego produkcja wyróżniała się na tle innych ze względu na niższe koszty realizacji.

"W labiryncie": jak dziś wygląda obsada kultowego serialu?

Agnieszka Robótka-Michalska

Obecnie 60-letnia Agnieszka Robótka-Michalska angaż w serialu "W labiryncie" otrzymała niedługo po ukończeniu szkoły teatralnej. Odeszła z niego, by grać bardziej ambitne role, jednak żaden późniejszy występów nie przyniósł jej takiego rozgłosu jak Ewa Glinicka. Pojawiła się w "Pograniczu w ogniu", "Sprawie kobiet" i kontynuacji "Czterdziestolatka". W "Klanie" wcieliła się w panią Kornecką, a w "Pensjonacie pod Różą" w Renatę Szulc. Jej kariera zwolniła tempa. Artystka bardziej zaangażowała się w działalność polityczną.

Marek Kondrat

Wiemy, że kariera Marka Kondrata na występie w pierwszej polskiej telenoweli się nie skończyła. Aktor już wcześniej pojawiał się w głośnych produkcjach, a "W labiryncie" było tylko jednym z wielu uznanych tytułów w jego portfolio. Dziś ma 73 lata i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów w naszym kraju. Współpracował z reżyserami, takimi jak Marek Koterski, Władysław Pasikowski, Juliusz Machulski czy Andrzej Wajda. Wystąpił w szeregu filmów, m.in.: "Człowiek z żelaza" (1981), "C.K. Dezerterzy" (1985), "Psy" (1992), "Dzień Świra" (2002) czy "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" (2006).

Sławomira Łozińska

Już przed serialem wystąpiła w wielu produkcjach. Później pojawiła się w m.in. w "Klanie", "Złotopolskich", "Długu", "M jak miłość", "Pitbullu", "Diagnozie" czy "Prawie Agaty". Jedną z jej ostatnich ról była Elżbieta Wieczorek w filmie "Doppelganger. Sobowtór" z 2023 roku. W maju 2003 została powołana w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w której zasiadała do grudnia 2005. W 2008 objęła stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Ateneum. 71-latka w dalszym ciągu prężnie rozwija swoją karierę.

Piotr Skarga

Piotr Skarga ma obecnie 76 lat. W serialu "W labiryncie" wcielał się w postać Jana Duraja. W późniejszym czasie wystąpił również w wielu innych polskich serialach m.in. "Samo życie" jako doktor Jan Gliński, "Bulionerzy" jako Piotr Nowik, "Na wspólnej" jako Szalej, "Pierwszej miłości" jako Szczepan czy "Czasie honoru. Powstanie" jako Skwarczyński. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskich produkcji telewizyjnych. Od 2019 wciela się w Tadeusza w serialu "Leśniczówka".

Jowita Budnik

Jowita Budnik wcielała się w córkę Joanny Racewicz, Martę. Aktorka miała wtedy 15 lat. Po zakończeniu emisji serialu zawodowo odniosła ogromny sukces. Przełomem w jej życiu zawodowym było spotkanie z Krzysztofem Krauze, który w 2000 roku obsadził ją w jednej z głównych ról w swoim telewizyjnym filmie "Sieć". Wystąpiła również w epizodach w jego "Długu" oraz "Moim Nikiforze". Za rolę w filmie "Plac Zbawiciela" została nagrodzona Orłem na festiwalu w Gdyni.

Jan Jankowski

Jan Jankowski wcielał się w postać Pawła Hanisza, który później stał się mężem Ewy Glinickiej. Po angażu w serialu występował na deskach wielu teatrów m.in. Powszechny w Łodzi czy Polskim w Bydgoszczy. Za rolę porucznika Andrzeja Kmity został uhonorowany nagrodą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku i Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego. Pojawił się m.in. w serialu "Mistrz i Małgorzata", dramacie "Dekalog IX", serialu "Czas honoru" czy produkcji "Skazana" z 2021 roku.

Zobacz też: Pierwsze spojrzenie na kontynuację hitu! Relacja z planu "Vinci 2"

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Przejdź na