Szadź

Ocena
serialu
4,7
Przeciętny
Ocen: 1093
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Szadź 3": Odcinek 1. Morderca pośrodku niczego. Samotność to jego pokuta [recenzja]

Mroczny świat, pełen tajemnic, niedopowiedzeń i zabawy w "kotka i myszkę". "Szadź" powróciła z trzecim sezonem, a Piotr Wolnicki nadal jest na wolności. Minął rok od jego ucieczki. Większość uważa, że nie żyje, jednak nie Agnieszka Polkowska.

Minął rok od wydarzeń z drugiego sezonu. Piotr Wolnicki (Maciej Stuhr) uciekł zaraz po próbie zamordowania Lilki. Większość osób myśli, że nie żyje, tymczasem on ukrywa się w małej mieścinie. Jego twarz jest szeroko rozpoznawalna nie tylko wśród policji, ale także opinii publicznej, dlatego łatwiej mu zmienić wizerunek i pozwolić ludziom myśleć, że zmarł. Dla miejscowych jest tylko tajemniczym nieznajomym i nie zdają sobie sprawy ze skali okrucieństwa, jakiego się dopuścił.

Tymczasem, Agnieszka Polkowska (Aleksandra Popławska) zostaje zwolniona z policji. Nie wierzy, że Piotr Wolnicki po prostu zniknął. Otwiera swoje biuro detektywistyczne, mając na uwadze, że seryjny morderca jest na wolności i w każdej chwili może dopaść kolejną ofiarę. 

Reklama

"Szadź 3": Zewnętrzna i wewnętrzna przemiana Piotra Wolnickiego

Trzeci sezon rozpoczyna się ucieczką, lecz nie Piotra Wolnickiego. Teraz ukrywać się musi także Agnieszka Polkowska, która chroni Lilkę (Anna Ilczuk), powszechnie uważaną za morderczynię. Niestety, ucieczka policjantce nie wychodzi tak dobrze jak Wolnickiemu. Kobieta w przeciwieństwie do mordercy, ma w sobie emocje i uczucia, które biorą górę. Postanawia zaufać Mrówcowi (Bartosz Gelner), który jest zmuszony to wykorzystać. Zostaje złapana i zwolniona ze służby.

W końcu dowiadujemy się co stało się z Piotrem Wolnickim. Zaszył się na odludziu - w rozpadającej się chacie w środku lasu. Nie da się nie zauważyć ogromnej przemiany zewnętrznej - zapuścił brodę i włosy. W niczym nie przypomina zadbanego wykładowcę w idealnie wygładzonym płaszczu, który pod osłoną nocy dokonuje perfekcyjnie zaplanowanych morderstw.

Na jego drodze pojawia się człowiek, który nieco zagubił się w życiu. Wolnicki chce zdobyć zaufanie mężczyzny, zwierza mu się na temat przeszłości, lecz nie dosłownie. Mówi, że wyniósł się na odludzie, aby odpokutować za grzechy, a konkretnie, jak to określa, za "grzech pychy". Mówi o sobie, że jest grzesznikiem, a samotność to jego pokuta. Ponadto, przedstawia się jako Paweł, były ksiądz.

Twórcy wciąż pokazują silne przywiązanie Piotra do wiary. Motyw religii pojawia się także, gdy zagubiony mężczyzna, który spotyka Wolnickiego na swoim drodze zdradza swój zawód - jest organistą w kościele. Czy to sugeruje, że w kolejnych odcinkach możemy się spodziewać kolejnych zabójstw z silnym motywem religijnym?

Objawia się także nowy obraz psychiki Piotra. Jest skruszony, przyznaje się do grzechu, lecz nie dosłownie. Nie mówi, że zabił, tylko, że jest "pyszny". Być może nie do końca dopuszcza do siebie myśli, że zabijanie jest złe. Skupia się na sobie i uważa, że pycha jest większym złem, za które musi ponieść karę.

"Szadź 3": Jeszcze mroczniejszy niż wcześniej

Można pomyśleć, że poprzednie sezony były wystarczająco przerażające i mroczne, wzbudzające wielki niepokój. Trzeci sezon te odczucia potęguje. Wrażenie wzmacnia sceneria - Piotr znajduje się w wielkim, ciemnym lesie na odludziu. Najbliżej jego jest obskurny, rzadko odwiedzany sklep, pod którym przesiadują młodzi mężczyźni, szukający powodu do wdania się w bójkę. 

Twórcy już w pierwszym odcinku trzeciego sezonu "Szadzi" chcą opowiedzieć historie bohaterów pobocznych. Oglądamy przeszłość byłej żony Piotra (Anna Cieślak), a także poznajemy bliżej komisarz Wrońską (Karolina Gorczyca), której życie nieco się skomplikuje. 

Piotr Wolnicki chce stworzyć relację z jedyną osobą, która może mu pomóc - jego synem. Już od samego początku wplątuje chłopaka w sieć tajemnic i sekretów, mając nadzieję, że zaskarbi sobie jego lojalność.

Zapowiadano, że widzowie zobaczą nowych bohaterów i od samego początku twórcy realizują obietnicę. Pojawia się Lesław Żurek, którego postać spotyka Monikę Wolnicką i z pewnością będzie miał znaczenie dla tej historii.

"Szadź 3": Maciej Stuhr współreżyserem

Zdjęcia do trzeciego sezonu serialu "Szadź" ruszyły na początku marca tego roku. W obsadzie ponownie znaleźli się: Maciej Stuhr, Aleksandra Popławska, Bartosz Gelner, Karolina Gorczyca, Anna Cieślak, Anna Ilczuk, Mirosław Zbrojewicz, Marek Kalita, Wiktor Piechowski. Do obsady dołączyli między innymi Magdalena Popławska, Jowita Budnik, Piotr Trojan, Lesław Żurek. 

Maciej Stuhr, który od pierwszego sezonu wciela się w głównego bohatera, Piotra Wolnickiego, tym razem również stanął po drugiej stronie kamery. Wyreżyserował część scen, pracował nad lokacjami i wybierał aktorów w castingu.

"Szadź 3": Kiedy premiera?

Pierwszy odcinek trzeciego sezonu można oglądać w Playerze od 2 września.

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Szadź

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama