"Świat według Kiepskich": Serialowy Boczek pomaga chorym na cukrzycę!
Dariusz Gnatowski, czyli Arnold Boczek z serialu "Świat według Kiepskich" założył fundację dla chorych na cukrzycę. Sam z chorobą zmaga się od kilku lat i przyznaje, że najtrudniejsza jest walka o zaakceptowanie nowego stylu życia.
- Wiadomość o tym, że jest się chorym na cukrzycę wywraca człowiekowi kompletnie życie i musi się on przystosować do zupełnie nowych warunków - powiedział aktor agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
Serialowy Boczek wspomina, że z dnia na dzień musiał zmienić dietę, schudnąć (dziś waży 20 kilogramów mniej), połączyć pracę zawodową ze stałymi wizytami u lekarza. Aktorowi nie było łatwo przystosować się do nowej sytuacji.
- Przyjęcie tego do świadomości, do umysłu i do mentalności, jest dosyć skomplikowanym procesem. Jest potrzebna siła charakteru plus grupy wsparcia, jaką jest niewątpliwie rodzina. To jest choroba przewlekła, a więc nie jest tak, że katarek nam minie po tygodniu jak nic nie robimy, tylko musimy być cały czas w kontroli i w kontakcie z lekarzami, specjalistami - mówi dziś Dariusz Gnatowski, który teraz chce pomagać w walce z chorobą innym Polakom.
Wraz z przyjaciółmi m.in. fizjoterapeutą Aleksandrem Lizakiem, oraz ludźmi z kabaretu "Pod Wyrwigroszem" założył fundację "Wstańmy razem. Aktywna Rehabilitacja".
- Chcemy pomagać ludziom, których dotknęło to nieszczęście i skutki cukrzycy. Chcemy pomagać im na różne sposoby, łącznie z edukacją, profilaktyką wracać do życia aktywnego - tłumaczy aktor. - Moje doświadczenia pacjenckie to jest oglądanie setek ludzi, którzy są chorzy. Normalnie na co dzień się ich nie widzi. Dopiero, kiedy się jest w szpitalu, chodzi się do przychodni i widzimy tych ludzi i ich bezradność oraz to, że oni szukają pomocy.
Na cukrzycę choruje w Polsce już ok. 3 mln osób, z czego tylko milion jest tego świadoma. Liczba chorych, według lekarzy, wciąż rośnie. Z badań GUS wynika, że z powodu cukrzycy typu 2, z którą zmaga się ok. 90 proc. wszystkich cukrzyków (również Dariusz Gnatowski), umiera w Polsce 15 na 100 tys. osób. Przyczyną w większości przypadków są powikłania. Nieleczona cukrzyca może prowadzić m.in. do ślepoty, niewydolności nerek, chorób układu krążenia.