Świat według Kiepskich

Ocena
serialu
9
Super
Ocen: 8359
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Świat według Kiepskich": Pożegnanie z serialem

"Świat według Kiepskich" to produkcja, której można by już teraz nadać status kultowej. Serial przez ponad 20 lat zachwycał miliony Polaków, dostarczając im dużej dawki humoru i niezwykłej energii. Widzowie na zawsze zapamiętają ulubione powiedzonka bohaterów, ich zabawne zwyczaje i rozmowy, które potrafiły nieraz doprowadzić do łez. Po blisko 23 latach, Telewizja Polsat kończy jednak emisję uwielbianego serialu. Dziś zostanie wyemitowany ostatni, 588. odcinek serialu. Jak zakończy się historia "Kiepskich"?

"Świat według Kiepskich": Niezwykłe początki

"Świat według Kiepskich" miał być polską odpowiedzią na wielki amerykański hit telewizyjny "Married with Children" ("Świat według Bundych") emitowany w latach 1987-1997.

Na pomysł, by zrealizować serial o Ferdynandzie Kiepskim i jego rodzinie, wpadli w 1997 roku czterej scenarzyści - Aleksander Sobiszewski, Janusz Sadza, Igor Nurczyński i Roman Rega. Razem napisali scenariusz trzech odcinków pilotowych, które Telewizja Polsat pokazała swym widzom 16 marca 1999 roku. Sitcom tak bardzo się spodobał, że natychmiast przystąpiono do pracy nad kolejnymi epizodami.

Reklama

Pierwszy odcinek "Kiepskich" nosił tytuł "Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!" (obejrzało go ponad 6,5 mln widzów!).

Widzowie poznali wtedy tytułową rodzinę, Kiepskich, głównych bohaterów serialu. I to w dramatycznych okolicznościach. Co się stało? W serialowym mieszkaniu doszło do eksplozji. Z dymem poszedł telewizor legendarnej marki "Rubin"...

Pierwsze trzy sezony serialu były kręcone w autentycznej wrocławskiej kamienicy w dużym 200 metrowym mieszkaniu przy ulicy Podwale 67, która w serialu otrzymała nazwę Ćwiartki 3/4. Mimo sympatii mieszkańców i miłych kontaktów z sąsiadami, mieszkańcom przeszkadzało ciągłe tupanie i chodzenie po schodach 40 osobowej ekipy, więc producenci serialu w końcu przenieśli produkcję do hali zdjęciowej w podwrocławskich Bielanach, gdzie z detalami odtworzono mieszkanie Kiepskich i sławny korytarz ze wspólną ubikacją.

Garść ciekawostek

O początkach serialu wiele można przeczytać także w książce "Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu", która ukazała się na rynku wydawniczym 12 października br. W tym bogato ilustrowanym przewodniku po niezapomnianych scenach, kwestiach, absurdalnych konfliktach i czysto nonsensownych powiedzonkach, możemy poznać sekrety serialowego planu i dowiedzieć się nieco więcej m.in. o pierwszych obsadowych wyborach.

Okazuje się, że to wcale nie Andrzej Grabowski miał zagrać Ferdka Kiepskiego. Propozycję tej roli dostali najpierw Janusz Rewiński, Stanisław Tym i Krzysztof Kowalewski. Wszyscy odmówili. Na pomysł, by zaprosić na casting Andrzeja Grabowskiego, wpadł 2. reżyser serialu Stanisław Drozdowski. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę.

Bardzo poważną konkurentką dla Marzeny Kipiel- Sztuki w wyścigu do roli Halinki była Anna Majcher. Ostatecznie wybór reżysera padł na właśnie na panią Marzenę. 

Pierwszy casting na rolę Waldusia wygrał Marcin Janos Krawczyk. Aktor zrezygnował jednak z grania w serialu i trzeba było organizować kolejne przesłuchania. Na szczęście po niedługich poszukiwaniach reżyser znalazł Bartosza Żukowskiego.

Ostatnią aktorką wybraną do serialu była Renata Pałys, która jako jedyna dostała się do serialu bez castingu, gdyż spotkała II reżysera pracującego przy Kiepskich, w sklepowej kolejce.

Pożegnanie z "Kiepskimi"

Na początku czerwca po ponad 20 latach od emisji pierwszego odcinka serialu, Telewizja Polsat ogłosiła, że nie powstaną już nowe odcinki "Świata według Kiepskich". 

Przyczyną zakończenia serialu była śmierć Dariusza Gnatowskiego i Ryszarda Kotysa, czyli serialowego "Boczka" i Mariana Paździocha (pierwszy z nich zmarł w październiku 2020 roku, a drugi - w styczniu 2021 roku).

Ostatni sezon serialu "Świat według Kiepskich" nagrywany był tuż przed pandemią COVID-19 - jeszcze z udziałem obu aktorów.

16 listopada w Polsacie wyemitowany zostanie ostatni, 588. odcinek serialu. Jak "Kiepscy" pożegnają się z widzami?

W wigilię Dnia Wszystkich Świętych Ferdka prześladuje głos oferujący mu "browara albo psikusa". Ferdek ma wrażenie, że właścicielem głosu jest Walduś, ale nie ma pojęcia skąd go ten głos "niby-Waldusia" dochodzi. Za to Zofia Strzygoń dobrze orientuje się w sytuacji: odnajduje szczelinę w czasoprzestrzeni, przez którą Ferdek będzie mógł przejść w Zaświaty i w Dzień Wszystkich Świętych spotkać się z wszystkimi Kiepskimi, czyli ze swoją zmarłą rodziną.

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Świat według Kiepskich

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy