Sortownia
Ocena
serialu
7,1
Dobry
Ocen: 34
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Sortownia": Andrzej Chyra jako pan życia i śmierci. Widzowie go pokochają czy znienawidzą?

Andrzej Chyra od ponad 30 lat zachwyca na małym i dużym ekranie, lecz w takiej roli widzowie jeszcze nie mieli okazji go zobaczyć. W serialu "Sortownia" wciela się w postać lekarza Jacka, który pracuje na jednym z najcięższych warszawskich SOR-ów. Staje przed wątpliwymi moralnie decyzjami. Balansuje na granicy życia i śmierci.

Materiał zawiera linki partnerów reklamowych

"Sortownia": Porywający thriller medyczny z Andrzejem Chyrą w roli głównej

"Sortownia" to thriller medyczny, ukazujący codzienność doświadczonego lekarza (Andrzej Chyra), pracującego na oddziale ratunkowym jednego z warszawskich szpitali. Zmagając się z trudnymi decyzjami i walką z czasem, główny bohater balansuje między życiem a śmiercią pacjentów, "sortując" ich kodami czerwonym, żółtym i zielonym.

W obsadzie znaleźć można takie gwiazdy, jak Olga Goldys, Marcin Czernik, Natalia Jędruś, Jaśmina Polak, Ilona Ostrowska, Mariusz Bonaszewski oraz Artur Barciś. To emocjonująca opowieść o życiu i śmierci, gdzie władza nad losami pacjentów prowadzi do przekraczania moralnych granic. 

Reklama

Reżyserką serialu jest Anna Kazejak. Za scenariusz odpowiedzialni są Wiktor Piątkowski, Monika Powalisz, Michał Wawrzecki i Joanna Kozłowska. Za zdjęcia odpowiada Piotr Niemyjski. Po stronie CANAL+ Polska producentkami nadzorującymi są Beata Ryczkowska i Agnieszka Ptaszyńska, po stronie Telewizji POLSAT - Beata Barcz.  Producentem wykonawczym jest TFP sp. z o.o. Kierownikiem literackim ze strony CANAL+ jest Dana Łukasińska, a reżyserka castingu Julia Popkiewicz. Muzykę skomponował Michał Kush.

"Sortownia": Andrzej Chyra dla Interii: "Życie szpitalne jest głównym miejscem akcji, ale nie jest jedynym tematem serialu"

Andrzej Chyra w serialu "Sortownia" wciela się w postać, która decyduje o życiu i śmierci. Doktor Jacek Woliński w całości poświęcił się pracy. Balansuje na granicy, staje przed dylematami moralnymi. Trzymać się etyki lekarskiej czy wymierzyć sprawiedliwość? Przed nim trudne decyzje, a z każdym kolejnym przypadkiem medycznym granica moralności przesuwa się coraz dalej.

Aktor w rozmowie z Interią w krótkim wywiadzie opowiedział o "Sortowni" oraz swoim bohaterze.

Justyna Miś, Interia: Pana bohater to wybitny lekarz, który dokonuje tytułowej sortowni. Czy może pan rozwinąć wątek: na czym polega ta sortownia?

Andrzej Chyra: - Pacjenci, którzy przybywają na ostry dyżur zostają właśnie sortowani, czyli rozdzielani w zależności od tego, jak ważny jest przypadek. Te najlżejsze to jest [kolor - przyp. red.] zielony, oni trafiają do poczekalni. Potem jest żółty i czerwony, czyli ten, który jest najbardziej zagrożony. 

Widzom łatwiej będzie pokochać pana bohatera czy znienawidzić?

- Nie zastanawiam się nad tym. Staram się tego bohatera jak najbardziej wyposażyć w cechy charakteru i motywacje, które będą dawały szeroki obraz jego powodów działania. To, czy ktoś będzie z moim doktorem czy przeciwko niemu, to dla mnie samego jest zagadka i ciekawe pytanie.

Czy serial "Sortownia" dobrze oddaje polską rzeczywistość szpitalną?

- Myślę, że nie odbiega bardzo od tego, co się dzieje. Nie wchodzimy w dyskusję o pieniądzach, polityce, bo nie to jest tematem. W związku z tym różnych bolączek, które widzimy na co dzień my nie pokazujemy. Życie szpitalne jest głównym miejscem akcji, ale nie jest jedynym tematem serialu. Opowiadamy więcej historii. Nie jest to czysty thriller, jest tutaj trochę gatunku obyczajowego...  Nie wiem czy dramatu psychologicznego - za bardzo nie ma na to miejsca i czasu, ale jednak staramy się pokazywać bohaterów niezupełnie papierowo.

Jesteśmy na dość klimatycznym planie, w szpitalu. Gdzie jeszcze kręcony był serial?

- To jest serial, którego miejsce akcji jest w Warszawie, dlatego trochę jej pokazujemy w oczywistych obrazach i aspektach oraz niekoniecznie oczywistych. Tak jak mówiłem, jest ten wątek obyczajowy, wchodzimy do mieszkań, do kilku atrakcyjnych miejsc typu klub go-go. Myślę, że serial może nie opowiada o bieżących i nękających nas problemach, natomiast jest blisko życia. Mam nadzieję, że utrzymamy względny realizm.

Andrzej Chyra: Od ponad 30 lat na ekranie

Andrzej Chyra urodził się 27 sierpnia 1964 roku w Gryfowie Śląskim. Jest absolwentem studiów na Wydziale Aktorskim oraz Wydziale Reżyserskim Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na ekranie pojawił się jeszcze jako student, w 1988 roku wystąpił w czwartej części "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego. Pięć lat później zagrał w komedii romantycznej Radosława Piwowarskiego "Kolejność uczuć".

Po raz pierwszy został doceniony przed środowisko w 1999 roku. Nagrodzono go w kategorii najlepsza rola pierwszoplanowa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za występ w filmie "Dług". Od tamtej pory Andrzej Chyra regularnie gości na małym i dużym ekranie. Na przestrzeni lat wystąpił w takich produkcjach jak: "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", "Samotność w sieci", "Katyń", "W imię...", "Kamienie na szaniec", "Carte blanche", "7 uczuć", "Wesele" oraz nowym serialu Netfliksa z tego roku: "Dziewczyna i kosmonauta".

Za całokształt twórczości Chyra otrzymał w 2019 roku Specjalną Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

"Sortownia": Gdzie i kiedy oglądać?

Cały sezon "Sortowni" to łącznie osiem odcinków. Pierwsze dwa już od 16 czerwca w POLSAT BOX GO. Kolejne odcinki będą publikowane w piątki.

Czytaj więcej: "Sortownia": Anna Kazejak o serialu. "Zaprasza do rozmowy i refleksji"

Materiał zawiera linki partnerów reklamowych

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Sortownia (serial) | Andrzej Chyra
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy