ER

Ostry dyżur

Ocena
serialu
7,6
Dobry
Ocen: 266
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Ostry dyżur": Od tego serialu zaczęła się ich kariera! Jak się zmienili?

"Ostry dyżur" to drugi najdłuższy serial w historii stacji NBC - liczył 331 odcinków i 15 sezonów, które w Polsce emitowane były przez Polsat. Do dziś jest uznawany za jeden z najlepszych serial medycznych w historii. Jak zmieniały się jego gwiazdy z pierwszych sezon produkcji, często określanych jako "złote lata 'Ostrego dyżuru"? Zobaczcie! Tekst został przygotowany z okazji 30-lecia Telewizji Polsat.

Anthony Edwards, czyli doktor Mark Greene

Choć studiował aktorstwo, rzucił szkołę zaraz po tym, jak zaproponowano mu pierwszą rolę w filmie - zagrał w komedii "Zemsta frajerów". Prawdziwą popularność przyniósł mu kultowy "Top Gun", gdzie wystąpił u boku Toma Cruise’a oraz film"Sokoły" z Timothym Daltonem. Widzowie mogą pamiętać go również z seriali "Przystanek Alaska" czy "It Takes Two"

Kiedy pojawił się w "Ostrym dyżurze" był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci. Za udział w trzech sezonach serialu zarobił, bagatela, 35 mln dolarów! Otrzymał też Złoty Glob i wiele innych wyróżnień. Wciąż jest obecny w branży telewizyjnej - mogliśmy oglądać go na małym ekranie w serialu "Designated Survivor" czy "Tales of the Walking Dead". Prywatnie, od 18 lat jest żonaty z Jeanine Lobell, z którą ma czwórkę dzieci.

Reklama

George Clooney jako doktor Doug Ross

Na swoją wielką szansę czekał ponad dekadę. Wcześniej grywał epizody w serialach i niewielkie rólki w filmach klasy B. Jednak to "Ostry dyżur" otworzył mu drzwi do kariery w Hollywood. Za rolę Douga Rossa, kreowaną przez niego przez pięć lat, otrzymał szereg nagród (w tym dwie statuetki Emmy dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym) oraz trzy nominacje do Złotego Globu. Z serialu odszedł w 1999 roku, jednak co jakiś czas pojawiał się gościnnie w późniejszych odcinkach.

Jego kariera nabrała zawrotnego tempa. "Złoto pustyni", seria filmów "Ocean’s...", "Michael Clayton", "Good Night and Good Luck, "Syriana" (za tę rolę zdobył Oscara!), "Człowiek, który gapił się na kozy", "Idy marcowe", "Spadkobiercy", "Grawitacja", Kraina jutra", "Zakładnik z Wall Street" - to tylko kilka filmów z jego ogromnego dorobku. Oprócz aktorstwa zajął się też  reżyserią, scenopisarstwem i produkcją (z sukcesami - Oscar za "Operację Argo"). W 2019 roku mogliśmy oglądać go w miniserialu "Paragraf 22", a niedawno m.in. w filmie "Bilet do raju".

Prywatnie jest mężem prawniczki Amal Clooney, z którą doczekał się dwójki dzieci.

Julianna Margulies: Siostra Carol Hathaway

Zanim wystąpiła w swoim pierwszym filmie - "Szukając sprawiedliwości" - Julianna pracowała jako kelnerka. Później występowała na scenach teatrów Yale Repertory Theatre i Asolo Theatre. Gościnnie mogliśmy oglądać ją w serialach "Prawo i Porządek" i "Wydział zabójstw Baltimore". Z "Ostrego dyżuru" odeszła po 6 latach. Za powrót producenci proponowali jej 27 milinów dolarów, ale aktorka odmówiła!

Później wystąpiła m.in. w kolejnej produkcji medycznej - komediowym serialu "Hoży doktorzy", "Rodzinie Soprano" i thrillerze "Tajna sieć", za który otrzymała nominację do Złotego Globu. Od 2009 do 2016 roku wcielała się w Alicię Florrick, główną bohaterkę obsypanego nagrodami serialu "Żona idealna". Za tę kreację zdobyła dwie nagrody Emmy, Złoty Glob oraz 4 inne nagrody i kilkanaście nominacji.

Choć Margulies zaniedbała nieco kino (ostatni raz na dużym ekranie pojawiła się w 2017 roku w "Trzech Chrystusach" i "Spragnionych życia"), seriale, w których gra w pełni rekompensują tę nieobecność. Jej ostatnia produkcje to "The Hot Zone", "Billions" oraz "The Morning Show". W 2020 roku wydała swoją autobiografię zatytułowaną "Sunshine Girl: An Unexpected Life". Jest również autorką książki dla dzieci "Three Magic Balloons".

Prywatnie aktorka jest żoną Keitha Lieberthala i mamą syna Kierana.

Sherry Stringfield jako dr Susan Lewis

Aktorka zawodowa - ukończyła studium aktorskie Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku. Zaczynała od ról w tasiemcach (m.in. "The Guiding Light") oraz popularnych serialach telewizyjnych ("Nowojorscy gliniarze"). W "Ostrym dyżurze" grała przez pierwsze trzy sezony. Potem zniknęła z ekranów, by powrócić w 2001 roku, tuż po urodzeniu córki Phoebe.

Po odejściu z serialu kilkakrotnie mogliśmy oglądać ją na małym ekranie (m.in. w "Brygadzie ratunkowej", "Powiedz, że mnie kochasz" czy "Bez powrotu", "Zabójczych umysłach: Poza granicami" czy "Pod kopułą") i w filmach ("Ojczym", "Urodzony zwycięzca", "Gniazdo szerszeni").

Prywatnie jest rozwiedziona i ma dwójkę dzieci.

Noah Wyle: Doktor John Carter

Przed "Ostrym dyżurem" grywał niewielkie rólki w filmach. Jednak to serial otworzył mu drzwi do kariery (za rolę Cartera otrzymał pięć nominacji do nagrody Emmy i trzy do Złotego Globu). Swoją szansę w pełni wykorzystał.

Już w trakcie kręcenia zdjęć do serialu można go było zobaczyć na dużym ekranie. Fani filmów przygodowych z pewnością pamiętają go z serii "Bibliotekarz...", natomiast miłośnicy science-fiction kojarzą go jako Toma Masona z serialu "Wrogie niebo". Jego ostatnie seriale to "The Red Line" i "Leverage: Redemption". W produkcji są też dwa filmy z udziałem Wyle'a.

Eriq La Salle: Dr Peter Benton

Rolę w "Ostrym dyżurze" dostał na dwa dni przed rozpoczęciem zdjęć. Nie był amatorem. Nie tylko skończył  studia teatralne na Uniwersytecie w Nowym Jorku, ale też był wschodzącą gwiazdą telewizji. Występował w serialach ("Inny świat", "The Human Factor", "Prawnicy z Miasta Aniołów" czy "W kręgu podejrzeń") i filmach (m.in. "Książę w Nowym Jorku" z Eddie Murphym).

Choć dzięki serialowi stał się jeszcze bardziej popularny, nie potrafił wykorzystać swoich pięciu minut. Po zakończeniu swojego udziału w "Ostrym dyżurze" nie wykreował już żadnej godnej pochwał roli. Zajął się za to reżyserią i produkcją (m.in. krótkometrażowego dramatu "Psalms from the Underground" czy biograficznej opowieści o gwieździe amerykańskiego streetballu "Historia Earla 'Kozła' Manigaulta"). Jako aktora mogliśmy oglądać go w ostatnich latach w "Pod kopułą", "Logan: Wolverine" i "A Second Chance at Love".

W wolnym czasie trenuje sporty walki (w młodości brał udział w licznych zawodach).

Tekst został przygotowany z okazji 30-lecia telewizji Polsat.

Zobacz też:

"1923": Znamy datę premiery serialu z Harrisonem Fordem i Helen Mirren

Chuck Norris: Legendarny "Strażnik Teksasu"! Widzowie uwielbiają go do dziś!

"The Last of Us": Wyciekła data premiery serialu? Wszystko przez jeden błąd

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Ostry dyżur | George Clooney

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama