Kultowe seriale
Ocena
serialu
8,2
Bardzo dobry
Ocen: 10264
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Chuck Norris: Legendarny "Strażnik Teksasu"! Widzowie uwielbiają go do dziś!

Chuck Norris od lat jest uważany za jednego z największych gwiazdorów kina akcji. Mistrz sztuk walki i autor kilku książek zdobył serca publiczności także między innymi rolą w serialu "Strażnik Teksasu". Dziś aktor ma 82 lata i cieszy się niesłabnącą popularnością. Co u niego słychać? Tekst powstał z okazji 30-lecia telewizji Polsat.

Chuck Norris: Trudne dzieciństwo aktora

W żyłach Chucka Norrisa płynie krew indiańska. Jego matka pochodziła z plemienia Czirokezów. Dorastał w rozbitej rodzinie, ojciec odszedł, gdy Chuck był dzieckiem. Młodszy brat aktora zginął podczas wojny w Wietnamie. Jako dwunastolatek Norrs przeniósł się z Oklahomy do Kalifornii. Ukończył szkołę wojsk lotniczych i zaciągnął się do armii. Służył w Korei. Trenował tam sztuki walki: tangsudo i taekwondo, w których później zdobył czarne pasy.

W 1962 roku powrócił do USA i założył kilka szkół karate, do których uczęszczały m.in. dzieci gwiazd. Tak poznał śmietankę Hollywood. Techniką walki dzielił się z Bruce'em Lee.

Reklama

Chuck Norris: Debiut w "Drodze smoka" i dalsza kariera

Filmową karierę Chuck Norris rozpoczął udziałem w filmie "Droga smoka" (1972), gdzie zagrał przeciwnika Bruce'a Lee. Gwiazdor Hollywood Steve McQueen, którego Norris uczył sztuk walki, poradził mu, aby zapisał się na kurs aktorski przy wytwórni MGM.

Później Norris występował w niskobudżetowych filmach klasy B. Największą popularność zyskał w latach 80. XX wieku, kiedy zaczął grać w produkcjach, w których rozprawiał się bez zbędnych problemów z całą zgrają uzbrojonych po zęby bandytów.

Jednym z takich filmów był, inspirowany sukcesem "Rambo", "Zaginiony w akcji" (1984). Film doczekał się dwóch kontynuacji, w obu Norris wcielił się w pułkownika Jamesa Braddocka. Poza tym aktora można było oglądać w takich produkcjach, jak "Mściciel z Hongkongu", "Porządni faceci ubierają się na czarno", "Oko za oko", "Oddział Delta" czy "Słoneczny wojownik".

Seria "Zaginiony w akcji", "Delta Force" czy wreszcie serial "Strażnik Teksasu" dały mu miejsce w panteonie sław.

Chuck Norris: Wielki powrót w "Strażniku Teksasu"

W latach 90. XX wieku Norris zaczął grać Cordella Walkera w serialu "Strażnik Teksasu". Przez prawie 9 lat powstały aż 203 odcinki telewizyjnej produkcji. To był wielki hit nie tylko amerykańskiej telewizji. "Strażnika Teksasu" oglądał cały świat.

Gdy w 2005 roku zniknął z ekranów, internet zalała fala żartów-informacji o amerykańskim aktorze. Tak zwane Chuck Norris Facts zyskały olbrzymią popularność najpierw w USA, a potem także w Polsce.

Ostatnim kinowym występem Norrisa pozostaje gościnny udział w filmie "Niezniszczalni 2" (2012). Jego bohater - Booker (nawiązanie do nazwiska postaci z filmu "Porządni faceci ubierają się na czarno") wyznaje, że został ukąszony w przez kobrę, w wyniku czego wąż zdechł. To oko puszczone do widzów - miłośników Chuck Norris Facts.

Chuck Norris: Życie prywatne

W ostatnich latach Chuck Norris zaangażował się w działalność chrześcijańską i dał się poznać jako ewangeliczny chrześcijanin oraz zdeklarowany kreacjonista. Otwarcie sprzeciwia się "promowaniu homoseksualizmu w szkolnych programach nauczania", prawnej legalizacji związków homoseksualnych oraz aborcji.

W 2017 roku aktor był bliski śmierci - w przeciągu zaledwie 47 minut miał dwa zawały serca. Gdyby nie był "tym" Chuckiem Norrisem, lekarze nie dawaliby mu szans na przeżycie. "Chuck Norris umarł dwa razy", "Chuck Norris spojrzał śmierci w twarz" - krzyczały amerykańskie nagłówki. "To zabiłoby większość osób w jego wieku, ale nie Chucka, on wciąż jest w świetnej formie" - powiedział anonimowy informator portalu radaronline.com.

Chuck Norris wydał kilka książek, w tym autobiograficzną "Against All Odds".

Prywatnie Chuck Norris jest ojcem pięciorga dzieci - ma dwóch synów z pierwszego małżeństwa, syna i córkę z drugiego oraz pozamałżeńską córkę. Obecnie związany z drugą żoną, Geną O'Kelly. 10 marca 2022 roku skończył 82 lata.

Tekst został przygotowany z okazji 30-lecia telewizji Polsat.

Zobacz też:

"The Last of Us": Wyciekła data premiery serialu? Wszystko przez jeden błąd
Theo James o serialu "Biały Lotos 2": Co się kryje pod amerykańskim snem?
Netflix 2023: Nadchodzące premiery platformy! "Wiedźmin" i inne hity

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Chuck Norris | Strażnik Teksasu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy