Opowieść podręcznej The Handmaid's Tale

Ocena
serialu
9,4
Super
Ocen: 68
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Elisabeth Moss: Feministka w sekcie? Niechętnie mówi o scjentologii

Elisabeth Moss od lat gości na ekranach. Wielką międzynarodową rozpoznawalność przyniósł jej serial "Opowieść podręcznej", który odniósł ogromny sukces. Aktorka zagrała w nim główną rolę i została nagrodzona Złotym Globem oraz Emmy. Moss stara się oddzielać życie zawodowe od prywatnego, dlatego niechętnie w wywiadach wypowiada się na temat jej przynależności do scjentologów.

Elisabeth Moss uchodzi za jedną z najważniejszych, najzdolniejszych i najbardziej wpływowych amerykańskich aktorek. Swoją pozycję zawdzięcza rolom bohaterek, które muszą odnaleźć się w świecie kontrolowanym przez mężczyzn - czy to w agencji reklamowej z Ameryki lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku ("Mad Men"), czy dystopii rządzonej przez juntę wojskową ("Opowieść podręcznej").

Reklama

Elisabeth Moss: Kariera

Urodzona 24 lipca 1982 roku Elisabeth Moss rozpoczęła karierę aktorską na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Początkowo pojawiała się głównie w produkcjach telewizyjnych. Użyczyła także swojego głosu w popularnych kreskówkach, między innymi "Batman: The Animated Series" oraz "Freakazoid!". Swoją pierwszą ważną rolę zagrała w serialu "Prezydencki poker", gdzie gościnnie pojawiała się jako córka granego przez Martina Sheena przywódcy Stanów Zjednoczonych.

Równocześnie aktorka pojawiała się w filmach kinowych. Zagrała u boku Winony Ryder i Angeliny Jolie w "Przerwanej lekcji muzyki". Wcieliła się w niej w dziewczynę, która została oszpecona w skutek spowodowanego przez siebie pożaru. W 2003 roku wzbudziła sensację swoją kreacją w niezależnym dramacie "Virgin". Zagrała w nim bohaterkę, która odkrywa, że jest w ciąży, chociaż nigdy nie spała z mężczyzną. Uznaje, że nosi zesłane dziecko, co prowadzi do konfliktu z jej rodziną i mieszkańcami małego miasteczka, w którym żyje.

W 2007 roku Moss otrzymała rolę sekretarki Peggy Olson w serialu "Mad Men" (2007-2015) stacji AMC. Jej rola oraz ewolucja, jaką przechodzi jej postać w czasie kolejnych sezonów, spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem krytyków i widzów. Moss otrzymała nominację do Złotego Globu, sześć razy miała także okazję na Emmy.

W 2013 roku Elisabeth Moss zagrała główną rolę w miniserialu "Tajemnica Laketop". Opowiadał on o detektyw, która musi rozwiązać sprawę zaginięcia ciężarnej dwunastolatki w jednym z nowozelandzkich miasteczek. Aktorka otrzymała za niego swój pierwszy Złoty Glob. W 2017 roku "Tajemnica Laketop" doczekała się drugiego sezonu. Tym razem bohaterka Moss prowadziła śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci młodej Azjatki w Sydney.

Elisabeth Moss: Wielki sukces serialu "Opowieść podręcznej"

Niedługo po zakończeniu "Mad Men" Moss otrzymała główną rolę w serialu "Opowieść podręcznej". Opowiadał on o świecie przyszłości, w którym władzę przejęła pseudoreligijna junta. Z powodu małej dzietności płodne kobiety zostają "podręcznymi" i są przydzielane do bogatych rodzin, by rodzić im potomków. Jedną z nich jest grana przez Moss June, która za wszelką cenę stara się odnaleźć swoją córkę.

Serial okazał się ogromnym sukcesem, a krytycy nie szczędzili pochwał występującym w nim aktorom. Rola June przyniosła Moss jej drugi Złoty Glob i pierwszą Emmy w karierze. 

W ostatnich latach mogliśmy oglądać Elisabeth Moss w takich produkcjach jak: "Lśniące dziewczyny", "Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun", "Niewidzialny człowiek" czy "To my".

Elisabeth Moss: Należy do sekty?

Aktorka przez całe swoje życie jest związana z kościołem scjentologicznym. Gdy jeden z fanów spytał ją, czy przynależność do sekty nie kłóci się z przesłaniem "Opowieści podręcznej", Moss zaprzeczyła. Według niej medialny obraz scjentologii jest zakłamany. Przyznała także, że tolerancja i równe prawa każdej rasy i religii są dla niej bardzo ważne.

"To naprawdę nie jest zamknięta religia. To miejsce, które jest bardzo otwarte, na przykład na przyjęcie kogoś, kto chce dowiedzieć się więcej na ten temat" – powiedziała The New Yorker w zeszłym roku.

Elisabeth Moss podkreśla w wywiadach, że niechętnie wypowiada się na temat scjentologii, ponieważ chce oddzielić życie prywatne od zawodowego. To niejedyna aktorka, która jest członkinią wspomnianego ruchu religijnego. Scjentologami są także m.in. Tom Cruise, Laura Prepon czy John Travolta.

Czytaj więcej: 

"Opowieści podręcznej": Jak wyjaśniono nagłe zniknięcie Emily?

Szybcy i Wściekli jak Moda na Sukces - nowy spin-off zdominowany przez kobiety

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Elisabeth Moss

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy