Reklama

Netflix: Seriale

Ocena
serialu
7,5
Dobry
Ocen: 308
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"1899": Serial jest plagiatem? Padły poważne oskarżenia

"1899" to nowa produkcja twórców "Dark". Serial od tygodnia jest dostępny na platformie Netflix i cieszy się dużą popularnością. Teraz o produkcji zrobiło się jeszcze głośniej. Wszystko za sprawą oskarżeń pewnej brazylijskiej artystki, która twierdzi, że gigant streamingowy zainspirował się stworzoną przez nią historią.

Mary Cagnin, autorka komiksów i ilustratorka, oskarżyła Netflix o plagiat. W poście opublikowanym na Twitterze zwróciła uwagę na podobieństwa pomiędzy serialem i jej komiksem z 2016 roku pt. "Black Silence". Serial znacząco różni się od komiksu, jednak jego autorka zwraca uwagę na istotne jej zdaniem podobieństwa. Mowa tu m.in. o czarnej piramidzie, zgonach na statku, załodze złożonej z przedstawicieli różnych krajów, a nawet osobistych dramatach pewnych postaci. Twórczyni jest przekonana, że Netflix wykorzystał jej pomysły. 

Reklama

"Wszystko tam jest: Czarna Piramida. Zgony na statku. Wielonarodowa załoga. Pozornie dziwne i niewyjaśnione rzeczy. Symbole w oczach i to, kiedy się pojawiają. Napisane kody. Wzywające głosy. Subtelne szczegóły fabuły, takie jak osobiste dramaty bohaterów, w tym ich tajemnicza śmierć" - napisała na Twitterze. 

Nie jest jeszcze jasne, czy autorka komiksu planuje podjąć w tej sprawie jakieś korki prawne. 

"1899": O czym jest serial?

Rozpisana na osiem odcinków historia śledzi tajemnicze losy statku z imigrantami, który płynie z Europy do Nowego Jorku.

Pasażerowie reprezentują różne środowiska i narodowości, ale wszyscy mają te same marzenia i nadzieję na odmianę losu w nowym stuleciu oraz nowe życie za granicą. Gdy niespodziewanie na otwartym morzu napotykają drugi statek, który od miesięcy uważano za zaginiony, zdarzenia przybierają nieoczekiwany obrót.

"1899": Obsada. Maciej Musiał wśród europejskich gwiazd

W obsadzie "1899" znajdują się: Emily Beecham, Aneurin Barnard, Andreas Pietschmann, Miguel Bernardeau, Lucas Lynggaard Tønnesen, Rosalie Craig, Clara Rosager, Maria Erwolter, Yann Gael, Mathilde Ollivier, Jose Pimentao, Isabella Wei, Gabby Wong, Jonas Bloquet, Fflyn Edwards, Alexandre Willaume i Anton Lesser. Odgrywane przez nich postacie mówią w swoich ojczystych językach, a serial jest wielojęzyczną opowieścią. Polskim akcentem jest rola Macieja Musiała.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy