Moda na sukces The Bold and the Beautiful

Ocena
serialu
5,6
Przeciętny
Ocen: 662
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Robert Clary nie żyje. Był gwiazdą kultowych seriali

Nie żyje Robert Clary, urodzony we Francji amerykański aktor, gwiazdor seriali "Zuchy Hogana" i "Moda na sukces". Miał 96 lat.

Śmierć Roberta Clary'ego potwierdzili dziennikarze The Hollywood Reporter w rozmowie z wnuczką gwiazdora - Kim Wright. Nie podano przyczyny zgonu, wiadomo jedynie, że aktor zmarł w swoim domu w Los Angeles.

Robert Clary: Prawie całą rodzinę stracił w Holokauście. Sam cudem przeżył

Robert Clary urodził się 1 marca 1926 roku w Paryżu. Był najmłodszym z czternastu dzieci, z których aż dziesięć zginęło w Holokauście.

W wieku dwunastu lat rozpoczął karierę profesjonalnego śpiewaka we francuskiej stacji radiowej. Następnie studiował sztukę w Paryżu. W 1942 r., ponieważ był Żydem, został deportowany do nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ottmuth, który mieścił się na terenie dzisiejszej miejscowości Otmęt na Górnym Śląsku. Tam został wytatuowany z identyfikacją "A5714" na lewym przedramieniu. Później trafił do obozu koncentracyjnego Buchenwald.

Reklama

Tam co niedzielę występował przed żołnierzami SS z akompaniamentem akordeonu. W swoich wspomnieniach Clary zdradził, że to m.in. zabawianie nazistów sprawiło, że zdołał przetrwać Holocaust.

Clary został wyzwolony z Buchenwaldu 11 kwietnia 1945 roku. Dwunastu innych członków jego najbliższej rodziny zostało wysłanych do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Żaden z nich nie przeżył. Kiedy po II wojnie światowej wrócił do Paryża, dowiedział się, że troje z jego trzynaściorga rodzeństwa nie zostało zabranych i przeżyło hitlerowską okupację we Francji.

Robert Clary: Kariera w USA

Clary powrócił do biznesu rozrywkowego i postanowił rozpocząć prawdziwą karierę wokalną. Szybko stał się popularny nie tylko we Francji, ale również w Stanach Zjednoczonych. W 1949 roku wyjechał do USA i zaczął występować przed kamerami.

Zadebiutował jeszcze w tym samym roku w serialu "Hollywood on Television". Na początku lat 50. zagrał w filmach "Ten Tall Men" i "Thief of Damascus". Z kolei w latach 60. wystąpił w filmie "Nowy rodzaj miłości" i serialach "The High Chaparral" i "Love, American Style".

Prawdziwą sławę przyniósł mu jednak udział w komediowym serialu wojennym "Zuchy Hogana". Mierzący zaledwie 155 cm aktor otrzymał rolę kaprala Louisa LeBeau. Akcja serialu została osadzona w niemieckim obozie jenieckim podczas II wojny światowej, a Clary grała francuskiego jeńca wojennego, który był członkiem alianckiej jednostki dywersyjnej działającej z wnętrza obozu. Clary wystąpił we wszystkich 168 odcinkach produkcji.

W kolejnych latach pojawił się m.in. w filmie "Hindenburg" oraz dwóch głośnych serialach: "Dniach naszego życia" (pomiędzy 1972 a 1987 rokiem) - jako Robert LeClair i "Modzie na sukces" (1990-1992) - jako Pierre Jourdan.

Po raz ostatni oglądaliśmy go na ekranie w filmie telewizyjnym "Matisse & Picasso: A Gentle Rivalry" z 2001 roku.  

Ostatnie lata życia spędził na występach na spotkaniach dotyczących Holokaustu. W 2001 roku opublikował swoje wspomnienia zatytułowane "From the Holocaust to Hogan's Heroes: The Autobiography of Robert Clary".

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy