Reklama

Kultowe seriale

Ocena
serialu
8,3
Bardzo dobry
Ocen: 6875
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Tajemnica Sagali": 25 lat po premierze. Jak potoczyły się losy dziecięcych gwiazd?

27 stycznia 1997, a więc dokładnie 25 lat temu, na ekranach telewizorów zadebiutował młodzieżowy serial "Tajemnica Sagali". Opowieść o tajemniczym kamieniu z kosmosu, którego moc mogła być wykorzystywana tylko do spełniania dobrych uczynków, z miejsca stała się hitem. Nic więc dziwnego, że losy aktorów, którzy wystąpili w produkcji z lat 90., wciąż budzą zainteresowanie wśród widzów.

"Tajemnica Sagali" to 14-odcinkowy serial przygodowy dla dzieci, który realizowany był we współpracy z telewizją niemiecką. Bohaterami produkcji są dwaj bracia mieszkający w Warszawie: Kuba (Grzegorz Ruda) i Jacek (Marcin Nowacki). Serial był produkcją wysokobudżetową, w której stworzono wyjątkowy klimat fantsy, wykorzystując m.in. nowatorskie, jak na tamte czasy, efekty specjalne. 

Reklama

Zdjęcia do produkcji trwały cztery miesiące. Ekipa pracowała sześć dni w tygodniu, podróżując po całej Polsce (kręcono m.in. w Biskupinie, Olsztynie koło Częstochowy i Górach Świętokrzyskich). 

"Tajemnica Sagali": Zaskakująca fabuła

Tytułowa Sagala to tajemniczy kamień z kosmosu. Przed wiekami, gdy Ziemia była rajem, jej mieszkańcy korzystali w imię dobra z mocy magicznego kamienia. Jednak przez chciwość obudzili siły zła. Sagala rozpadła się na wiele części i straciła swą moc. 

Po setkach lat kamień znowu budzi się ze snu. Jeden z kawałków kamienia trafia w ręce Kuby, który otrzymał go od sąsiada pana Burskiego (Jan Jankowski). Sagali poszukuje również właściciel sklepu z kamieniami szlachetnymi, Kruks (Christoph Eichhorn). Kuba przypadkowo przemienia swoją mamę w małą dziewczynkę. By ją odczarować razem z bratem wyrusza w podróż w czasie. 

Pomaga im w tym strażnik kamienia, Jarpen. Tak zaczyna się przygoda, która wciągnęła tysiące widzów. W produkcji zagrało wiele znanych gwiazd. Na ekranie można było zobaczyć m.in. Małgorzatę Foremniak, Roberta Gonerę, Jana Jankowskiego, Cezarego ŻakaMirosława Zbrojewicza, Pawła DelągaAnnę Seniuk czy Dorotę Segdę.

"Tajemnica Sagali": Co dziecięce gwiazdy robią dziś?

Grzegorz Ruda zagrał główną rolę w produkcji, gdy miał 11 lat. Podobno w wyścigu do roli chłopak pokonał prawie dwa tysiące kandydatów, a sława, jaką zyskał dzięki występowi w "Tajemnicy Sagali" bardzo go zaskoczyła.

Grzegorz Ruda wystąpił także w takich produkcjach jak "Kroniki domowe", "6 dni strusia" czy "Teraz ja", "Trzy szalone zera", "Sukces", "Słoneczna włócznia". Jednak im był starszy, tym rzadziej pojawiał się na ekranie. Grywał epizody w "Tygrysach Europy", "Plebanii", "Na Wspólnej".

Jego kariera aktorska zakończyła się w 2005 roku.

Marcin Nowacki grał Jacka, brata Kuby. Udział w serialu był dla niego jedynie krótką przygodą z aktorstwem. Po roli w "Tajemnicy Sagali" przez chwilę grał w "Klanie", w którym wcielił się w kolegę serialowej Oli Lubicz. W 2005 roku pojawił się w spektaklu telewizyjnym "Bieg szlakiem historii". Dzisiaj trzyma się z dala od show-biznesu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy