Kultowe seriale
Ocena
serialu
8,2
Bardzo dobry
Ocen: 10687
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Szatan z siódmej klasy": Serialowa wersja powieści ma już 15 lat

"Szatan z siódmej klasy" jest najprawdopodobniej jedną z ulubionych lektur nieco starszego pokolenia, które zaczytywało się w innych książkach Kornela Makuszyńskiego czy też przygodach Pana Samochodzika Zbigniewa Nienackiego bądź „Sposobie na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego. Na podstawie przygód Adama Cisowskiego powstał spektakl telewizyjny, film fabularny oraz serial. Od premiery tego ostatniego mija 15 lat.

"Szatan z siódmej klasy": O filmie z 1960 roku

Pierwszy raz przygody Adasia Cisowskiego przeniosła na ekran Maria Kaniewska w 1960 roku. W główną rolę wcielił się Józef Skwark.

"Po zrealizowaniu "Awantury o Basię" otrzymałam mnóstwo listów od chłopców i dziewcząt, w których prosili, abym przeniosła na ekran "Szatana z VII klasy". Ponieważ sama bardzo lubię Makuszyńskiego - postanowiłam wykorzystać to "zamówienie społeczne" młodzieży" - mówiła na łamach magazynu "Ekran".

Film okazał  się sporym sukcesem, a także produkcją, która przyniosła rozgłos początkującej wtedy w zawodzie Poli Raksie, która wcieliła się w rolę Wandy. U jej boku w jednej ze scen wystąpił wtedy 14-letni Krzysztof Krawczyk.

Reklama

"Szatan z siódmej klasy": Nowa wersja

Z pewnością sukces filmu chcieli powtórzyć twórcy telewizyjnej wersji przygód Adasia Cisowskiego. 15 lat temu na antenie zadebiutował 7-odcinkowy serial "Szatan z siódmej klasy" w reżyserii Kazimierza Tarnasa.

Głównego bohatera w tej wersji zagrał Bartosz Fajge. Na ekranie zobaczyliśmy również Krzysztofa Globisza (w roli Iwo Gąsowskiego), Wojciecha Malajkata (profesor Gąsowski), Emiliana Kamińskiego (ojciec Adama, Tomasz Cisowski).

Akcja rozgrywała się w latach 30. XX wieku. Kiedy w majątku należącym do brata profesora Gąsowskiego w tajemniczych okolicznościach znikają drzwi oraz dochodzi do kradzieży, nauczyciel prosi swojego ucznia Adama Cisowskiego o pomoc w rozwiązaniu zagadki. Dla słynącego z detektywistycznych zdolności 17-latka powinien być to w końcu łatwy orzech do zgryzienia.

Bartosz Fajge - serialowy Adam Cisowski

Dla Bartosza Fajge rola Cisowskiego była jedyną znaczącą w karierze.

Aktor wystąpił jeszcze w "Na dobre i na złe" i kilku odcinkach "Barw szczęścia". Fani cyklu o przygodach Harry’ego Pottera mogą kojarzyć go z czwartej części przygód o młodym czarodzieju - w filmie "Harry Potter i czara ognia" dubbingował postać Cedrika Diggory’ego.

W 2015 roku zupełnie zrezygnował z kariery aktorskiej: nie występuje i nie udziela się w show-biznesie.

Zobacz też:

"M jak miłość": Teresa Lipowska odchodzi z serialu? Dementujemy plotki

Netflix: 8 najlepszych powrotów na 2022 rok

Netflix: Znamy datę premiery drugiego sezonu "Sił Kosmicznych"

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy