Reklama

Pogrzeb Wiesława Gołasa. Aktor spocznie na Starych Powązkach

We wtorek 14 września odbędzie się pogrzeb zmarłego 9 września Wiesława Gołasa, niezapomnianego Kapitana Sowy. Artysta spocznie na Starych Powązkach.

Pogrzeb Wiesława Gołasa odbędzie się 14 września. Polski aktor zostanie pochowany w rodzinnym grobie na Starych Powązkach.

Pogrzeb ma mieć charakter państwowy.

Wiesław Gołas nie żyje

Wiesław Gołas zmarł 9 wrześnie w szpitalu po drugim udarze, jakiego doznał kilka dni temu. Kultowy aktor miał 90 lat. Na zawsze zostanie zapamiętany jako aktor wszechstronny. Zagrał w najbardziej kultowych, polskich produkcjach, zarówno serialowych, jak i filmowych; znany jest także ze swoich występów kabaretowych. Pracował z największymi reżyserami powojennego kina - wymienić można by tutaj choćby Wajdę, Bareję, Hasa, czy Holoubka. Widzowie pokochali go jako Tomka Czereśniaka z "Czterech pancernych...", kapitana Sowę w kultowym "Kapitanie Sowie na tropie" oraz kierowcę Marianka Szygułę w "Drodze".

Reklama

Wiesław Gołas: Niezapomniane role serialowe

Równolegle z pracą w teatrze aktor rozpoczął także swoją przygodę z filmem. Zadebiutował epizodyczną rólką w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy. Oczywiście zdarzało się aktorowi występować w głównych rolach, jak chociażby w "Ogniomistrzu Kaleniu" czy w "Dzięciole" (zdjęcie), ale mistrzostwo osiągnął, odtwarzając postaci drugoplanowe.

Ale nie samym kinem człowiek żyje i dlatego też artysta, raczej bez wielkich oporów, przyjmował role w serialach. Do pierwszej tego rodzaju produkcji zaprosił go Stanisław Bareja w 1965 roku. I od razu powierzył główną rolę w pierwszym polskim serialu kryminalnym - "Kapitan Sowa na tropie".

Ale to nie wcielenie się w postać dzielnego i przenikliwego milicjanta przyniosła mu największą serialową popularność. Pewnie dołączając do obsady "Czterech pancernych i psa", aktor nawet nie przypuszczał, że czterdzieści lat później nie raz zdarzy mu się usłyszeć od wielbiciela serialu: "Tomuś, nie piskaj!". Trudno się dziwić, przecież wiele pokoleń Polaków wychowało się na przygodach dzielnej załogi "Rudego".

Wiesław Gołas nie dał się zaszufladkować jako pancerniak Tomasz Czereśniak. Jego aktorskim benefisem stała się główna rola, zresztą specjalnie dla niego napisana, w serialu "Droga".

Potem była rola Michała Horawy w kostiumowym serialu "Zaklęty dwór" i gawędziarza Sabały w "Rodzie Gąsieniców". A w 1983 roku znowu odezwał się Stanisław Bareja i zaproponował aktorowi rolę Majewskiego w "Alternatywach 4".

Zobacz więcej:

Wiesław Gołas nie żyje. Aktor zmarł w wieku 90 lat

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Wiesław Gołas

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje