Reklama

Mieczysław Stoor: Niewyjaśniona śmierć gwiazdora "Stawki większej niż życie" do dziś budzi kontrowersje

Mieczysław Stoor uznawany był za jednego z najbardziej charakterystycznych aktorów, którzy przewinęli się przez polski plan filmowy w okresie powojennym. I choć grał głównie role epizodyczne, z każdej jego kreacji płynęła szczerość i prawdziwe emocje, dzięki czemu zyskał grono wiernych fanów, a niektóre jego role do dziś są wspominane. Szczyt kariery artysty przypadł na lata 60. i 70., wtedy właśnie wystąpił w takich kultowych produkcjach, jak: „Krzyżacy”, „Stawka większa niż życie”, „Czterej pancerni i pies”, czy „Czarne chmury”. Niestety jego wspaniałą ścieżkę zawodową przerwała tragiczna śmierć. Aktor oficjalnie uległ zaczadzeniu, podczas snu, w trakcie kręcenia filmu „Gniazdo" w reżyserii Jana Rybkowskiego. Zmarł 5 października 1973 roku. Miał zaledwie 44 lata.

Mieczysław Stoor: początki kariery

Stoor urodził się 5 września 1929 roku w Bojanowie. Dzieciństwo spędził w rodzinnej miejscowości, a gdy wybuchła wojna zaczął dorabiać sobie w warsztacie ślusarskim.

Stoor słynął z ogromnych ambicji, dlatego tuż po ukończeniu szkoły podstawowej zapisał się do gimnazjum. Maturę zdał w 1949 roku i od razu zdecydował, że będzie zdawał na wydział aktorski PWSzFiT w Łodzi. Studia ukończył bez żadnych problemów i już w 1953 roku mógł odebrać dyplom.

Krótko po studiach przeprowadził się do Warszawy z zamiarem zdobywania nowych umiejętności i osiągnięcia sukcesu.

Reklama

Początkowo grywał głównie w teatrach - Ludowym, Domu Wojska Polskiego, aż wreszcie na stałe osiadł w Teatrze Polskim, w którym grał aż do swojej śmierci. Sympatię widzów zaskarbił głównie rolami komediowymi, współtworzył kabaret Koń, zastępując w nim Mieczysława Czechowicza.

Wybitny aktor epizodyczny

Mieczysława Stoora zazwyczaj obsadzano w rolach zapadających w pamięć i charakterystycznych. Artysta zawsze wiedział jak wyważyć charakter danej postaci, aby nie popaść w przesadę i nie uczynić z niej karykatury.

Często mawiano, że nawet gdy grał postaci na wskroś negatywne i tak potrafił wywołać u widzów choć po części ciepłe uczucia. Publiczność nigdy nie czuła do niego odrazy.

Może właśnie dlatego filmografia Stoora jest tak imponująca. Aktor zagrał w niemal 60 produkcjach filmowych i telewizyjnych, i na stałe zapisał się na kartach polskiej kinematografii.

Widzowie kojarzyć go mogą przede wszystkim z takich filmów, jak: "Piątka z ulicy Barskiej", "Krzyżacy", "Chudy i inni" oraz z seriali: "Stawka większa niż życie", "Czterej pancerni i pies", "Czarne chmury", czy "Kolumbowie".

Mieczysław Stoor: tajemnicza śmierć

Kariera Stoora z pewnością nie zakończyłaby się na tych kilkudziesięciu produkcjach, gdyby nie tragiczna śmierć na planie filmu "Gniazdo" w reżyserii Jana Rybkowskiego.

Z oficjalnej wersji zdarzeń wynika, że aktor odszedł we śnie w wyniku zaczadzenia. O przyczynach jego śmierci wciąż jednak krąży wiele teorii...

Według jednej z nich aktor zatruł się tlenkiem węgla, według innej miał udusić się spalinami z niewyłączonego silnika samochodowego. Jedna z wersji, która nadal pojawia się podczas spekulacji o tej sprawie mówi o tym, że artysta zasnął z papierosem, od którego zajęła się kołdra.

Mieczysław Stoor zmarł, mając zaledwie 44 lata. Pozostawił świat filmowy w ogromnej żałobie i niewypowiedzianym smutku. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. 

Zobacz też: Jeff Bridges: Rak w remisji! Aktor zaraził się COVID-19 podczas chemioterapii


swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Mieczysław Stoor

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje