Kultowe seriale
Ocena
serialu
8,2
Bardzo dobry
Ocen: 10061
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Janusz Łęski nie żyje. Był twórcą "Rodziny Leśniewskich" i "Urwisów z Dolnych Młynów"

Janusz Łęski nie żyje. Był reżyserem uwielbianych przez młodzież seriali: "Rodziny Leśniewskich", "Kłusownika", "Przygrywki", "Urwisów z Doliny Młynów" i "Janki". Twórca odszedł 1 stycznia w wieku 91 lat w Radomsku. Wspominamy jego najważniejsze dzieła.

Janusz Łęski karierę rozpoczął od reżyserii produkcji filmowych: "Miasteczko" (1958), "Na przełaj" (1971), "Sobie król" (1973). Jednak w pamięci widzów najlepiej zapisał się jako twórca serialów skierowanych do młodzieży. 

Produkcja "Rodzina Leśniewskich" (1978) zawsze gromadziła tłumy przed telewizorami. Widzowie wprost uwielbiali perypetie czwórki dzieciaków: Agnieszki, Beaty, Leszka i Pawła. Dziś serial zaliczany jest do klasyki rodzimej kinematografii dziecięcej.

Reklama

W 1980 roku reżyser stworzył serial "Kłusownik". Pierwowzorem produkcji była książka Jerzego Szuszki "Kłusownik o stu twarzach". 

Rok 1982 to z kolei wyprodukowany dla telewizji polskiej serial "Przygrywka". Jest to historia dzieci wiejskiego weterynarza, który wyjeżdża do pracy za granicę, a ich mama trafia do szpitala. Zdane tylko na siebie dzieci muszą przez miesiąc samodzielnie prowadzić gospodarstwo rodziców.

"Urwisy z Doliny Młynów" to serial produkcji polsko-zachodnioniemieckiej, nadawany po raz pierwszy na przełomie lat 1985 i 1986. W 1986 roku powstał trzynastoodcinkowy sequel produkcji zatytułowany "Klementynka i Klemens - gęsi z Doliny Młynów"

Ostatnim serialem wyreżyserowanym przez Janusza Łęskiego była "Janka" z 1989 roku. Opowiada o przygodach gromady dzieci z polskiej wsi lat dwudziestych XX wieku, tworzących dwie "walczące" ze sobą bandy.

Wiele spośród seriali tego reżysera doczekało się także swoich filmowych adaptacji. 

Janusz Łęski nie żyje

Janusz Łęski urodził się 12 lutego 1930 roku w Radomsku. W 1956 roku ukończył studia na Wydziale Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. W trakcie swojej wieloletniej kariery zdobył wiele prestiżowych nagród, między innymi Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży, a także Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt osiągnięć artystycznych.

O śmierci reżysera poinformował za pośrednictwem Facebooka Film Polski. 

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Rodzina Leśniewskich
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama