Kultowe seriale
Ocena
serialu
8,2
Bardzo dobry
Ocen: 10732
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Andrzej May: To on miał zagrać Klossa. Odmówił, bo nie chciał... zniszczyć sobie kariery!

Kiedy na początku 1965 roku roku reżyser Janusz Morgenstern kompletował obsadę spektaklu telewizyjnego „Stawka większa niż życie”, zaproponował szefom Teatru TV, by rolę Hansa Klossa zagrał Andrzej May. Uzyskał zgodę na zatrudnienie go i wysłał mieszkającemu w Łodzi 31-letniemu aktorowi telegram z zaproszeniem na zdjęcia próbne do stolicy. Był w szoku, gdy otrzymał odpowiedź zawierającą tylko trzy słowa: „Dziękuję, nie skorzystam”.

Andrzej May miał już na swoim koncie kilka ról filmowych, gdy dostał propozycję zagrania Klossa w "Stawce większej niż życie", która wtedy - w 1965 roku - miała była być realizowana na potrzeby Teatru Telewizji jako cykl spektakli. Aktor był akurat bardzo zajęty, więc uznał, że wiązanie się z jednym przedsięwzięciem na dłużej mogłoby zaszkodzić mu w karierze, bo musiałby zrezygnować z innych ról. Poza tym co wieczór występował na scenie łódzkiego Teatru Nowego i nie wyobrażał sobie życia bez spotkań z publicznością, która wręcz go kochała.

Robił tylko to, co chciał

Nie wiadomo, jak potoczyłaby się kariera Andrzeja Maya, gdyby jednak zdecydował się zagrać Hansa Klossa. Nigdy nie żałował, że odmówił Januszowi Morgensternowi, którego bardzo cenił i lubił. Gdy w 1967 roku zapadła decyzja o nakręceniu serialu "Stawka większa niż życie", reżyser znów zaprosił go do współpracy. Tym razem chodziło jednak o niewielką rolę w 1. odcinku, więc Andrzej przyjął ją bez wahania.

Reklama

Całe swoje życie Andrzej May robił tylko to, co chciał i w czym - jak mówił - widział sens. Mógł zrobić oszałamiającą karierę, ale wolał spokój. Nawet kiedy sam Adam Hanuszkiewicz zaoferował mu angaż w swoim teatrze, podziękował, bo nie chciał rywalizować z... Gustawem Holoubkiem, który akurat grał u Hanuszkiewicza rolę Segismunda w przedstawieniu "Życie jest snem". On w tę samą postać wcielał się wtedy na scenie Teatru Nowego w Łodzi i, co zauważyli wszyscy krytycy, był od Holoubka o niebo lepszy. Dostrzegli to także jurorzy 10. Kaliskich Spotkań Teatralnych, ogłaszając go najlepszym w Polsce aktorem teatralnym 1970 roku.

Andrzej May tak naprawdę wcale nie chciał być aktorem. Marzył o studiach dziennikarskich, pomyślnie zdał wszystkie egzaminy na ten kierunek, ale... zabrakło dla niego miejsca na uczelni. Dopiero, gdy odmówiono mu indeksu, zdecydował się uczyć aktorstwa. Po dyplomie, który obronił w Łodzi w 1978 roku, związał się najpierw z Teatrem Klasycznym w Warszawie, potem ze scenami w Koszalinie i Szczecinie, aż w końcu wrócił do Łodzi, gdzie występował aż do 1981 roku.

Zanim tuż przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego został dyrektorem Teatru Dramatycznego w Elblągu, miał już za sobą swą życiową rolę - rolę Stanisława Połanieckiego w serialu "Rodzina Połanieckich" oraz jego kinowej wersji zatytułowanej "Marynia". 

Nie słuchał lekarzy

Kilka lat po premierze "Rodziny Połanieckich" aktor doznał pierwszego wylewu. Był wtedy dyrektorem szczecińskiego Teatru Polskiego i grał główną rolę - Myszkina - w wyreżyserowanym przez siebie "Idiocie" Dostojewskiego...

Niestety, Andrzej May nie chciał słuchać lekarzy. Dopiero po drugim wylewie, po którym  był częściowo sparaliżowany, musiał zrezygnować z pracy. Nie mógł się pogodzić z odejściem z teatru, z końcem aktorstwa, reżyserii. Walczył o odzyskanie sprawności.

Po trzecim udarze aktor nie odzyskał przytomności. Był w śpiączce przez ponad dwa tygodnie. Odszedł 7 grudnia 1993 roku w wieku 59 lat.

Zobacz więcej:

Shannen Doherty walczy nie tylko z chorobą!

"M jak miłość": Aneta pozna siostrę!

Źródło: AIM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy