Reklama

Aktorzy kojarzeni tylko z jednej roli: Bronisław Cieślak

Wracamy z cyklem, w którym przedstawiamy aktorów kojarzących się z tylko jedną rolą. Czasami może to być mała rola, czasami wręcz epizodyczna jednak na tyle charakterystyczna, że doskonale zostaje zapamiętana przez widzów. Czasami natomiast jest to rola pierwszoplanowa, przyznająca aktorowi status supergwiazdy. Tak właśnie było w przypadku naszego kolejnego bohatera – Bronisława Cieślaka. Gwiazdor PRL-u już na zawsze będzie kojarzony z rolą porucznika Borewicza w serialu "07 zgłoś się”.

Bronisław Cieślak - początki kariery

Bronisław Cieślak urodził się 8 października 1943 roku w Krakowie. Jego ojciec był kolejarzem, a matka zajmowała się domem. Razem z rodzeństwem wychowywał się na krakowskim Kazimierzu. W 1962 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.

Nie od razu wiązał jednak swoją przyszłość z aktorstwem. W 1968 roku ukończył etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował jako ratownik wodny, kontysta, czy referent do spraw transportu. W tym samym roku rozpoczął także pracę jako dziennikarz w Polskim Radiu, a następnie przeniósł się do Telewizji Polskiej, gdzie w latach 1973 - 1991 był redaktorem naczelnym.

Reklama

Swoją pierwszą rolę aktorską otrzymał w 1975 roku, kiedy wcielił się w postać inżyniera Bogdana Zawady w serialu "Znaki szczególne". W ten sposób rozpoczęła się jego kariera aktorska, której prawdziwy przełom miał nastąpić już rok później.

Po latach Bronisław Cieślak przyznawał, że wcale nie planował kariery aktorskiej:


Borewicz - najpopularniejszy milicjant PRL-u

Los jednak chciał, żeby Bronisław Cieślak poszedł właśnie aktorskim szlakiem. W 1976 roku Krzysztof Szmagier powierzył mu główną rolę w serialu kryminalnym "07 zgłoś się". Wtedy zaczęło się szaleństwo! Nie można było żyć w Polsce późnego PRL-u i nie znać porucznika Milicji Obywatelskiej Sławomira Borewicza. Bronisław Cieślak stał się wówczas największym rodzimym bożyszczem kobiet i idolem młodzieży, mimo że pracował dla znienawidzonego systemu. Borewicz był przystojny, ponadprzeciętnie inteligentny, z ciętym językiem. Był jednocześnie szarmancki, ale też brutalnie szczery. Kobiety kochały go za odwagę, przebojowość i pewność siebie. Pomimo drobnych wad, porucznik Borewicz zdawał się być ideałem - wysportowany, w doskonałej formie i dodatkowo zdystansowany od rzeczywistości.

Aktor tak opisywał swoją najważniejszą rolę:

Porucznik Borewicz przyniósł Cieślakowi ogromną popularność i rozpoznawalność. Krakowski dziennikarz po latach deklarował, że był to najbardziej barwny okres jego życia. Po latach, gdy przyszła transformacja ustrojowa, nie było już jednak tak kolorowo. Zaczął się najtrudniejszy okres życia uwielbianego porucznika Borewicza.

Zobacz też: Nie żyje Bronisław Cieślak. Te role zapamiętamy na zawsze

Bronisław Cieślak na bruku

W 1991 roku Cieślak musiał zmierzyć się z największym zakrętem w jego karierze zawodowej. Wraz ze zmianą ustrojową stracił pracę. Aktor dużo opowiadał o powodach zwolnienia:

Bronisław Cieślak musiał się chwytać różnych zajęć. Był m.in. referentem transportu, pracował też w kiosku. Przyznał również, że przez kilka miesięcy był zarejestrowany i stał w kolejce po zasiłek.

Aktor opowiadał też często zabawne anegdoty dotyczące pracy w Domu Turysty w Krakowie.

Przygoda z polityką

Bronisław Cieślak oprócz swojej aktorskiej i dziennikarskiej kariery, rozwijał też tę polityczną. W czasach PRL-u należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a po zmianie ustrojowej wstąpił do Sojuszu Lewicy Demokratycznej i dwukrotnie uzyskał mandat poselski. Był również rzecznikiem prasowym klubu parlamentarnego SLD.

Życie prywatne

W życiu prywatnym aktorowi powodziło się różnie. Serialowy Borewicz dwukrotnie stawał na ślubnym kobiercu. Miał trójkę dzieci - córkę Katarzynę ze związku z Jasną Krystyną Chrzanowską - Cieślak oraz córkę Zofię i syna Jana z drugiego małżeństwa, z Anną Cieślak. Wiadomo, że Cieślak był też szczęśliwym dziadkiem.

Zobacz też: Bliscy żegnają Bronisława Cieślaka. Aktor miał 77 lat

swiatseriali

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje