Kości Bones
Ocena
serialu
9,6
Super
Ocen: 2410
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Serialowi geniusze

Posiadanie wybitnego umysłu nie jest tak wspaniałe, jakby się mogło wydawać. Takie osoby często spotykają się z niezrozumieniem i brakiem akceptacji otoczenia. Nieustannie chcą być lepsi od zwykłych śmiertelników. Oto nasze ulubione mądrale.

Ponad dwadzieścia lat temu najsłynniejszym telewizyjnym geniuszem był główny bohater serialu „Doogie Howser, lekarz medycyny”. To on przecierał szlaki współczesnym postaciom obdarzonym wysokim IQ i lotnością umysłu. Kiedy Doogie (Neil Patrick Harris) był kilkuletnim chłopcem, okazało się, że ma ogromny intelekt i pamięć fotograficzną, co pozwoliło mu na ukończenie szkoły w błyskawicznym tempie i zdobycie tytułu doktora w wieku 14 lat.

Szybko zaczął pracę jako chirurg w miejscowym szpitalu. Z jednej strony to nastolatek nadal mieszkający z rodzicami i przeżywający pierwsze doświadczenia związane z okresem dojrzewania, a z drugiej – odpowiedzialny lekarz, starający się zdobyć uznanie kolegów z pracy. Pogodzenie tych dwóch światów było dla Howsera największym wyzwaniem.

Reklama

Nieznośny maruda

Walka ponadprzeciętnych umysłów z otoczeniem i o akceptację trwa nadal. Obecnie na pierwszy plan wysuwają się bohaterzy serialu „Teoria wielkiego podrywu”.

Naczelnym geniuszem jest fizyk teoretyk Sheldon Cooper (Jim Parsons), a towarzyszą mu koledzy naukowcy obdarzeni nieco mniejszym ilorazem inteligencji, o czym dr Sheldon przypomina im przy każdej nadarzającej się okazji. Co prawda nie szukają cudownego leku na raka, ale prowadzą abstrakcyjne dyskusje na temat fizyki kwantowej, nowinek technicznych, komiksów i tego, jak bardzo wyróżniają się na tle „normalnych” ludzi. Cooper, podobnie jak Howser, obdarzony jest pamięcią fotograficzną, a jego IQ jest równe 187. Skończył studia będąc nastolatkiem, po czym uzyskał pierwszy doktorat. Sheldon jest narcystyczny i do bólu szczery. Kiedy wyraża swoje opinie, zupełnie nie zwraca uwagi na to, jak zostanie odebrany. Wynika to ze słabo rozwiniętej wrażliwości emocjonalnej. Zresztą Sheldon przejawia wiele cech człowieka z autyzmem i obsesjami.

Nie przejmuje się tym i potrafi z rozbrajającą szczerością powiedzieć: – Nie jestem szalony. Moja matka kazała mnie przetestować!

Nie ukrywa, że najlepiej czuje się wśród innych mądrali.

Wykorzystać dar

Zdecydowanie poważniej prezentują się inni serialowi geniusze, np. Temperance Brennan (Emily Deschanel) z „Kości”. To kobieta inteligentna, posiadająca ogromną wiedzę nie tylko z zakresu antropologii. Zna wiele języków, a słowo „czaszka” chyba w każdym z możliwych. Mocno stąpa po ziemi, w całości poświęcając się nauce i badaniom, by przezwyciężyć bolesne dzieciństwo. To sprawiło, że stała się aspołeczna i najlepiej czuje się wśród... wykopalisk i kości.

Wszystko zawdzięcza sobie i własnej determinacji. Doskonale wie, że jest wyjątkowym i szanowanym naukowcem. Odnalazła sens w pomaganiu FBI przy śledztwach w sprawie morderstw, a dzięki współpracy z Boothem (David Boreanaz) staje się coraz bardziej wrażliwa emocjonalnie.

Podobnie spełnia się dr Spencer Reid (Matthew Gray Gubler) z „Zabójczych umysłów”, który jest obdarzony pamięcią fotograficzną, potrafi bardzo szybko czytać i kocha zdobywać wiedzę na każdy temat. Swoje zdolności wykorzystuje, by ścigać wyrafinowanych morderców.

Zawsze broni własnych teorii, niezależnie od tego, jak bardzo wydają się zabawne kolegom. Wyjątkowość i wyróżnianie się spośród tłumu sprawia, że z lubością patrzymy na serialowych geniuszy i marzymy, by tak jak oni w mgnieniu oka wpadać na błyskotliwe rozwiązania.

Po prostu im zazdrościmy.

nex

Świat Seriali
Dowiedz się więcej na temat: kości | Teoria wielkiego podrywu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy