Korona Królów

Ocena
serialu
6,1
Niezły
Ocen: 1670
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Korona królów" od 1 stycznia 2018 w TVP1

Barwna, kostiumowa opowieść o panowaniu jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski – Kazimierza Wielkiego. - To przedsięwzięcie obliczamy na kilkanaście lat - powiedział Wirtualnymmediom.pl Jacek Kurski, prezes TVP.

"Korona Królów" to pierwszy serial Telewizji Polskiej poświęcony średniowiecznej historii Polski. Akcja nowej telenoweli historycznej produkowanej przez TVP rozpoczyna się w 1333 roku. Umiera Król Władysław Łokietek zmęczony walką o zjednoczenie podzielonej na dzielnice Polski. Na tronie zasiada jego jedyny żyjący syn - Kazimierz, w którego rolę wciela się Mateusz Król.

Reklama

W tle miłość, dworskie intrygi, trudne relacje z żoną Anną (Marta Bryła) i matką (Halina Łabonarska), zdrady i walka o wpływy. W "Koronie Królów" historia Polski jest fascynująca i intrygująca. Zdjęcia do serialu trwają od lipca tego roku. Oprócz fascynującej

historii na uwagę zasługują także wyjątkowe kostiumy, wnętrza oraz

plenery, w których rozgrywa się akcja.  

Jacek Kurski podkreślał misyjność produkcji i jej walor edukacyjny:

 - Żyjemy w czasach zabicia czytelnictwa, uproszczonego i bazującego na stereotypie postrzegania historii. Żyjemy w czasach wielkiego nieuctwa i zapóźnień, jeśli chodzi o wiedzę historyczną. Właśnie taki format, telenoweli historycznej, jest najlepszym możliwym, aby dogonić tego widza i zawładnąć jego wyobraźnią, opowiedzieć polskie historie - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl podczas konferencji prasowej serialu.

- Telewizja publiczna wraca do opowiadania polskiego kanonu kulturowo-tożsamościowego i robi to w środkach wyrazu, które wreszcie trafią do widza masowej wyobraźni. Jest misją telewizji publicznej opowiadać polskie historie o polskich bohaterach, polskie piękne narracje i odtwarzanie prawdy historycznej w sposób zrozumiały, który dotrze do milionów, także młodych, Polaków - dodał.

Prezes TVP zapowiedział też, że serial obliczony jest na ""kilka, a może nawet kilkanaście lat".

Ilona Łepkowska, opiekun scenariuszowy "Korony królów" mówiła natomiast, że serial to przede wszystkim telenowela, na pierwszym miejscu stawia więc na mocno zarysowane postaci i emocje:

- Telenowele zawsze są o uczuciach. Myślę, że emocje i uczucia są takie same dzisiaj, jak były kilkaset lat temu. Dlatego mam nadzieję, że ten serial będzie zrozumiały dla współczesnego widza. Chcemy historię pokazać przez fajne, interesujące, bogate, ciekawe, silne postaci. Za ich pośrednictwem troszkę przypomnieć widzom średniowiecze. Myślę, że to połączenie jednego z drugim sprawi, że będziemy się uczyć nie wiedząc nawet, że się uczymy - powiedziała scenarzystka.

"Korona Królów" w reżyserii Wojciecha Pacyny, pod opieką literacką Ilony Łepkowskiej, będzie emitowana w TVP1 od 1 stycznia 2018 r. od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30.

swiatseriali.pl

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje