Kiedy ślub?
Ocena
serialu
8
Dobry
Ocen: 21
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Takiego serialu jeszcze nie było. Prawdziwy portret współczesnych trzydziestolatków

W ramach sekcji Stollytellers, będącej częścią odbywającego się w Krakowie Festiwalu Filmowego Mastercard OFF Camera, odbyła się rozmowa z twórcami serialu "Kiedy ślub?". W spotkaniu wzięli udział aktorzy Magdalena Żak i Kamil Szeptycki oraz Piotr Domalewski, reżyser dwóch pierwszych odcinków.

"Kiedy ślub?" to serial, który w realistyczny sposób, nie bojąc się  dojrzałych scen, porusza problemy  współczesnych, nie do końca ogarniętych życiowo millenialsów. To także  pozytywny przewodnik po życiu dla "początkujących dorosłych": jak rozstać się dobrze? Skąd czerpać odwagę, by skupić się na swoim  szczęściu, niezależnie od tego, co mówią nam rodzice? I co odpowiedzieć  na niewygodne pytanie — kiedy ślub? W rolach głównych wystąpili Maria Dębska i Eryk Kulm Jr

Reklama

Serial został znakomicie przyjęty przez publiczność i recenzentów. Domalewski zaznaczył na początku rozmowy, że pomysł i scenariusz zrobił na nim duże wrażenie — co nie musiało oznaczać, że produkcja odniesie sukces. "Masz nadzieję, że to, co podoba się tobie, spodoba się też innym ludziom, ale pewności nigdy nie masz. [...] Nam się podobało, mieliśmy nadzieję, że inni też złapią ten vibe" - mówił o bardzo dobrym odbiorze serialu "Kiedy ślub?".

"Kiedy ślub?": Pokazać coś inaczej

Dobre pierwsze wrażenie mieli także aktorzy biorący udział w projekcie. "Rzadko zdarza się [...], żeby dostać scenariusz, który czytasz od razu od deski do deski i wiesz, że te teksty — jak my to mówimy po aktorsku — leżą w gębie" - chwalił dialogi Szeptycki

Następnie skupił się na granym przez siebie Patryku, zadeklarowanym homoseksualiście i najlepszym przyjacielu głównego bohatera. "Ta postać była napisana tak, że mieliśmy możliwość poprowadzenia jej i nadania jej takiego kształtu, jaki chcieliśmy". Dodał, że nie chciał podchodzić do homoseksualnego bohatera w sposób stereotypowy. "Postanowiliśmy pokazać coś innego. Nie mówię nowego, tylko innego. I to było dla mnie bardzo rozwijające, twórcze i fajne, że mieliśmy w końcu możliwość pokazania tego typu postaci niestereotypowo. [...] Mogliśmy pokazać jej środek i to, co przeżywa" - zdradził aktor. Dodał, że odbiór jego postaci był bardzo pozytywny, co niesamowicie go ucieszyło. 

"Kiedy ślub?": Aktorzy czuli się swobodniej podczas trudnych scen

Żak była z kolei pod wielkim wrażeniem, jak bardzo realistyczny wydaje jej się świat przedstawiony w serialu. Także, jeśli chodzi o życie uczuciowe bohaterów. "Urzekło mnie to, że produkcji zależało, by sceny intymnie były jak najbardziej naturalne. Żeby nie były koniecznie ładne, żeby były prawdziwe. Jeśli ciało nie jest idealne, to żeby to było widać" - tłumaczyła aktorka, która wcieliła się w nową partnerkę postaci Eryka Kulma Jr.

Podczas produkcji byli obecni koordynatorzy intymności. "Nam [twórcom] zdjęło to ciężar z barków. Nikt z nas nie chce uczestniczyć w tego typu scenach. One są zawsze kłopotliwe" - przyznał Domalewski. Według niego sceny zbliżeń "są elementem pewnej fabuły i są po prostu do zrealizowania". 

"Ja staram się to traktować bardzo technologicznie. Myślę o scenach intymnych jako o scenach kaskaderskich. Zawsze się dziwiłem, że w scenach kaskaderskich mamy opracowaną całą choreografię, mamy ekspertów, którzy się tym zajmują, mamy ludzi, którzy gwarantują bezpieczeństwo realizacji takich scen — a dlaczego przy scenach intymnych tak nie ma? Wydaje mi się, że koordynatorki tych scen [...] taką funkcję spełniają" wyjaśniał. Reżyser wskazał, że sceną intymną może być nawet moment przytulenia się dwójki aktorów. 

Wagę pracy koordynatorów do spraw intymności potwierdziła Żak, dla której występ w "Kiedy ślub?" wiązał się z pierwszymi w karierze tak odważnymi scenami. "Czułam się zaopiekowana, miałam wspaniałego partnera — Eryka [Kulma Jr.]. Tak jak powiedział Piotrek — ja wcześniej wiedziałam, jak te sceny będą wyglądać, mieliśmy próby z koordynatorką do scen intymnych i wchodząc na plan,  czułam się pewniej". 

"Kiedy ślub?": Realistycznie ukazany świat trzydziestolatków

Szeptycki wskazał, że wyjątkowość "Kiedy ślub?" polega na uchwyceniu wielu tematów, które towarzyszą dzisiejszym trzydziestolatkom. "To jest opowieść o pokoleniu millenialsów, o tym, z czym się mierzymy. [...] Dotykamy jakiegoś przemijania. W pewnym momencie Patryk dowiaduje się, że jego ojciec odszedł, a mieli bardzo mocno niezałatwioną sprawę" - mówił. Z kolei Domalewski dopowiedział, że zależało mu na realistycznym przedstawieniu życia bohaterów. Dlatego postać Eryka Kulma Jr. mieszka w kawalerce po rodzinie, a nie w kilkudziesięciometrowym lofcie, a protagoniści jeżdżą do pracy komunikacją miejską, a nie drugimi autami. 

Wszystkie odcinki serialu "Kiedy ślub?" są dostępne na platformie streamingowej Canal+.

Międzynardowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF Camera odbędzie się w Krakowie w dniach od 26 kwietnia do 5 maja 2024 roku. Jest to już 17. edycja wydarzenia.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy